Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

flaga UE

Posłowie przedstawili swoje stanowisko w sprawie reformy wieloletniego budżetu UE, podkreślając potrzebę zabezpieczenia finansów UE w przyszłości.

W następstwie wniosku Komisji Europejskiej dotyczącego śródokresowej rewizji długoterminowego budżetu UE (wieloletnie ramy finansowe, WRF), posłowie na posiedzeniu plenarnym zatwierdzili dodatkowe 10 mld euro na lata 2024-2027, ponad 65,8 mld euro, które zaproponowała Komisja Europejska.

Podejmowanie koniecznych wyzwań

W świetle ostatnich wyzwań zewnętrznych, zwłaszcza wojny Rosji przeciwko Ukrainie i rosnących wyzwań związanych z migracją, posłowie wzmocnili odpowiednie obszary budżetowe o 2 mld euro. Przeznaczyli dodatkowe 3 mld euro na nową "Platformę Strategicznych Technologii dla Europy" (STEP) i przeznaczyli 5 mld euro na zwiększenie zdolności UE do reagowania na nieprzewidziane kryzysy.
Jeśli chodzi o spłaty zadłużenia wynikające z planu odbudowy, posłowie domagają się, aby były one umieszczone powyżej limitów budżetowych UE. Ma to zapewnić, że programy UE przynoszące bezpośrednie korzyści obywatelom nie będą zagrożone, zwłaszcza biorąc pod uwagę potencjalną zmienność tych kosztów wraz ze wzrostem stóp procentowych.

Napięty harmonogram

Posłowie podkreślają, że szybkie przyjęcie zmienionego rozporządzenia jest kluczowe, ponieważ zmienione WRF powinny zacząć obowiązywać do 1 stycznia 2024 r., aby zapewnić ramy dla rocznego budżetu na ten rok.

Wstępne sprawozdanie w sprawie wniosku dotyczącego śródokresowej rewizji wieloletnich ram finansowych na lata 2021-2027 zostało przyjęte 393 głosami do 136, przy 92 wstrzymujących się od głosu.

Cytaty
Współsprawozdawca Jan Olbrycht (EPP, PL) powiedział: "Naszym celem była ambitna, ale realistyczna propozycja rewizji WRF i udało nam się utrzymać ją ukierunkowaną, ale kompleksową. Naszym celem jest ustabilizowanie sytuacji na Ukrainie za pomocą nowego instrumentu o wartości 50 mld euro, przy jednoczesnym wzmocnieniu gospodarki UE. Wzmacniamy budżet dodatkowymi środkami na migrację i zapewniamy elastyczność w reagowaniu na kryzysy. Wspieramy gospodarkę UE poprzez STEP. Stabilizujemy budżet, opowiadając się za umieszczeniem płatności odsetkowych od długu należnego z tytułu unijnego funduszu odbudowy (linia EURI) powyżej limitów budżetowych UE. Potrzebujemy wszystkich elementów rewizji i potrzebujemy jej na czas - przed styczniem 2024 roku - aby wejść w rok wyborczy ze zrównoważonym budżetem".

Współsprawozdawczyni Margarida Marques (S&D, PT) powiedziała: "Parlament przedstawił dziś w zarysie środki finansowe wymagane na nadchodzące cztery lata. Wzywamy Radę, aby dołączyła do nas w negocjacjach. Do 31 grudnia 2023 roku chcemy dysponować odpowiednimi środkami na wsparcie Ukrainy i dalsze łagodzenie społecznych i gospodarczych skutków wojny, wraz z rosnącą inflacją i kryzysem kosztów utrzymania. Chcemy zabezpieczyć niezbędne fundusze, aby wzmocnić strategiczną autonomię UE, wdrożyć pakt migracyjny i poruszać się w dzisiejszym złożonym globalnym krajobrazie geopolitycznym, zapewniając jednocześnie odpowiednią elastyczność budżetu, aby sprostać pojawiającym się potrzebom, reagować na kryzysy humanitarne oraz pomagać państwom członkowskim i obywatelom w obliczu rosnących skutków klęsk żywiołowych".

Kolejne kroki

Po głosowaniu plenarnym negocjatorzy Parlamentu są gotowi do podjęcia dyskusji z Radą (państwami członkowskimi), która musi jeszcze sfinalizować własne stanowisko w sprawie pakietu.

Kontekst

Wieloletnie ramy finansowe (WRF) określają roczne limity (pułapy wydatków) zobowiązań UE w różnych obszarach polityki (szerokie kategorie wydatków zwane "działami") oraz ogólne roczne płatności na okres siedmiu lat. Obecne ramy na lata 2021-2027 zostały przyjęte w 2020 roku i przewidują przegląd funkcjonowania WRF oraz, w stosownych przypadkach, wnioski dotyczące rewizji do dnia 1 stycznia 2024 roku, Komisja Europejska wnioskowała o przegląd śródokresowy 20 czerwca 2023 roku.

Źródło: Parlament Europejski