Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

shutterstock 338736359Komisja ds. Rolnictwa Parlamentu Europejskiego poparła projekt wprowadzenia środków mających powstrzymać epidemie chorób zwierzęcych. Nowa regulacja kładzie duży nacisk na działania prewencyjne.

23 lutego Komisja ds. Rolnictwa Parlamentu Europejskiego (AGRI) poparła ustalony z Radą UE w czerwcu 2015 r. projekt wprowadzenia środków zapobiegających powstawaniu i rozprzestrzenianiu się epidemii chorób zwierzęcych. Zatwierdzony przez komisję tekst musi zostać przyjęty przez cały Parlament. Stanie się to najprawdopodobniej na najbliższym posiedzeniu plenarnym (7-10 marca).

Tzw. Prawo o zdrowiu zwierząt pomoże lepiej przeciwdziałać chorobom atakującym zwierzęta, także tym, które, jak np. ptasia grypa, mogą zostać przeniesione na ludzi. Projekt, oprócz nowych przepisów, będzie w sobie łączył prawie 40 dotychczas istniejących oddzielnie regulacji. Jego sprawozdawca europoseł Jasenko Selimović (PLDE, Szwecja) określił udzielone przez AGRI poparcie „wielkim zwycięstwem”.

Zdrowe zwierzęta to zdrowi ludzie

Jednym z najpoważniejszych problemów wynikających z nadużywania przez hodowców antybiotyków, jest powstawanie nowych, odpornych na nie chorób. Według Selimovicia prawo o zdrowiu zwierząt pozwoli powiązać dobrostan zwierząt ze zdrowiem ludzkim, a dzięki temu „zwiększy nacisk na odpowiedzialne stosowanie antybiotyków i pomoże walczyć ze wciąż wzrastającą odpornością na nie”.

Unijni legislatorzy uważają, że ważne jest uświadomienie osobom zaangażowanym w hodowlę, że ich działania zagrażają zarówno zwierzętom, jak i ludziom. Nowe przepisy kładą więc większy nacisk na profilaktykę. Rolnicy i przedsiębiorcy będą zobowiązani do stosowania „zasady dobrej hodowli”, a co za tym idzie rozważnego stosowania leków weterynaryjnych. Nad przestrzeganiem przyjętych rozwiązań będzie czuwała Komisja Europejska.

Nowe uprawnienia i zadania  

Aby zwiększyć skuteczność kontroli instytucje unijne zostaną wyposażone w nowe uprawnienia.  W przypadku wystąpienia choroby mającej istotny wpływ na „zdrowie ludzi lub zwierząt, produkcji rolnej lub dobrostanu i zdrowia zwierząt” Komisja będzie miała prawo podjąć natychmiastowe działania, by powstrzymać jej rozprzestrzenianie się. Parlament i Rada będą za to, w porozumieniu z ekspertami i Europejskim Urzędem ds. Bezpieczeństwa Żywności, tworzyć i aktualizować listę potencjalnie niebezpiecznych chorób.

Unia chce, by podmioty zaangażowane w hodowlę zwierząt (rolnicy, przedsiębiorcy, weterynarze) oraz właściciele zwierząt domowych podjęli działania, które pozwolą zapewnić im dobre zdrowie i zapobiegną rozprzestrzenianiu się chorób. Przykładowo weterynarze będą zobowiązani do informowania o tym, jaki wpływ ma dobrostan zwierząt na zdrowie ludzi, a hodowcy i sprzedawcy zwierząt będą musieli być zarejestrowani w krajowych bazach danych. Komisja będzie także mogła wezwać państwa członkowskie do utworzenia rejestru „psów lub innych zwierząt, jeśli będzie to konieczne”.

 Autor: euractiv.pl