Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

wprowadzanie1Długookresowym celem Unii Europejskiej jest akcesja państw Bałkanów Zachodnich. Jednocześnie pojawiają się inicjatywy mające na celu znalezienie sposobów na ułatwienie tego procesu. Dla Bułgarii, sprawującej prezydencję w tym półroczu, to jeden z priorytetów. W maju br. Bułgarzy będą gospodarzami szczytu Bałkanów Zachodnich w Sofii.

W najbliższym czasie Komisja Europejska opublikuje strategię rozszerzenia, podając m.in. 2025 r. jako przybliżoną datę przystąpienia Serbii i Czarnogóry do Unii Europejskiej. Strategia będzie przedmiotem debaty podczas lutowej sesji plenarnej w Strasburgu.

Których państw dotyczy proces?
Kraje kandydujące to Czarnogóra, Albania, Serbia i Była Jugosłowiańska Republika Macedonii. Kosowo oraz Bośnia i Hercegowina są uważane za potencjalnych kandydatów.

Jakie są kryteria bycia państwem kandydującym do UE?
O członkostwo w UE może ubiegać się każde europejskie państwo, które szanuje demokratyczne wartości UE. Państwo takie musi także posiadać stabilne instytucje gwarantujące demokrację i rządy prawa, sprawną gospodarkę rynkową oraz zdolność do podejmowania i wykonywania obowiązków wynikających z członkostwa w UE.

Jak przebiega proces rozszerzenia?
Kraj zainteresowany przystąpieniem do UE musi zgłosić wniosek do Rady (państw członkowskich), która następnie zwraca się do Komisji Europejskiej o dokonanie oceny zdolności kandydata do spełnienia ww. wymienionych kryteriów. Jeżeli opinia Komisji jest pozytywna, Rada musi przyjąć mandat negocjacyjny. Wtedy następuje formalne otwarcie negocjacji, które prowadzone są w 35 obszarach tematycznych.
Po zakończeniu negocjacji zostaje podpisany traktat o przystąpieniu, który musi zostać ratyfikowany przez wszystkie państwa członkowskie UE oraz sam kraj kandydujący.

Jaki postęp osiągnęły kraje Bałkanów Zachodnich?
Czarnogóra i Serbia są liderami na drodze do członkostwa, a Czarnogóra otworzyła 30 rozdziałów negocjacyjnych i tymczasowo zamknęła trzy. Serbia otworzyła 12 rozdziałów i tymczasowo zamknęła dwa. Pozostałe kraje wciąż przygotowują się lub uważa się, że nadal czekają w blokach startowych.
Państwa te już korzystają z funduszy UE, szczegółowych porad dotyczących polityki, a także umów o stabilizacji i stowarzyszeniu, zapewniających daleko idący dostęp do rynku wewnętrznego UE.
Nota faktograficzna o aktualnej sytuacji poszczególnych państw Bałkanów Zachodnich na drodze do członkostwa

Jaka jest rola Parlamentu Europejskiego?
Posłowie debatują nad rocznymi sprawozdaniami w sprawie poszczególnych państw członkowskich i przyjmują rezolucje w tej sprawie. To okazja to wymiany poglądów i zidentufikowania obszarów wymagających szczególnej uwagi.
Zgoda Parlamentu Europejskiego jest wymagana, by dane państwo kandydujące mogło zostać członkiem UE.

 

Więcej informacji:

 

Autor: Parlament Europejski