Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

Wczoraj Rada przyjęła decyzję, która nakazuje dopuścić bezprzewodowe usługi szerokopasmowe do korzystania z wysokojakościowych fal we wszystkich państwach członkowskich. Cel jest taki, by zwiększyć łączność mobilną i przygotować wprowadzenie technologii 5G. Decyzja dotyczy pasma 700 MHz , które zapewnia wysoką prędkość połączeń i doskonały zasięg. Dzięki skoordynowanemu korzystaniu z niego będzie można oferować szybszy i lepszy dostęp do internetu w całej Europie. Zmniejszy się też przepaść cyfrowa i możliwe staną się nowe, innowacyjne rozwiązania cyfrowe, takie jak inteligentne samochody czy zdalna opieka zdrowotna, i to nie tylko w miastach, ale i na obszarach wiejskich i w miejscach odległych.

Dzięki tej decyzji operatorzy sieci komórkowych otrzymają najpóźniej 30 czerwca 2020 r. wyłączny dostęp do pasma 700 MHz (694–790 MHz). Termin ten odpowiada przewidywanemu wprowadzeniu sieci 5G w Europie. Państwa członkowskie mogą przydział pasma opóźnić o maksymalnie 2 lata, ale tylko w uzasadnionych przypadkach określonych w decyzji.

Pasmo 700 MHz jest częścią zakresu 470–790 MHz, obecnie powszechnie wykorzystywanego przez telewizję cyfrową oraz przy różnych okazjach przez mikrofony bezprzewodowe. Aby zapewnić sektorowi audiowizualnemu odpowiedni zakres częstotliwości nawet po zarezerwowaniu jego górnej części, usługi radiodyfuzyjne będzie się nadal traktować priorytetowo w paśmie poniżej 700 MHz (470–694 MHz) – przynajmniej do 2030 r. w zależności od potrzeb krajowych. Pasmo to państwa członkowskie będą mogły stosować też do innych celów (np. mobilne usługi internetowe), o ile nie będzie to sprzeczne z potrzebami radiodyfuzji.

Wszystkie państwa UE mają teraz czas do końca czerwca 2018 r., by opracować plan wdrożenia przydziału pasma.

„Udostępnienie pasma 700 MHz na potrzeby mobilnego internetu pomoże zapewnić wysokojakościową łączność w całej Europie oraz zrewolucjonizować życie wielu ludzi. Pomyślmy np. o użyciu zdalnej medycyny w odległych miejscach” – powiedział Emmanuel Mallia, maltański minister konkurencyjności oraz gospodarki cyfrowej, morskiej i usługowej. „Stanowi to ważny krok w przechodzeniu na technologię 5G, od której zależy przyszła konkurencyjność UE”.

Co dalej?

Ostateczne głosowanie w Radzie zamyka procedurę na etapie pierwszego czytania. Parlament Europejski przeprowadził głosowanie 15 marca 2017 r. Akt prawny zostanie podpisany przez obie instytucje w połowie maja i opublikowany w Dzienniku Urzędowym UE 30 maja. Wejdzie w życie 20 dni po publikacji.

Autor: Rada Europejska