Dyskusja o transformacji cyfrowej przedsiębiorstw w siedzibie Wielkopolski w Brukseli

Czytaj więcej...Analiza konkurencyjności oraz wyzwań związanych z cyfryzacją europejskiego sektora małych i średnich przedsiębiorstw to temat konferencji „Going Digital”, zorganizowanej w Brukseli w środę 6 listopada przez regiony partnerskie Wielkopolski, Hesji i Nowej Akwitanii we współpracy z państwowymi bankami rozwoju z pięciu krajów UE i udziałem Komisji Europejskiej. Podczas wydarzenia instytucje z Polski (BGK), Francji (Bpifrance), Niemiec (KfW), Hiszpanii (ICO) oraz Wielkiej Brytanii (British Business Bank) zaprezentowały wspólny raport „European SME Survey” analizujący wyzwania i szanse dla europejskich MŚP w obszarze cyfryzacji.

Musimy zmniejszyć utrudnienia administracyjne dla małych i średnich przedsiębiorstw”– podkreślił dyrektor Przedstawicielstwa Hesji w Brukseli Friedrich von Heusinger, otwierając konferencję w imieniu goszczących regionów. Zaznaczył, że sektor MŚP jest ważnym aktorem w kształtowaniu przyszłości Unii Europejskiej, a przedsiębiorcy są kluczowymi partnerami dla rozwiązywania przyszłych wyzwań gospodarczych i ekologicznych. „Banki odgrywają ważną rolę we wspieraniu przedsiębiorców na poziomie lokalnym” – powiedział von Heusinger. Instytucje te pracują blisko klientów i oferują fachową wiedzę, zapewniają płynność finansową, a tym samym finansowanie dla przedsiębiorstw. „Dlatego też przedstawione dziś opracowanie jest dla naszych regionów ważne” – podsumował.

Czytaj więcej...

Podziel się poglądami na temat wytycznych dotyczących Planu Strategicznego dla Horyzontu Europa

Czytaj więcej...Komisja Europejska zaprasza do wzięcia udziału w ankiecie internetowej (w j. angielskim).

Dla kogo?

Komisja Europejska oczekuje w szczególności opinii:

• Organizacji o charakterze transgranicznym
• Sieci współpracy i środowisk o charakterze transgranicznym

z misją wspierania badań i innowacji.

 

Czytaj więcej...

Polityka przemysłowa: zalecenia dotyczące wspierania wiodącej roli Europy w sześciu strategicznych obszarach działalności gospodarczej

Czytaj więcej...Komisja opublikowała dziś zalecenia grupy ekspertów – strategicznego forum ds. ważnych projektów stanowiących przedmiot wspólnego europejskiego zainteresowania – w celu zwiększenia konkurencyjności i wiodącej roli Europy w sześciu strategicznych i przyszłościowych sektorach przemysłu: podłączone do sieci i czyste ekologicznie pojazdy autonomiczne, technologie i systemy wodorowe, inteligentna opieka zdrowotna, przemysłowy internet rzeczy, gospodarka niskoemisyjna oraz cyberbezpieczeństwo.

Komisarz Elżbieta Bieńkowska, odpowiedzialna za sprawy rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP, powiedziała: Nasz jednolity rynek, jeden z największych rynków świata, to wyjątkowa szansa konkurowania na skalę światową dla naszego przemysłu. Aby jak najlepiej wykorzystać jego potencjał, musimy wspólnie inwestować w to, co pozwoli nam się utrzymać w czołówce rozwoju technologicznego. Poczyniliśmy postępy w obszarach takich jak baterie, recykling tworzyw sztucznych czy obliczenia wielkiej skali. Stać nas jednak na więcej. W tym kontekście z zadowoleniem przyjmuję dzisiejsze zalecenia grupy ekspertów dotyczące sześciu dodatkowych strategicznych łańcuchów wartości, na których powinna się skoncentrować europejska polityka przemysłowa.

Czytaj więcej...

Ruszył nabór na wiosenne staże w Parlamencie Europejskim

Czytaj więcej...Od 1 listopada można składać aplikację na oferowany przez Parlament Europejski program staży im. Roberta Schumana.

O staż im. Roberta Schumana mogą ubiegać się osoby, które:

• mają ukończone 18 lat;
• posiadają dyplom ukończenia studiów wyższych;
• spełniają wymogi językowe;
• przedstawią aktualne zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego;
• nie pracowały dłużej niż dwa kolejne miesiące w instytucji lub organie UE;
• w okresie sześciu miesięcy przed rozpoczęciem stażu nie uczestniczyły w programie wizyt naukowych.

Czytaj więcej...

Nabór wniosków na granty na działania na rzecz klimatu i gospodarowania zasobami

Czytaj więcej...Rozpoczyna się nabór wniosków dotyczących projektów dotyczących Działań na rzecz klimatu, środowiska, efektywnego gospodarowania zasobami i surowcami w ramach programu Horyzont 2020!
Wnioski można składać od 12 listopada br. do 13 lutego 2020 r.

Zaproszenie do składania wniosków obejmuje między innymi granty na:

• Innowacje w zakresie surowców dla gospodarki cyrkulacyjnej: systemy zrównoważonego przetwarzania, ponownego wykorzystania, recyklingu i odzyskiwania surowców
• Poprawa sortowania, separacji i recyklingu materiałów kompozytowych i wielowarstwowych
• Innowacyjne i naturalne rozwiązania dla miast neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla i dla poprawy jakości powietrza
• Zrozumienie przejścia na gospodarkę cyrkulacyjną i jej wpływu na środowisko, gospodarkę i społeczeństwo
• Opracowanie i pilotażowe systemy obiegu zamkniętego w sektorze tworzyw sztucznych, tekstyliów i mebli
• Wspólne ramy europejskie mające na celu ujednolicenie procedur kontroli i oceny zanieczyszczenia tworzyw sztucznych

Wszystkie nabory w ramach Działań na rzecz klimatu dostępne są na stronie Komisji Europejskiej Funding & tender opportunities.

Szczegółowe informacje w dokumencie Program roboczy.

***

Wyzwanie społeczne Działania w dziedzinie klimatu, środowisko, efektywne gospodarowanie zasobami i surowce w ramach Horyzont2020 skupia się na przejściu na bardziej ekologiczną, bardziej efektywną pod względem wykorzystania zasobów i odporną na zmiany klimatu gospodarkę zsynchronizowaną ze środowiskiem naturalnym, wykazując silne zaangażowanie we wspieranie celów ONZ w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz celów Porozumienia Paryskiego.

 

autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli na podst. Komisji Europejskiej

Nie będzie nowej KE w tym roku?

Czytaj więcej...Przewodnicząca elekt Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ostrzegła wczoraj, że jeśli Rumunia nie przedstawi w najbliższym czasie swojego kandydata na unijnego komisarza, to nowej KE nie uda się w tym roku podjąć pracy.

„Rumunia musi pilnie przedstawić kandydata na komisarza. Od tego zależy, czy komisja pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen obejmie urząd w tym roku” – napisała w liście do władz w Bukareszcie przewodnicząca elekt Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Poprzednia kandydatka rumuńskiego rządu Rovana Plumb, podobnie jak francuskiego Sylvie Goulard oraz kandydat z Węgier László Trócsányi, nie uzyskali akceptacji odpowiednich komisji Parlamentu Europejskiego. Paryż i Budapeszt już przedstawiły nowych kandydatów, ale Rumunia, gdzie w tym czasie upadł rząd, tego nie zrobiła.

Czytaj więcej...

Jest zgoda UE na przedłużenie brexitu

Czytaj więcej...Ambasadorowie państw członkowskich akredytowani przy instytucjach europejskich zgodzili się w imieniu swoich stolic na kolejne opóźnienie brexitu, aby uniknąć bezumownego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Nie ma jednak zgody co do długości ewentualnego opóźnienia.

Spotkanie unijnych ambasadorów w Brukseli miało charakter konsultacyjny. Państwa członkowskie deklarowały na nim czy zgodzą się na przedłużenie procedury brexitu, gdyby do końca miesiąca nie udało się zatwierdzić umowy rozwodowej między Wielką Brytanią a UE. Termin brexitu został ustalony na 31 października, ale brytyjska Izba Gmin odłożyła na razie głosowanie nad wynegocjowaną w ubiegłym tygodniu umową.

W obliczu wydarzeń w Westminsterze także Parlament Europejski odłożył swoje głosowanie nad tym porozumieniem i czeka na wieści z Londynu. Zgoda europosłów na umowę rozwodową między UE a Wielką Brytanią wydaje się bowiem niemal pewna. Czekają również państwa członkowskie, choć przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk chce, aby Unia Europejska była przygotowana na każdą ewentualność. Dlatego zaproponował, aby unijne stolice zatwierdziły już na wszelki wypadek opóźnienie brexitu za pomocą procedury pisemne. Chodzi o to, aby uniknąć konieczności zorganizowania awaryjnego szczytu jeszcze w październiku.

Czytaj więcej...

Unijni przywódcy poparli porozumienie ws. brexitu

Czytaj więcej...Przywódcy 27 państw członkowskich poparli wczoraj wieczorem porozumienie ws. brexitu. Wezwali też Komisję Europejską, Parlament Europejski oraz Radę UE do podjęcia działań umożliwiających wejście w życie tego dokumentu pierwszego listopada.

„Rada Europejska w formacie 27 zakończona. Konkluzje przyjęte” – napisał na twitterze Preben Aamann, rzecznik prasowy szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska

Do końca przyszłego roku niewiele się zmieni

Wynegocjowany w czwartek (17 października) dokument zawiera m.in. zapisy o okresie przejściowym, który ma trwać do końca przyszłego roku. W razie potrzeby może on być przedłużony o rok lub dwa lata, pod warunkiem, że zgodzą się na to obie strony. W tym czasie nie powinno się zmienić zbyt wiele poza tym, że Brytyjczycy nie będą brali udziału w pracach unijnych instytucji. Jeśli brytyjscy deputowani i europosłowie zdążą zaakceptować tę umowę, to Wielka Brytania opuści UE z końcem października.

Czytaj więcej...

Wielkopolscy europosłowie gośćmi Klubu Wielkopolan w Brukseli

Czytaj więcej...W środę (16 października) odbyło się wyjątkowe spotkanie Klubu Wielkopolan w Brukseli z udziałem nowo wybranych wielkopolskich europosłów. Premier Leszek Miller, prof. Zdzisław Krasnodębski i dr Sylwia Spurek podzielili się z Wielkopolanami i sympatykami Wielkopolski swoimi wrażeniami z pierwszych tygodni nowej kadencji w debacie prowadzonej przez Izabelę Gorczycę, dyrektor Biura Wielkopolski w Brukseli. Spotkanie zostało dodatkowo uświetnione wernisażem wystawy „Ponad granicami” malarstwa Wielkopolanina Bogdana Galewskiego.

Tradycją stało się już, że pierwsze spotkanie Klubu Wielkopolan w Brukseli po wyborach europejskich odbywa się z udziałem nowo wybranych wielkopolskich eurodeputowanych. „Znam pozostałe instytucje Unii Europejskiej, bo negocjowałem warunki wejścia Polski do Unii Europejskiej, ale Parlament był mi dotychczas dość słabo znany” – rozpoczął były premier Leszek Miller, który pomimo bogatej kariery politycznej jest w Parlamencie Europejskim (PE) debiutantem. "Jestem pod wrażeniem funkcji kontrolnych Parlamentu Europejskiego. Przekonałem się, że to nie jest instytucja z papieru, tylko poważnie traktuje swoje powinności” – mówił podczas spotkania premier w kontekście  przesłuchań kandydatów na komisarzy. Z kolei europosłanka Sylwia Spurek, która nie kryła zaskoczenia ze zdobycia mandatu, zaznaczyła, Czytaj więcej...że zamierza pracować ciężko i w sposób usystematyzowany. „Staram się wykorzystywać wszelkie mechanizmy dostępne w ramach mojego mandatu. Pytam o rzeczy, które należą do kompetencji UE i którymi UE może się efektywnie zająć” – podkreśliła. Natomiast prof. Zdzisław Krasnodębski - jedyny spośród zaproszonych gości, który jest posłem PE już po raz kolejny – opowiedział między innymi o swoich doświadczeniach z poprzedniej kadencji. "W Parlamencie Europejskim bardzo często możemy zrobić więcej niż w parlamencie krajowym. Często wiemy o wielu sprawach dużo wcześniej. To pewnego typu profesjonalizacja polityki" – podzielił się doświadczeniem prof. Krasnodębski.

Czytaj więcej...

Nowa Komisja Europejska miesiąc później?

Czytaj więcej...Komisja Europejska w nowym składzie rozpocznie pracę prawdopodobnie nie pierwszego listopada – jak planowano – ale nie wcześniej niż pierwszego grudnia. Szefowa-elekt nowej KE Ursula von der Leyen ma bowiem kłopot ze skompletowaniem swojego zespołu w planowanym terminie.

W procesie przesłuchań Parlament Europejski nie zaakceptował aż trójki kandydatów na komisarzy.

W nowej KE wciąż trzy wakaty

Najpierw – jeszcze przed przejściem do etapu przesłuchań – komisja prawna PE odrzuciła kandydatury z Węgier i Rumunii z powodu konfliktu interesów.

W zeszły czwartek (10 października) europosłowie z komisji przemysłu i rynku wewnętrznego odrzucili natomiast, po powtórnym przesłuchaniu, kandydatkę z Francji z powodu ciążących na niej zarzutów korupcyjnych.

Czytaj więcej...