Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

siedliskoUnia Europejska musi wdrożyć środki rekultywacyjne, obejmujące co najmniej 20% jej obszarów lądowych i morskich do 2030 roku.

Po wtorkowej debacie, Parlament przyjął swoje stanowisko w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych UE, 336 głosami do 300 przy 13 wstrzymujących się od głosu. Głosowanie za odrzuceniem wniosku Komisji nie przeszło (312 głosów do 324 i 12 wstrzymujących się).

Posłowie podkreślają, że odbudowa ekosystemu jest kluczem do walki ze zmianami klimatu i utratą różnorodności biologicznej oraz zmniejsza ryzyko dla bezpieczeństwa żywnościowego. Podkreślają, że projekt przepisów nie narzuca tworzenia nowych obszarów chronionych w UE ani nie blokuje nowej infrastruktury energii odnawialnej, ponieważ dodali nowy artykuł podkreślający, że takie instalacje są w przeważającej mierze w interesie publicznym.

Cele odbudowy przyrody do 2030

Parlament podkreśla, że nowe prawo musi przyczynić się do realizacji międzynarodowych zobowiązań UE, w szczególności globalnych ram różnorodności biologicznej ONZ Kunming-Montreal. Posłowie popierają propozycję Komisji Europejskiej, aby do 2030 roku wdrożyć środki odbudowy obejmujące co najmniej 20% wszystkich obszarów lądowych i morskich w UE.

Parlament chce, aby prawo miało zastosowanie tylko wtedy, gdy Komisja dostarczy dane na temat warunków niezbędnych do zagwarantowania długoterminowego bezpieczeństwa żywnościowego i gdy kraje UE określą ilościowo obszar, który należy przywrócić, aby osiągnąć cele w zakresie odbudowy dla każdego typu siedliska. Parlament przewiduje również możliwość odroczenia celów w przypadku wyjątkowych konsekwencji społeczno-gospodarczych.

W ciągu 12 miesięcy od wejścia w życie tego rozporządzenia Komisja będzie musiała ocenić wszelkie rozbieżności między potrzebami finansowymi w zakresie odbudowy przyrody a dostępnym finansowaniem UE oraz przeanalizować rozwiązania mające na celu wypełnienie takiej luki, w szczególności za pomocą specjalnego instrumentu UE.

Kolejne kroki

Parlament jest teraz gotowy do rozpoczęcia negocjacji z Radą w sprawie ostatecznego kształtu przepisów.

Kontekst

Ponad 80 proc. europejskich siedlisk jest w złym stanie. W dniu 22 czerwca 2022 r. Komisja zaproponowała rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych, aby przyczynić się do długoterminowej odbudowy zniszczonej przyrody na obszarach lądowych i morskich UE oraz do osiągnięcia celów UE w zakresie klimatu i różnorodności biologicznejWedług Komisji Europejskiej nowe prawo przyniosłoby znaczące korzyści gospodarcze, ponieważ każde zainwestowane euro przyniosłoby co najmniej 8 euro korzyści.

Źródło: Parlament Europejski