mt_ignore

Ponad 300 milionów euro z UE na infrastrukturę drogową w Polsce

Czytaj więcej...Komisja Europejska poinformowała wczoraj (6 września), że do Polski trafi z unijnego budżetu 320 mln euro na budowę dróg ekspresowych. Dzięki temu wsparciu dofinansowana zostanie budowa kolejnych odcinków S5 i S17.

Dofinansowanie budowy fragmentu S5 między miejscowościami Nowe Marzy, Świecie i Bydgoszcz wyniesie 255 mln euro. Natomiast odcinek S17 między węzłami Zakręt i Lubelska (na trasie Warszawa-Garwolin) otrzyma dofinansowanie w wysokości 64,6 mln euro.

Corina Cretu: Te drogi ożywią gospodarkę regionu

“Te drogi, po ukończeniu, stworzą nowe możliwości gospodarcze zarówno dla obywateli, jak i przedsiębiorstw w Polsce, stymulując przemysł, turystykę i handel” – zapewniła unijna komisarz ds. polityki regionalnej Corina Cretu. Jej zdaniem dzięki ekspresowym drogom Polacy będą mogli czerpać korzyści wynikające z szybszego przemieszczania się i poprawy bezpieczeństwa na drogach.

Pieniądze na te inwestycje pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (trasa S5) i Funduszu Spójności (trasa S17). Prace na obu odcinkach mają się zakończyć do 2020 roku.

Czytaj więcej...

Brak innowacji i nowoczesnych technologii – raport o stanie rolnictwa w UE

Czytaj więcej...Brak dostępu do nowoczesnych technologii w połączeniu z niestabilnym krajobrazem politycznym spowodował, że produkcja rolna w UE jest pod ogromną presją, w czasie, gdy inne główne rynki rolne na świecie rosną, jak stwierdzono w nowym raporcie.

Raport, opublikowany 4 września przez analityków rynku z AgbioInvestor, przedstawia pesymistyczny obraz przyszłości rolnictwa w UE. Został zamówiony przez CropLife International. Uważa się, że wydajność produkcji rolnej w UE uległa stagnacji, podczas gdy inni główni gracze w sektorze rolniczym zwiększyli swoją produktywność dzięki nowoczesnym technologiom.

„Stale nieprzewidywalne środowisko polityczne prawdopodobnie doprowadzi do dalszej redukcji dostępności środków ochrony roślin i nasion biotechnologicznych, co jeszcze bardziej utrudni wysiłki rolników zmierzających do zrównoważonego wzrostu produkcji”, ostrzega raport.

Autorzy raportu szczególnie krytykowali UE za blokowanie wzrostu biotechnologii nasion, która kwitnie w innych częściach świata i doprowadziła do wzrostu plonów.

„Stany Zjednoczone, Brazylia i Chiny odnotowały znaczący wzrost wydajności rolnictwa dzięki wprowadzeniu nowych technologii, takich jak biotechnologia roślin i nowoczesne produkty ochrony roślin” – napisano w raporcie.

W lipcu Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że plony uzyskane za pomocą techniki hodowli roślin mutagennych to organizmy zmodyfikowane genetycznie i powinny co do zasady podlegać dyrektywie o GMO.

Przełomowe orzeczenie wywołało silną reakcję ze strony branży, która orzekła, że ​​decyzja zadała poważny cios innowacjom biotechnologicznym.

Czytaj więcej...

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli ogłasza nabór na staże jesienne!

Czytaj więcej...Chcesz dowiedzieć się jak funkcjonują w praktyce instytucje unijne? Chciałbyś być częścią międzynarodowego środowiska działającego w samym sercu Unii Europejskiej? Zgłoś się na staż w Biurze Wielkopolski w Brukseli!


Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli jest częścią Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. Jego głównym zadaniem jest informowanie podmiotów w Wielkopolsce o najważniejszych wydarzeniach w Unii Europejskiej, zmianach w prawodawstwie unijnym, programach i inicjatywach umożliwiających finansowanie projektów w regionie. Ponadto, Biuro reprezentuje interesy Wielkopolski w UE przekazując postulaty i stanowiska instytucjom unijnym oraz wspiera lokalne podmioty w pozyskiwaniu informacji na temat możliwości finansowania projektów z programów UE.
Okres jesienny w Brukseli to jeden z najciekawszych momentów w roku, podczas którego instytucje UE, przedstawicielstwa miast i regionów oraz innych partnerów organizują wiele wydarzeń. Ich tematyka jest bardzo zróżnicowana, dlatego jest to dobra szansa, aby zapoznać się z działaniami instytucji unijnych oraz planowanymi inicjatywami w różnych obszarach. Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli jest aktywnie zaangażowane w organizację różnego typu inicjatyw i wydarzeń o charakterze międzynarodowym. Jest to doskonała możliwość na zapoznanie się od strony praktycznej z funkcjonowaniem Unii Europejskiej, nawiązanie wielu międzynarodowych kontaktów oraz zdobycie bogatego doświadczenia.

Głównym wymogiem jest bardzo dobra znajomość języka angielskiego umożliwiająca udział w wydarzeniach i spotkaniach oraz dokonywanie tłumaczeń pisemnych. Preferencje podczas rekrutacji mają mieszkańcy Wielkopolski oraz studenci i absolwenci wielkopolskich uczelni. Staże są bezpłatne, czas trwania to miesiąc, ale istnieje możliwość jego przedłużenia.

Osoby chętne do odbycia stażu proszone są o przesłanie CV i listu motywacyjnego w języku polskim na adres brussels.office@wielkopolska.eu.

Więcej informacji na temat warunków stażu znajdziecie Państwo na stronie Biura w zakładce Staże (http://www.wielkopolska.eu/praktyki-i-stae-mainmenu-56/staze-dla-studentow-i-abslotwentow)

Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli

Powrót do szkoły: Uczniowie otrzymają w szkole mleko, owoce i warzywa dzięki programowi UE

Czytaj więcej...Unijny program „Owoce, warzywa i mleko w szkole” powraca wraz z rokiem szkolnym do szkół w uczestniczących krajach UE.

Celem tej unijnej inicjatywy jest propagowanie zdrowych nawyków żywieniowych wśród dzieci. Obejmuje ona rozdawanie owoców, warzyw i produktów mlecznych, a także specjalny program edukacyjny, dzięki któremu uczniowie poznają znaczenie odpowiedniego żywienia i dowiedzą się, jak produkowana jest żywność.

W roku szkolnym 2017/2018, wraz ze wzrostem liczby szkół uczestniczących w inicjatywie na rzecz zdrowego odżywiania, liczba dzieci objętych tym programem w całej Unii Europejskiej sięgnęła ponad 30 mln.

Komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Phil Hogan powiedział: Ważne jest, aby wiedzieć, skąd pochodzi nasza żywność i ile ciężkiej pracy trzeba włożyć, by ją wyprodukować. Dzięki naszej unijnej inicjatywie dzieci nie tylko uczą się o rolnictwie i produkcji żywności, ale także jedzą zdrowe i pełnowartościowe produkty. Nigdy nie jest za wcześnie, by smakować dobre jedzenie!

W ramach programu w każdym roku szkolnym 150 mln euro rezerwuje się na owoce i warzywa, a 100 mln euro na mleko i produkty mleczne. Chociaż uczestnictwo w programie jest dobrowolne, wszystkie państwa członkowskie zdecydowały się wziąć w nim udział – choć niektóre tylko w wybranych modułach. W marcu 2018 r. Komisja Europejska zatwierdziła i przyjęła krajowe przydziały środków dla wszystkich 28 państw członkowskich uczestniczących w programie na rok szkolny 2018-19. W celu finansowania tego programu państwa członkowskie mają również możliwość uzupełnienia pomocy UE pomocą krajową.

Wybór rozdawanych produktów podyktowany jest kwestiami zdrowotnymi i środowiskowymi, sezonowością, różnorodnością i dostępnością. Państwa członkowskie mogą zachęcać do zakupu produktów lokalnych lub regionalnych albo produktów ekologicznych oraz promować krótkie łańcuchy dostaw, produkty wiążące się z korzyściami dla środowiska i systemy jakości produktów rolnych.

Dystrybucji owoców, warzyw i mleka towarzyszą różnorodne zajęcia edukacyjne dla uczniów. Prawie wszystkie kraje utworzyły komitety z udziałem władz i zainteresowanych stron w sektorze rolnictwa, zdrowia i edukacji, z których kilka spotkało się w czasie roku szkolnego, aby nadzorować te zajęcia.

Więcej informacji:

Unijny program „Owoce, warzywa i mleko w szkole”

Zestaw edukacyjny dla dzieci dotyczący żywności i rolnictwa w Europie

Autor: Komisja Europejska

Szansa dla uczniów utalentowanych językowo – startuje coroczny konkurs tłumaczeniowy Komisji Europejskiej

Czytaj więcej...Departament tłumaczeń pisemnych Komisji Europejskiej zaprasza uczniów z całej Europy do zaprezentowania swoich umiejętności w zakresie przekładu pisemnego podczas 12. edycji konkursu Juvenes Translatores. W tym roku uczniowie z pasją do języków będą tłumaczyć tekst na temat dziedzictwa kulturowego. Tegoroczny temat został wybrany, aby uczcić Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego 2018

Uczestnicy wybierają jedną z 552 możliwych kombinacji językowych, z których każda obejmuje dwa z 24 języków urzędowych UE. W zeszłym roku w konkursie wykorzystano 144 kombinacje językowe – uczniowie tłumaczyli teksty między innymi z języka polskiego na fiński, z czeskiego na grecki i z chorwackiego na szwedzki.

Czytaj więcej...

Konsultacje dotyczące zmiany czasu: 84 proc. respondentów chce zrezygnować z sezonowej zmiany czasu w Europie

Czytaj więcej...Komisja Europejska opublikowała dziś wstępne wyniki publicznych konsultacji w sprawie ustaleń dotyczących czasu letniego w Europie.

W ramach trwających od 4 lipca do 16 sierpnia 2018 r. konsultacji internetowych wpłynęło 4,6 mln odpowiedzi od respondentów ze wszystkich 28 państw członkowskich. Jest to największa liczba odpowiedzi uzyskanych w historii konsultacji publicznych Komisji. Wstępne wyniki (zob. załącznik) wskazują, że 84 proc. respondentów opowiada się za zlikwidowaniem przeprowadzanej co pół roku zmiany czasu.

Czytaj więcej...

Komisarz Oettinger: 50 proc. szans na przyjęcie budżetu przed wyborami do PE

Czytaj więcej...Odpowiedzialny w Komisji Europejskiej za sprawy budżetowe Günther Oettinger ocenił szanse osiągnięcia kompromisu wokół nowych Wieloletnich Ram Finansowych UE – jeszcze przed zaplanowanymi na maj 2019 r. wyborami do PE – na 50/50. Dodał jednak, że jak najszybsze uchwalenie budżetu na lata 2021-2027 „leży w interesie wszystkich”.

Jak przekonywał 29 sierpnia na konferencji prasowej w Brukseli komisarz Günther Oettinger, „widzi tylko 50 proc. szans na przyjęcie nowej siedmioletniej perspektywy budżetowej, ale 100 proc. dobrych argumentów za tym, aby ów budżet uchwalić jeszcze przed wyborami do Parlamentu Europejskiego”. Są one zaplanowane w dniach 23-26 maja 2019 r. Tak rozstrzelona data wynika z tego, że w poszczególnych krajach członkowskich są odmienne przepisy regulujące to, w jaki dzień powinny się odbywać głosowania. W Polsce wybory do PE zaplanowane są na niedzielę 26 maja.

Komisarz Oettinger dodał, że najmocniej liczy na scenariusz, w którym podczas grudniowego szczytu UE omówione zostaną najważniejsze wątki dotyczące Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027, co otworzy najistotniejszą część negocjacji między państwami członkowskimi. W myśl tego optymistycznego scenariusza negocjacje mogłyby się zakończyć jeszcze przed świętem Wielkiej Nocy, które w przyszłym roku przypada 21 kwietnia.

Czytaj więcej...

Oferta pracy w Biurze Informacyjnym Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

Czytaj więcej...

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli poszukuje kandydata na umowę na roczne zastępstwo w pełnym wymiarze czasu pracy.

 Wymagania:

• Wykształcenie: wyższe magisterskie
preferowane kierunki: politologia, ekonomia, prawo, europeistyka, administracja, stosunki międzynarodowe, dziennikarstwo
• obywatelstwo polskie
• znajomość specyfiki, potencjału oraz potrzeb Województwa Wielkopolskiego
• znajomość problematyki Unii Europejskiej oraz polityk unijnych ze szczególnym uwzględnieniem tych, które bezpośrednio wpływają na samorządy
• znajomość struktury i zakresu działania instytucji i organów doradczych UE
• umiejętność redagowania różnego rodzaju tekstów, w tym: artykułów prasowych, newsletterów, wywiadów, raportów, sprawozdań i pism
• znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie na poziomie C1
• umiejętność tłumaczenia pisemnego z języka angielskiego na polski i vice versa
• biegła obsługa komputera - pakietu aplikacji biurowych MS Office oraz urządzeń biurowych

Czytaj więcej...

Została otwarta rejestracja na seminarium w Brukseli dotyczące konkursów w obszarze Energia

Czytaj więcej...W imieniu Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Innowacyjności i Sieci (INEA) zapraszamy do udziału w sesji informacyjnej dotyczącej naboru wniosków o fundusze UE na projekty rozwijające nowoczesne systemy energetyczne oraz integrujące inteligentne rozwiązania w europejskich miastach. Projekty te będą finansowane w ramach programu Horyzont 2020. Budżet konkursu wynosi ponad 200 mln euro.

Sesja odbędzie się 5 października 2018 r. w Brukseli. W jej trakcie zostaną zaprezentowane informacje dot. rodzajów projektów, które mogą zostać sfinansowane przez UE w ramach tych naborów. Równocześnie odbędzie się sesja networkingowa, w trakcie której będą mieć Państwo okazję nawiązać współpracę z potencjalnymi partnerami do projektu.

Sesja odbędzie się w języku angielskim, bez tłumaczeń. 

Informacje o sesji (w języku angielskim)

Podczas sesji zaprezentowane zostaną zaproszenia do składania wniosków o dofinansowanie, które będą obejmowały:

 1. Budowę w Europie nowoczesnych systemów energetycznych, w tym:

  Flexibility and retails market options for the distribution grid

  Solutions for regional cooperation in the transmission grid

  Research on advanced tools and technological development

  European Islands Facility

  Big data solutions for energy

 2. Opracowanie, testowanie i integrację rozwiązań w zakresie inteligentnych miast w Europie (tzw. Smart Cities and Communities).
  Propozycje powyższych projektów będą mogły być złożone przez konsorcja skupiające organizacje takie jak: uczelnie, instytuty badawcze, firmy telekomunikacyjne, transportowe i energetyczne, operatorów sieci energetycznych, organizacje obywatelskie, podmioty publiczne, instytuty badawcze, start-upy, władze miast i regionów, itp.

REJESTRACJA:

Rejestracja rozpoczęła się 16 sierpniaLiczba miejsc na sesji informacyjnej jest ograniczona: przyjmowane są zgłoszenia maksymalnie dwóch osób z tej samej organizacji.

Autor: kpk.gov.pl

Ponad 145 mln euro na budowę gazociągu w ramach korytarza gazowego Północ-Południe

Czytaj więcej...Komisja Europejska poinformowała o przyznaniu dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) na realizowany przez Gaz-System gazociąg z Pogórskiej Woli w powiecie tarnowskim do położonej na terenie Dąbrowy Górniczej dzielnicy Tworzeń. To jeden z dziesięciu odcinków korytarza gazowego Północ-Południe mającego połączyć terminal LNG (skroplonego gazu ziemnego) w Świnoujściu z terminalem w Chorwacji.

Dofinansowany kwotą 145,5 mln euro (617,28 mln zł) z EFRR gazociąg ma mieć długość 168 km i przebiegać przez 3 województwa – małopolskie, świętokrzyskie i śląskie. Inwestycja powinna zostać ukończona do końca 2022 r. „Projekt pozwoli zwiększyć przepustowość systemu przesyłowego, wzmocni też bezpieczeństwo transportu gazu w regionie. Wzrośnie również atrakcyjność inwestycyjna terenów w pobliżu gazociągu” – napisano w komunikacie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, które poinformowało o pozytywnej decyzji komisarz ds. polityki regionalnej Coriny Creţu. Sama komisarz stwierdziła zaś, że realizacja kolejnego odcinka korytarza gazowego Północ-Południe „wniesie istotny wkład w dywersyfikację źródeł energii w Unii Europejskiej i dzięki niemu ceny gazu w Polsce będą niższe”.

Czytaj więcej...