Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

EV 20150603 9911 0Europejskie Dni Rozwoju, będące głównym europejskim forum na temat światowego rozwoju i współpracy, odbędą się 15-16 czerwca w Brukseli. Ich celem jest rozwijanie nowych pomysłów, podejmowanie działań i kształtowanie przyszłości przy udziale światowych przywódców, młodych liderów i setek prelegentów, organizacji społeczeństwa obywatelskiego i organizacji międzynarodowych. W tym roku weźmie w nich udział rekordowa liczba ponad 6 tys. specjalistów w dziedzinie rozwoju z około 150 państw.

Komisarz do spraw współpracy międzynarodowej i rozwoju Neven Mimica powiedział: Dziesiąta jubileuszowa edycja Europejskich Dni Rozwoju jest ukierunkowana na wyniki, co oznacza przełożenie zobowiązań w zakresie określonych przez ONZ celów zrównoważonego rozwoju na konkretne działania. Wydarzenie to jest zaproszeniem wystosowanym przez Europę do całego świata – zaproszeniem do wspólnego rozważenia, jak najlepiej wykorzystać nasze strategie polityczne, partnerstwa i zasoby do wspierania światowego rozwoju, ostatecznego wyeliminowania ubóstwa oraz wprowadzenia naszej planety na ścieżkę zrównoważonego rozwoju sprzyjającego włączeniu społecznemu i dobrobytowi.

Tegoroczna edycja jest szczególna, ponieważ Europejskie Dni Rozwoju obchodzą w tym roku 10. rocznicę istnienia. Wydarzenie to, które często nazywane jest „Davos dla rozwoju”, przypada teraz w kluczowym momencie dla przyszłości rozwoju międzynarodowego – krótko po przyjęciu we wrześniu 2015 r. Programu na rzecz zrównoważonego rozwoju, który stanowi uniwersalne ramy na rzecz eliminacji ubóstwa i osiągnięcia zrównoważonego rozwoju do 2030 r.

Europejskie Dni Rozwoju będą się koncentrować na realizacji 17 celów zrównoważonego rozwoju, opartych na 5 kluczowych zagadnieniach zrównoważonego rozwoju, jakimi są: partnerstwo, pokój, przestrzeń dobrobytu, planeta i populacja (5xP).

Przed spotkaniem przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker spotka się z premierem Etiopii Hailemariamem Desalegnem w celu prawdopodobnego podpisania wspólnej deklaracji „W kierunku strategicznej współpracy UE-Etiopia”, która odzwierciedla silne powiązania UE z Etiopią oraz podkreśla kluczową rolę Etiopii dla Afryki i społeczności międzynarodowej i jej znaczący rozwój społeczno-gospodarczy.   Dzięki tej deklaracji UE i Etiopia przeniosą swoje trwające od 40 lat partnerstwo na poziom strategiczny.

Innym ważnym momentem w przededniu tegorocznych dni rozwoju będzie przyjęcie dnia 14 czerwca wspólnej deklaracji Banku Światowego, reprezentowanego przez prezesa Jima Yonga Kima, i Komisji Europejskiej, reprezentowanej przez wiceprzewodniczącą Kristalinę Georgievą oraz komisarza Nevena Mimicę. Deklaracja ta jest wyrazem wspólnego zaangażowania na rzecz wzmocnienia działań w zakresie utrzymania pokoju i zwiększenia skuteczności rozwoju w sytuacjach niestabilnych, charakteryzujących się konfliktami i przemocą.

Kontekst

Europejskie Dni Rozwoju urosły do rangi najważniejszego wydarzenia w zakresie współpracy na rzecz rozwoju w UE. W ciągu ostatnich 9 lat w wydarzeniu tym, nazywanym „Davos dla rozwoju”, wzięła udział imponująca liczba 2670 prelegentów i 100 światowych liderów, 514 wystawców i 42 tys. uczestników oraz 4,5 tys. organizacji ze 154 państw.

W tym roku to wydarzenie promuje młodzież jako siłę napędową globalnych wysiłków na rzecz rozwoju i podkreślają znaczenie zaangażowania młodych ludzi na drodze do zrównoważonego rozwoju. Zapraszając młodych ludzi z całego świata w wieku od 21 do 26 lat do udziału w debacie na temat przyszłości międzynarodowej współpracy na rzecz rozwoju, Komisja Europejska ma zamiar zaangażować ich w kształtowanie przyszłej polityki rozwoju. Zaproszono 16 młodych przywódców z krajów partnerskich, aby wnieśli świeże spojrzenie do debaty na temat polityki rozwoju i współpracy międzynarodowej.

W skład delegacji Komisji Europejskiej wejdą: wysoka przedstawiciel do spraw wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa / wiceprzewodnicząca Federica Mogherini, wiceprzewodniczący ds. zatrudnienia, rozwoju, inwestycji i konkurencyjności Jyrki Katainen, wiceprzewodniczący ds. jednolitego rynku cyfrowego Andrius Ansip, komisarz ds. handlu Cecilia Malmström, komisarz ds. współpracy międzynarodowej i rozwoju Neven Mimica, komisarz ds. polityki klimatycznej i energetycznej Miguel Arias Cañete, komisarz ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa Karmenu Vella, komisarz ds. migracji, spraw wewnętrznych i obywatelstwa Dimitris Avramopoulos i komisarz ds. pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego Christos Stylianides.

W Europejskich Dniach Rozwoju 2016 weźmie udział ponad 500 prelegentów i czołowych decydentów, w tym przedstawiciele organizacji międzynarodowych tacy jak Ban Ki-Moon, sekretarz generalny ONZ, Jim Yong Kim, przewodniczący Grupy Banku Światowego, Phumzile Mlambo-Ngcuka, dyrektor wykonawcza ONZ Kobiety i wielu szefów państw: Uhuru Kenyatta, prezydent i głównodowodzący sił zbrojnych Republiki Kenii, Bibi Ameenah Firdaus Gurib-Fakim, prezydent Republiki Mauritiusu, Roch Marc Christian Kaboré, prezydent Burkina Faso, Faustin-Archange Touadéra, prezydent Republiki Środkowoafrykańskiej, Tuilaepa Lupesoliai Sailele Malielegaoi, premier Samoa, Hailemariam Desalegn, premier Etiopii i Rui Maria de Araújo, premier Timoru Wschodniego, a także wielu innych.

Europejskie Dni Rozwoju będą odbywały się w tym samym czasie co Europejski Tydzień Zrównoważonej Energii (odbywający się w tym roku po raz 11). Trzej zwycięzcy Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Energii zostaną ogłoszeni przez komisarza do spraw polityki klimatycznej i energetycznej Miguela Ariasa Cañete, posła do Parlamentu Europejskiego i przewodniczącego Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka, burmistrza Florencji Daria Nardellę oraz dyrektor generalną Europejskiej Organizacji Konsumentów Monique Goyens, w dniu 14 czerwca podczas konferencji dotyczącej polityki energetycznej.

Więcej informacji dostępnych tutaj.

Autor: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce

Zdjęcie: Komisja Europejska