Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

passport and suitcaseNowy pakt UE w sprawie migracji i azylu to zarówno nowe przepisy, jak i przegląd istniejących przepisów, takich jak dyrektywa powrotowa.

Parlament przyjął rezolucję ws. dyrektywy powrotowej w grudniu 2020 r., w której podkreślił znaczenie ochrony indywidualnych praw podstawowych oraz poszanowania procedur. Aby móc rozpocząć dyskusje z Radą, Parlament przyjął swoje stanowisko negocjacyjne na temat rozporządzenia w sprawie kontroli przesiewowej i rozporządzenia w sprawie procedur azylowych w kwietniu 2023 roku.

Powroty migrantów: najważniejsze fakty

W 2022 r. odmówiono wjazdu do UE 141 060 osobom z innych krajów, głównie z powodu braku ważnej wizy lub dokumentu pobytowego (23%) lub braku możliwości uzasadnienia celu i warunków pobytu (23%). W 2022 r. państwa UE wydały 422 400 decyzji nakazujących powrót. Jednak mniej niż jedna czwarta obywateli państw trzecich wróciła do kraju spoza UE.

Najwięcej nakazów wyjazdu w 2022 r. odnosiło się do obywateli Algierii, Maroka i Pakistanu.

Uproszczona procedura graniczna dla niektórych wniosków o azyl

Aby przyspieszyć podejmowanie decyzji i usprawnić procedury azylowe, Komisja Europejska zaproponowała szybszą, uproszczoną procedurę graniczną dla niektórych wniosków o azyl w ramach nowego paktu UE o migracji i azylu.

Uproszczona procedura daje 12 tygodni na rozpatrzenie wniosku o azyl oraz kolejne 12 tygodni na odesłanie tych wnioskodawców, których wniosek został odrzucony. Osoby nieletnie bez opieki, dzieci poniżej 12 roku życia i ich rodziny, a także osoby z problemami zdrowotnymi nie mogą być objęte procedurą uproszczoną.

Dobrowolne wyjazdy a powroty przymusowe

Jeżeli dana osoba dobrowolnie współpracuje z władzami po otrzymaniu decyzji nakazującej powrót, powrót określa się jako dobrowolny wyjazd; w przeciwnym razie jest to przymusowy powrót. Dobrowolny wyjazd może być wspomagany (przy wsparciu finansowym/logistycznym kraju przyjmującego) lub nie.

Według Eurostatu, w 2022 r. 47% wszystkich powrotów było dobrowolnych.

Parlament chce, aby kraje UE inwestowały w programy wspomagania dobrowolnych powrotów i nadały priorytet dobrowolnym powrotom, ponieważ są one bardziej zrównoważone i łatwiejsze do zorganizowania, w tym pod względem współpracy z krajami docelowymi.

Do głównych praktycznych problemów utrudniających proces powrotu należy identyfikacja migrantów i uzyskanie niezbędnych dokumentów od władz krajów spoza UE.

Ochrona praw podstawowych

W głosowaniu w kwietniu 2023 r. Parlament wezwał kraje UE do ustanowienia niezależnych mechanizmów monitorowania, aby zapewnić poszanowanie unijnych i międzynarodowych przepisów dotyczących uchodźców i praw człowieka.

Monitorowanie powinno obejmować nadzorowanie granic (między oficjalnymi przejściami granicznymi), procedury kontroli oraz stosowanie procedur azylowych i powrotowych. Niezależne organy monitorujące powinny również oceniać warunki przyjmowania i przetrzymywania.

Więcej o migracji w Europie

Źródło: Parlament Europejski