Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

310 października w siedzibie Biura Wielkopolski w Brukseli odbył się warsztat na temat przyciągania i zatrzymywania talentów w regionach. Został on zorganizowany w ramach 21. edycji Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast (EWRC), którego tegorocznym hasłem było „Dobrze prosperujące regiony to silniejsza Europa”. Województwo Wielkopolskie reprezentował prof. Filip Kaczmarek, przewodniczący Komisji Edukacji i Nauki Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz były poseł Parlamentu Europejskiego.

W organizację warsztatu włączyły się cztery europejskie regiony: Wielkopolska, Południowe Morawy (Czechy), Województwo Kujawsko-Pomorskie oraz Slawonia, Baranja i  Srijem (Chorwacja), w skład którego wchodzi Żupania Vukovarsko-Srijemska - region partnerski Wielkopolski.

Dzięki sukcesowi transformacji, Polska stała się krajem o dodatniej migracji netto” – powiedział prof. Filip Kaczmarek na wstępie swojego wczorajszego wystąpienia. Podkreślił tym samym, że nasz kraj staje się coraz bardziej atrakcyjny dla obcokrajowców i skutecznie przyciąga coraz większą liczbę talentów. Zwrócił także uwagę na to, że Polska jest drugim krajem na świecie z największym przyrostem PKB w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, a Wielkopolska nadal może pochwalić się wyższym wynikiem PKB niż średnia całego kraju. Prof. Kaczmarek zaznaczył jednak, że wydatki na badania i rozwój w Polsce są niskie i wynoszą zaledwie ok. 1,5% PKB. Podkreślił także, że istnieją dysproporcje wewnątrzregionalne dotyczące potencjału przyciągania talentów.

Swoimi doświadczeniami podzieliła się również przedstawicielka regionu Południowych Moraw (Czechy), Eva Holzová, kierownik projektów i wydarzeń Smart City. Prelegentka przedstawiła proces internacjonalizacji miast średniej wielkości na przykładzie Brna, którego strategia opiera się podejściu skoncentrowanym na społeczeństwie z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

Z perspektywy województwa kujawsko-pomorskiego, Marszałek Piotr Całbecki zwrócił uwagę na problem wynikający z dużej liczby młodych ludzi wyjeżdzających na studia za granicą, a także absolwentów uczelni, którzy poszukują pracy poza Polską. Podkreślił także potrzebę większego inwestowania w projekty związane z edukacją i młodzieżą, które mogą zostać zrealizowane na przykład w ramach polityki spójności.

Neda Martić, dyrektorka inkubatora przedsiębiorczości z Viroviticy-Podraviny przedstawiła działalność tej jednostki, która wspiera nowo założone firmy poprzez wynajem pomieszczeń oraz zapewnienie wsparcia konsultingowego.

Jednym z tematów podjętych w dyskusji były największe wyzwania dla przyciągania i zatrzymywania talentów w regionach. Prelegenci wskazali m.in. niskie wynagrodzenia oraz konieczność zapewnienia atrakcyjnej oferty miejsc pracy. Zwrócili również uwagę na to, iż aby przyciągnąć i zatrzymać utalentowanych ludzi należy także mieć na względzie aspekty wykraczające poza rynek pracy, tj. wysoki  poziom życia, dobrą infrastrukturę, a także odpowiedni dostęp do dobrej jakości edukacji i kultury.

Europejski Tydzień Regionów i Miast to doskonała okazja do wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy samorządowcami, a także przedstawicielami świata nauki, biznesu oraz organizacji pozarządowych z całej Unii Europejskiej. W tym szczególnym czasie odbywają się w Brukseli liczne konferencje, seminaria oraz warsztaty połączone z prezentacjami najlepszych praktyk z europejskich regionów.

Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli

Zdjęcia: Organizatorzy warsztatu i A. Boiński

1 1 2 1 4 5