Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

IMG 7276Dzisiaj zakończyła się 14. edycja Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast – największego i najważniejszego wydarzenia poświęconego samorządom organizowanego w Unii Europejskiej (10-13 października). Jak co roku Wielkopolska aktywnie włączyła się w tę inicjatywę. 11 października w siedzibie BIWW w Brukseli - wspólnie z pięcioma partnerami z całej Europy - zorganizowała debatę „Ekologiczne sposoby zwalczania ubóstwa energetycznego”. W ramach Tygodnia  odbyło się ponad 100 warsztatów, debat i seminariów, w których wzięło udział kilka tysięcy polityków i ekspertów z regionów i miast, przedstawicieli świata nauki, instytucji unijnych oraz biznesu. W tym roku głównym tematem, na którym skupiała się uwaga dyskutantów była rola samorządów w kreowaniu zrównoważonego wzrostu gospodarczego sprzyjającego włączeniu społecznemu.

W debacie współorganizowanej przez BIWW udział wzięli: przedstawiciel Dyrekcji Generalnej ds. Energii Komisji Europejskiej oraz politycy i praktycy z Barcelony, Hanoweru, Liverpoolu, Malmö i Gandawy. W imieniu Wielkopolski wystąpiła Alicja Nowak, kierownik Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego oraz członek rady nadzorczej Wielkopolskiej Agencji Zarządzania Energią. Ekspertka wskazała, że w województwie wielkopolskim problem ubóstwa energetycznego dotyczy ok. 18% mieszkańców. Jest to jednak mniej niż wynosi średnia krajowa – ok. 32%. Pani Nowak zaznaczyła, że walka z tym negatywnym zjawiskiem jest utrudniona m.in. ze względu na istniejące w Polsce uwarunkowania prawne. Na przykład, aby otrzymać pomoc w postaci pieniędzy na prąd (tzw. dodatek energetyczny) należy wcześniej otrzymać dodatek mieszkaniowy, co powoduje wydłużenie i skomplikowanie całej procedury. Przedstawicielka Wielkopolski podkreśliła przy tym, że aby skutecznie rozwiązać problem ubóstwa energetycznego należy najpierw wypracować jednolitą definicję zjawiska oraz zestaw odpowiednich narzędzi analitycznych.  

 

IMG 4150 CW trakcie debaty uczestnicy przedstawili najważniejsze przyczyny, które sprzyjają powstawaniu problemu ubóstwa energetycznego. Wskazali m.in. na wzrost bezrobocia w danym regionie albo brak przepływu danych pomiędzy dostawcami energii a władzami publicznymi w zakresie osób mających problemy z regulowaniem rachunków. Wiele miejsca w dyskusji poświęcono na omówienie doświadczeń w przedmiocie pozyskiwania środków finansowych przeznaczonych na walkę z ubóstwem energetycznym. Dyskutanci wskazywali między innymi na pojawiający się ostatnio problem ograniczenia dostępu do funduszy unijnych związany z tym, że niektóre projekty i inicjatywy nie są już obecnie uznawane za innowacyjne.

Jednym z wydarzeń odbywających się w ramach tegorocznego Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast był warsztat „Strategie zrównoważonego rozwoju dla obszarów leżących wokół głównych centrów miejskich”, zorganizowany przez Europejską Sieć Regionów Podmiejskich PURPLE, której województwo wielkopolskie jest członkiem od października 2012 r. W trakcie spotkania przemówienie wygłosił europoseł Ivan Jakovčić członek Komisji Rozwoju Regionalnego w PE, a udział w dyskusji wziął m.in. przedstawiciel Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego.

 

Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli

Autor zdjęć: Miasto Malmö