Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

20170309PHT65837 originalW czwartek, 9 marca, przewodniczący PE Antonio Tajani nawoływał na szczycie w Brukseli, aby Europa pozostała zjednoczona. „Dzisiaj lepiej niż zwykle widzimy, jak potrzebna jest w Europie jedność” - mówił Tajani. „Europa potrzebuje zmian, a nie osłabienia. Wszystkie instytucje muszą jeszcze głębiej zaangażować się w znalezienie odpowiedzi, jakich oczekują od nas obywatele”. Na dwudniowym szczycie szefowie państw i rządów UE rozmawiają o konkurencyjności, obronności i przyszłości Europy.

Tajani, który stanowisko przewodniczącego Parlamentu Europejskiego objął w styczniu br., rozpoczął od przedstawienia priorytetów swojej kadencji: “Podczas mojej kadencji chciałbym w pierwszym rzędzie przyczynić się do zbliżenia Europy do obywateli”. Ostrzegł też zebranych szefów rządów przed wzajemnym obarczaniem się winą i wezwał ich do wzięcia na siebie odpowiedzialności za wyzwania stojące przed Europą. „Priorytety Europejczyków – bezrobocie, bezpieczeństwo, imigracja, ochrona środowiska – powinny zająć czołowe miejsce w naszym porządku obrad” - przekonywał.

Walka z bezrobociem, wzmocnienie obronności i rozsądna polityka migracyjna

Tajani stwierdził, że aby zmniejszyć bezrobocie, szczególnie pośród młodych, Europa musi być bardziej konkurencyjna i wyczulona na potrzeby realnej gospodarki, a nie sektora finansowego. „Wspólny rynek to główne źródło dobrostanu dla naszych obywateli. Ale nie spełnia jeszcze w pełni swojego potencjału”. Tajani nawoływał też, by możliwie najszybciej utworzyć wspólny rynek cyfrowy.

Przewodniczący podkreślił rolę przemysłu i zaznaczył, że unijna polityka powinna mieć przede wszystkim na względzie wzmocnienie europejskiej bazy przemysłowej. Tajani dodał, że w interesie UE jest to, by dalej konsekwentnie działać na rzecz otwarcia rynków. “Dziś, bardziej niż kiedykolwiek, Europa powinna trzymać kurs na otwarte społeczeństwo i wolny handel oparty na przestrzeganiu zasad” - przekonywał szef PE.

Przewodniczący PE poparł budowę europejskiego przemysłu i rynku zbrojeniowego. Oprócz zwiększenia możliwości obronnych państw członkowskich, miałoby to przynieść korzyści ze zwiększonej produkcji, zachęcić armie państw członkowskich do ściślejszej współpracy i pobudzić badania naukowe.

Tajani opowiedział się za zrównoważonym podejściem do problemu migracji: „Musimy być równie skrupulatni w przyjmowaniu osób mających rzeczywiście prawo do azylu, co w zwalczaniu nielegalnej imigracji. Nie możemy pozwolić, by kontrola nad przepływami migracyjnymi znalazła się w rękach handlarzy ludźmi lub terrorystów. Konieczna jest zdecydowana inicjatywa polityczna na szczeblu europejskim, która nie tylko wzmocni kontrole na granicach, lecz również zajmie się problemem u jego źródła”. Dodał też, że powinniśmy wzmóc nasze wysiłki na rzecz państw na południowych brzegach Morza Śródziemnego i w Afryce subsaharyjskiej, w szczególności w obszarze Sahelu. Wzywał również do zwiększenia inwestycji w tych regionach.

Tajani zapewnił też, że Parlament zamierza utrzymywać współpracę z państwami na Zachodnich Bałkanach. „Naszym celem pozostaje ich przystąpienie do Unii Europejskiej” - stwierdził.

Na zakończenie Tajani mówił o przyszłości Europy: „Jest to jedyny sposób na zwalczanie przejawów populizmu: wykazanie za pomocą faktów, że pracujemy razem na rzecz Unii zorientowanej na wyniki”. Zaznaczył, że przyjęcie trzech poselskich sprawozdań o możliwych kursach, które może obrać Europa i prezentacja Białej Księgi przez przewodniczącego Komisji Europejskiej dowodzą determinacji Parlamentu w budowaniu lepszej Europy.

Autor: Parlament Europejski