Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

wkutki 239Komisja Europejska ogłosiła, że postawiła w stan gotowości swoje centrum reagowania kryzysowego i jest w kontakcie z władzami w Mexico City. W wyniku trzęsienia ziemi zginęło w Meksyku co najmniej 248 osób. Wiele budynków, także w stolicy kraju, legło w gruzach.

Trzęsienie ziemi miało siłę 7,1 stopnia w skali Richtera, a jego epicentrum znajdowało się w okolicy miasta Atencingo w stanie Puebla w środkowo-wschodniej części kraju. Silne wstrząsy odczuwalne były również w stolicy kraju – Mexico City, gdzie zawaliło się przynajmniej 50 budynków. W Meksyku było wówczas wtorkowe popołudnie. W wielu miejscach odcięty został dopływ wody i dostawy prądu. Energii elektrycznej pozbawionych zostało prawie 4 mln osób.

W wielu miastach wybuchła panika, a ludzie masowo uciekali na ulicę. Burmistrz stolicy Miguel Angel Mancera informował też o kilku wybuchach gazu wywołanych awariami miejskich instalacji. Zawaliła się też m.in. szkoła w dzielnicy Coapa, w wyniku czego zginęło conajmniej 20 uczniów i dwoje nauczycieli.

Być może liczba ofiar trzęsienia byłaby większa, gdyby nie przeprowadzone rano w wielu miastach kraju ćwiczenia z zachowania na wypadek takich wydarzeń. Wczoraj bowiem przypadła 32. rocznica najtragiczniejszego trzęsienia ziemi w historii Meksyku. 19 września 1985 roku zginęło nawet 40 tys. osób, a dach nad głową utraciło ćwierć miliona. Poprzednie trzęsienie ziemi nawiedziło Meksyk niespełna 2 tygodnie temu. 7 września ziemia zatrzęsła się jeszcze mocniej (8,2 stopnia w skali Richtera), ale ponieważ jego epicentrum znajdowało się na obszarze Pacyfiku, a do najbliższego miasta było ok. 100 km (Tonalo w stanie Chiapas) ofiar było mniej. Potwierdzono wówczas śmierć w wyniku kataklizmu 65 osób. Teraz ofiar śmiertelnych na pewno będzie dużo więcej. Jak informują władze pod gruzami wielu zawalonych budynków wciąż znajdują się ludzie.

UE zgłasza chęć pomocy

Krótko po trzęsieniu ziemi wspólne oświadczenie w imieniu Unii Europejskiej wydali Wysoka Przedstawiciel ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Federica Mogherini oraz komisarz ds. pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego Christos Stylianides. Złożyli kondolencje i wyrazy współczucia poszkodowanym oraz rodzinom ofiar. Oddali także cześć tym, którzy jako pierwsi pospieszyli z pomocą ludzim przysypanym przez zawalone budynki. „Jesteśmy w kontakcie z meksykańskimi władzami i czekamy gotowi do pomocy. Nasze służby ratunkowe zostały postawione w stan gotowości, a nasze Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego (ERCC) monitoruje sytuację na bieżąco” – czytamy w oświadczeniu.

Natomiast przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Junkcer wysłał do prezydenta Meksyku Enrique Pena Nieto list z kondolencjami i ofertą pomocy ze strony UE. „Wyraziłem najgłębsze kondolencje oraz wyrazy współczucia i solidarności z rodzinami ofiar i mieszkańcami Meksyku” – napisał na Twitterze.

Autor: EURACTIV.pl - Michał Strzałkowsi