Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

b8ccshansiAnkara zawiesi dalsze wdrażanie umowy z UE o odsyłaniu migrantów do Turcji dopóki nie będzie postępu ws. likwidacji reżimu wizowego dla tureckich obywateli - zapowiedział we wtorek prezydent Recep Tayyip Erdogan. Tego samego dnia zatwierdził on nowy rząd z Binalim Yildirimem na czele.

Skład gabinetu ogłoszono zaledwie dwa dni po tym, jak prezydent powierzył misję jego utworzenia Binalimowi Yildirimowi, wybranemu w niedzielę na przewodniczącego rządzącej konserwatywno-islamskiej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP).

Szantaż Erdogana

W swoim wystąpieniu na zakończenie szczytu humanitarnego w Stambule Erdogan zapowiedział, że turecki parlament zablokuje proces legislacyjny, jeśli do końca czerwca UE nie zniesie wiz dla obywateli Turcji. W razie "braku decyzji (UE), żadna ustawa w ramach wdrażania porozumienia o readmisji nie wyjdzie z parlamentu Republiki Turcji" - ostrzegł.

Erdogan zwrócił przy tym uwagę, że pieniądze, które UE obiecała Turcji w ramach porozumienia migracyjnego wciąż jeszcze nie wpłynęły.

UE i Turcja podpisały w marcu porozumienie, na mocy którego od początku kwietnia uchodźcy, którzy wjechali nielegalnie do Grecji, mają być odsyłani do Turcji. Za każdego Syryjczyka wydalanego z UE do Turcji ma przybywać inny Syryjczyk, ale już legalnie. W zamian Bruksela zobowiązała się przekazać Ankarze 6 mld euro, z czego 3 mld euro od 2018 roku, a także znieść do lipca unijne wizy dla Turków.

>> Czytaj więcej o umowie UE z Turcją

UE: Turcja musi spełnić warunki liberalizacji wizowej

Proponując na początku maja liberalizację wizową KE zastrzegła, że przed zniesieniem wiz Turcja musi spełnić jeszcze pięć z 72 koniecznych kryteriów, w tym przeprowadzić reformę tureckiego prawa antyterrorystycznego. Tureckie władze nie godzą się jednak na zawężenie prawnej definicji terroryzmu, która jest na tyle szeroka, że - zdaniem obrońców praw człowieka - daje możliwość ścigania opozycjonistów i dziennikarzy.

Rząd z Yildirimem na czele

Sytuacji nie ułatwiają zmiany w rządzie, na którego czele stanął dotychczasowy minister transportu i wieloletni sojusznik Erdogana. Swoje stanowiska zachowało kilku kluczowych ministrów, w tym w resortach odpowiedzialnych za gospodarkę. Szefem dyplomacji pozostaje Mevlut Cavusoglu, wicepremierem odpowiedzialnym za sprawy gospodarcze Mehmet Simsek, ministrem finansów Naci Akbal. Również Berat Albayrak (zięć i protegowany Erdogana) zachował stanowisko ministra energetyki i bogactw naturalnych, a Efkan Kala - spraw wewnętrznych.

Ponadto Nihat Zeybekci, bliski sojusznik Erdogana, powrócił na stanowisko ministra gospodarki, które pełnił do listopada 2015 roku. Media zwracają uwagę, że istotna zmiana nastąpiła na stanowisku ministra ds. UE. Został nim bowiem rzecznik AKP Omer Celik, zastępując Volkana Bozkira, zawodowego dyplomatę, który negocjował podpisaną 18 marca turecko-unijną umowę ws. migrantów.

Autor: euractiv.pl