Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

2020.06.10 młodzież fotoRada UE przyjęła na początku czerwca konkluzje o roli młodzieży w działaniach zewnętrznych.

W konkluzjach Rada zwraca uwagę na udział młodych pokoleń w budowaniu silniejszych, mających większą legitymizację, bardziej pokojowych i demokratycznych społeczeństw, w których szanowane są prawa człowieka i praworządność i nikt nie jest pomijany. Rada podkreśla także, że młodzi ludzie są motorem zmian i niezbędnymi partnerami we wdrażaniu Europejskiego konsensusu w sprawie rozwoju, Agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030 i paryskiego porozumienia klimatycznego.

Do 2030 r. liczba młodych ludzi w wieku 15–24 lat wzrośnie na świecie do prawie 1,3 miliardów. Rada dostrzega, że młode pokolenia zbyt często muszą zmagać się z różnymi wyzwaniami, takimi jak ubóstwo oraz wykluczenie społeczno-ekonomiczne i polityczne.

Można się spodziewać, że pandemia Covid-19 i jej negatywne skutki w dziedzinie gospodarki i zatrudnienia będą mieć poważny wpływ na młodych ludzi, zwłaszcza na tych, którzy pochodzą ze środowisk defaworyzowanych, oraz na młode kobiety i dziewczęta, a tym samym na ich status społeczno-ekonomiczny w dłuższej perspektywie.

 

Rada zaznacza, że aby wykorzystać kreatywny i innowacyjny potencjał i zdolności młodzieży, należy inwestować w młodzież oraz pracować z nią, za jej pośrednictwem i na jej rzecz. Zwraca uwagę, że należy zapewnić rzeczywiste włączenie i aktywny udział młodzieży na wszystkich szczeblach życia społecznego oraz w życiu gospodarczym i politycznym. Należy promować aktywne zaangażowanie, po to by wzmocnić otoczenia biznesowe, sprzyjać pojednaniu społecznemu oraz przeciwdziałać brutalnemu ekstremizmowi.

Rada apeluje też o promowanie dostępu młodzieży do edukacji, godnych miejsc pracy i możliwości podejmowania działalności gospodarczej, a także do usług opieki zdrowotnej. W dziedzinach tych należy wyeliminować wszelkie formy dyskryminacji i przemocy ze względu na płeć. Należy zagwarantować młodzieży możliwość korzystania ze wszystkich praw człowieka, w tym praw socjalnych i pracowniczych.

Więcej informacji

Autor: Rada UE