Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

Pakt zmian demograficznych7 grudnia 2015 r. w siedzibie Europejskiego Komitetu Regionów w Brukseli zainaugurowano Pakt na rzecz zmian demograficznych. Będzie on funkcjonował na wzór Porozumienia między Burmistrzami (Convenant of Mayors), które od 2009 r. wspiera wysiłki podejmowane przez samorządy w dziedzinie zrównoważonej energii. Pakt ma z kolei pomagać władzom lokalnym i regionalnym oraz innym partnerom w tworzeniu środowiska przyjaznego aktywnemu starzeniu się w zdrowiu.

Społeczeństwa w Europie bardzo szybko się starzeją. W 2010 r. osoby powyżej 65 roku życia stanowiły 17,4% ludności UE, a przewiduje się, że w 2060 r. odsetek ten wyniesie 30%. Prognozy wskazują, że w Polacy będą jednym z najszybciej starzejących się społeczeństw w Unii Europejskiej. Konieczne jest znalezienie rozwiązań, które pozwolą osobom starszym dłużej cieszyć się zdrowiem, żyć samodzielnie i prowadzić aktywny tryb życia, co z jednej strony ma zapewnić im wysoką jakość życia, a z drugiej pomoże zmniejszyć wydatki publiczne na opiekę zdrowotną i społeczną. Pakt na rzecz zmian demograficznych ma na celu wydłużenie życia w zdrowiu, zwiększenie możliwości osób starszych do samodzielnego życia oraz wsparcie wszystkich grup wiekowych w społeczeństwie. Inicjatywa opiera się na pracach współfinansowanej w ramach programów unijnych sieci tematycznej w zakresie innowacji na rzecz środowisk przyjaznych osobom starszym - AFE INNOVNET.

Pakt będzie funkcjonował jako międzynarodowe stowarzyszenie non-profit. Jego sygnatariuszami, którzy staną się pełnoprawnymi członkami stowarzyszenia mogą być władze krajowe, regionalne i lokalne oraz sieci gromadzące instytucje publiczne. Statut przewiduje również możliwość przystąpienia innych instytucji, szkół wyższych, organizacji pozarządowych, czy przedsiębiorstw. Gotowość przystąpienia do Paktu potwierdziło już 77 organizacji z 18 krajów, w tym 46 samorządów, 15 organizacji pożytku publicznego, 10 uniwersytetów i ośrodków badawczych oraz 6 przedsiębiorstw. Organizacje, które zostaną sygnatariuszami do 15 stycznia 2016 r. staną się członkami-założycielami stowarzyszenia.

Pakt spotkał się również z zainteresowaniem polskich instytucji. Do inicjatywy przystąpiło już miasto Kraków, Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej oraz Stowarzyszenie HIPOKAMP.

Więcej informacji:
- strona internetowa Paktu na rzecz zmian demograficznych
- Biuro Wielkopolski w Brukseli: joanna.kubiak@wielkopolska.eu

Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli