Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

traktor na lace KE 276 x 184 Unijne rolnictwo zmaga się z trwającym kryzysem. Jego skutki odczuwa również europejski przemysł maszyn rolniczych, który odnotowuje systematyczny spadek sprzedaży.

Sprzedaż maszyn rolniczych w pierwszym półroczu 2016 r. spadła m.in. w Belgii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Włoszech, oraz Wlk. Brytanii – wynika z danych Europejskiego Stowarzyszenia Przemysłu Maszyn Rolniczych (CEMA).

 „Spadek sprzedaży maszyn rolniczych w drugim półroczu 2016 r. może sięgnąć 9 proc., jak ma to miejsce w Niemczech. Wyjątkiem jest Hiszpania, gdzie wzrost popytu na maszyny rolnicze w 2016 r. wyniósł 9,5 proc. Całkiem dobrze ma się też sprzedaż maszyn we Francji – tam sprzedaż wzrosła o 7 proc., chociaż w drugiej połowie roku przewiduje się spadek o 2 proc.” – podaje CEMA.

Spadek sprzedaży traktorów

W pierwszej połowie br. odnotowano spadek sprzedaży wszystkich rodzajów maszyn rolniczych z wyjątkiem opryskiwaczy, w porównaniu do pierwszego półrocza 2015 r.

Sprzedaż ciągników we wszystkich krajach europejskich spadła łącznie o 5,5 proc. Spadek dotyczy przede wszystkim ciągników o mocy od 50 do 250 KM. „Ciągniki o takiej mocy kupowane są głównie przez rolników, którzy obecnie znajdują się  w trudnej sytuacji z powodu niskich cen mleka i nie mogą sobie na nie pozwolić” – tłumaczy CEMA.

Spadek sprzedaży odczuł rynek kombajnów, prasy oraz kosiarek. Stabilnej sytuacji oczekuje się jedynie na rynku opryskiwaczy. Wzrostu sprzedaży spodziewa się tylko w Hiszpanii – na pozostałych rynkach sytuacja nie ulegnie poprawie.

Sytuacja europejskich rolników

 „Kiedy rosną ceny towarów, np. mleka, pszenicy, kukurydzy czy cukru, to wzrasta odpowiednio zapotrzebowanie na sprzęt rolniczy” – podkreśla Ulrich Adam, Sekretarz Generalny CEMA.

Ostatnie badania pokazały, że europejscy rolnicy chcą inwestować w nowe maszyny, ale stoi przed nimi wiele przeszkód. Niskie ceny towarów, zbiory poniżej średniej oraz wysokie ceny gruntów sprawiają, że wielu z nich nie stać na takie inwestycje.

„Z badania opinii klientów, przeprowadzonego przez należący do CEMA Niemiecki Związek Producentów Maszyn i Urządzeń (VDMA) wynika, że tylko 9 proc. niemieckich rolników planowało zainwestować w nowy sprzęt rolniczy w drugiej połowie 2016 r.” – dodaje Ulrich Adam.

Sprzedaż maszyn rolniczych w Niemczech, będących największym producentem sprzętów tego typu w Europie, spadła o 14 proc. w drugim półroczu 2016 r. Mimo to produkcja maszyn rolniczych w Niemczech wzrosła o 1,5 proc. w porównaniu do 2015 r.(sst)

 

Autor: euractiv.pl