Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

1342329965 e425f62a94 zEuropejskie samorządy są zaniepokojenie faktem, że w Europie i na świecie coraz więcej jest przypadków naruszania praworządności, która jest głównym elementem demokracji. W związku z tym Europejski Komitet Regionów (KR) przyjął rezolucję ws. praworządności, w której zaapelował do państw członkowskich o to, by przestrzegały wspólnych dla UE wartości. „Stanowią one podstawę wzajemnego zaufania między państwami członkowskimi, między państwami członkowskimi a instytucjami UE, a zwłaszcza między obywatelami a wszystkimi szczeblami sprawowania rządów” – podkreślili w dokumencie samorządowcy.

Praworządność i poszanowanie demokracji to zasady, które stanowią fundament zjednoczonej Europy i są zapisane w wielu kluczowych dla Unii dokumentach: Traktacie o Unii Europejskiej, Karcie praw podstawowych UE czy europejskiej konwencji praw człowieka. Każde państwo, które chce stać się członkiem Unii musi ich przestrzegać i to zobowiązanie pozostaje ważnie również po tym jak dany kraj stanie się pełnoprawnym członkiem UE. „Wszystkie szczeble sprawowania rządów we wszystkich państwach członkowskich powinny być oceniane zgodnie z tym mechanizmem w celu upewnienia się, że stale przestrzegają podstawowych wartości UE w zakresie poszanowania praw podstawowych, instytucji demokratycznych i praworządności” – zaznaczył Europejski Komitet Regionów.

W rezolucji samorządu UE nawołują do tego, aby władze na wszystkich poziomach spełniały swoje zobowiązania w tym kontekście i broniły projektu europejskiego „… przed rosnącym w siłę ogólnoeuropejskim ruchem, który podważa podstawowe wartości europejskie”. Do tego potrzebne są niezależne i aktywne organizacje pozarządowe, które w demokracji spełniają ważną funkcję kontroli i równoważenia państwowych instytucji i ich uprawnień. Również wolność prasy i pluralizm stanowią postawę demokracji, dlatego ich ograniczanie oraz manipulowanie informacją może mieć bardzo negatywne skutki – przestrzega Europejski Komitet Regionów.

Rezolucja została przyjęta przez KR na sesji plenarnej pod koniec marca, natomiast oficjalny tekst ukazał się dopiero niedawno. Komitet jest kolejną unijną instytucją, która odniosła się do problemu przestrzegania prawa w Unii Europejskiej. W tekście nie zostały wymienione konkretne państwa ani przypadki naruszania praworządności.

Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli