Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

interrregW ubiegłym roku w naszym cyklu prezentowaliśmy główne programy unijne współfinansujące projekty w wielu różnych dziedzinach – od programu „Horyzont 2020” na rzecz badań i innowacji, przez „Kreatywną Europę” wspierającą sektor kultury, po program edukacyjny „Erasmus+”. W tej ostatniej odsłonie cyklu przedstawiamy Interreg Europe – program wspierający współpracę międzyregionalną w UE. Realizowane w jego ramach projekty mogą dotyczyć wielu dziedzin i częściowo pokrywają się z tematyką programów prezentowanych przez nas w poprzednich miesiącach.

W latach 2007-2013, w ramach programu Interreg IVC (poprzednika obecnego programu) w całej Europie zrealizowano ponad 200 projektów. Ich zakres tematyczny obejmował szeroką gamę unijnych polityk sektorowych - projekty dotyczyły takich dziedzin jak energia, transport, przedsiębiorczość, innowacje, zmiany demograficzne, czy rozwój obszarów wiejskich. W kilku z nich uczestniczyli partnerzy z Wielkopolski, m.in. w dwóch projektach dotyczących zmian demograficznych i wsparcia seniorów poprzez innowacyjne polityki regionalne oraz narzędzia ICT.

 

Oficjalna inauguracja nowego programu Interreg Europe odbyła się 2 grudnia w Bolonii, a w najbliższych miesiącach opublikowane zostaną pierwsze nabory wniosków. Główny cel programu to wsparcie unijnej polityki spójności i zwiększenie jej oddziaływania. Interreg Europe został podzielony na 4 cele tematyczne obejmujące z jednej strony kwestie badań, technologii i innowacji oraz podnoszenia konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw, a z drugiej ochronę środowiska, gospodarkę niskoemisyjną oraz efektywne wykorzystanie zasobów. Budżet programu wynosi 359 mln euro.

W związku z wejściem w nowy okres programowania i pojawieniem się nowych programów unijnych, Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli przedstawiało w swoim cyklu główne programy i związane z nimi możliwości finansowania projektów. Dodatkowe informacje o programach można znaleźć na stronie www.wielkopolska.eu. Artykuły te pojawiały się również w "Monitorze Wielkopolskim" - comiesięcznym dodatku do "Gazety Wyborczej" i "Głosu Wielkopolskiego".