Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

komisja europejskaOżywienie gospodarcze w strefie euro i w całej UE powinno utrzymać się w przyszłym roku, mimo coraz trudniejszych warunków panujących w gospodarce światowej – wynika z najnowszej prognozy gospodarczej Komisji Europejskiej. – Polska gospodarka będzie wzrastać w tempie 3,5 proc. PKB, a jednocześnie bezrobocie będzie nadal spadać – ocenia wiceprzewodniczący KE Valdis Dombrovskis.

W kontekście spadku cen ropy, akomodacyjnej polityki pieniężnej i stosunkowo niskiej zewnętrznej wartości euro ożywienie gospodarki w tym roku utrzymało się i było widoczne we wszystkich państwach członkowskich. Jego tempo pozostało jednak powolne.

Wpływ pozytywnych czynników uległ osłabieniu, pojawiły się natomiast nowe trudności, takie jak spowolnienie gospodarcze na rynkach wschodzących i w globalnym handlu oraz utrzymujące się napięcia geopolityczne. Oczekuje się, że mimo trudności tempo wzrostu utrzyma się w roku 2016 i 2017 dzięki innym czynnikom, wśród których można wymienić poprawę sytuacji na rynku zatrudnienia wpierającą realne dochody pozostające do dyspozycji, łatwiejsze warunki uzyskania kredytu, proces oddłużania i wzrost inwestycji. W niektórych krajach korzyści z reform strukturalnych wpłyną również pozytywnie na dalszy wzrost gospodarczy.

Prognozy ogólne dotyczące realnego PKB w strefie euro przewidują jego wzrost o 1,6 proc. w 2015 r., o 1,8 proc. w 2016 r. i o 1,9 proc. w 2017 r. Oczekuje się, że dla UE jako całości wzrost realnego PKB zwiększy się z 1,9 proc. w 2015 r. do 2,0 proc. w 2016 r. i 2,1 proc. w 2017. (…)

Odnosząc się do sytuacji Polski Dombrovskis powiedział: - Cieszę się, że polskie władze utrzymały kierunek gospodarczy wiodący w stronę solidności i stabilności. Gospodarka polska odnotowała stabilny wzrost w ubiegłym roku i oczekuje się, że będzie wzrastać w tempie 3,5 proc. PKB. Jednocześnie, bezrobocie będzie nadal spadać. Jest ważne, aby utrzymać kurs reform i odpowiedzialności fiskalnej oraz aby jak najlepiej wykorzystać znaczne środki pochodzące z europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych dostępnych dla Polski. Jak tylko zostanie utworzony nowy rząd, liczę na współpracę w duchu dialogu i partnerstwa. (…)

Ożywienie gospodarcze można zaobserwować we wszystkich państwach członkowskich

Wzmocnienie popytu krajowego nastąpiło w większości państw strefy euro, a w latach 2016 i 2017 działalność gospodarcza powinna wzrosnąć w całej UE. Spożycie prywatne rośnie w wyniku rosnących dochodów nominalnych i niskiej inflacji. Oczekuje się również nieznacznego wzrostu inwestycji ze względu na rosnące dochody pozostające do dyspozycji gospodarstw domowych, poprawę marży zysku przedsiębiorstw, korzystne warunki finansowania i optymistyczne prognozy dotyczące popytu.

Dotychczasowe reformy przyczyniają się do lepszej sytuacji na rynku pracy

Sytuacja na rynku pracy w państwach członkowskich poprawia się w powolnym i nierównym tempie. Jednak najbardziej dotknięte kryzysem państwa, które wprowadziły w życie reformy na rynku pracy, powinny odnotować dalszy wzrost zatrudnienia. Zatrudnienie w strefie euro powinno wzrosnąć o 0,9 proc. w bieżącym i przyszłym roku, a w 2017 roku nawet o 1 proc. W całej UE zatrudnienie ma wzrosnąć o 1,0 proc. w tym roku i o 0,9 proc. w roku 2016 i 2017. Ogólna stopa bezrobocia powinna nadal zmniejszać się, stopniowo i w różny sposób, w zależności od państwa członkowskiego. W strefie euro przewiduje się spadek bezrobocia z obecnego poziomu 11,0 proc. do 10,6 proc. w przyszłym roku i 10,3 proc. w roku 2017, podczas gdy dla całej UE oczekuje się spadku z 9,5 proc. w tym roku do 9,2 proc. i 8,9 proc. odpowiednio w roku 2016 i 2017.

Perspektywa budżetowa nadal się poprawia

W 2015 r. łączny poziom relacji deficytu do PKB strefy euro powinien spaść do 2,0 proc. dzięki wzmocnieniu działalności gospodarczej oraz, w mniejszym stopniu, dzięki niższym wydatkom z tytułu odsetek. Do 2017 r. relacja deficytu do PKB strefy euro powinna spaść do poziomu 1,5 proc. W strefie euro oczekuje się utrzymywania zasadniczo neutralnego kursu polityki budżetowej. Relacja długu do PKB strefy euro powinna spaść ze swego najwyższego poziomu osiągniętego w 2014 r. (94,5 proc.) do poziomu 91,3 proc. w 2017 r. W UE jako całości relacja deficytu do PKB powinna spaść do 1,6 proc. w 2017 r. z przewidywanego w roku bieżącym poziomu 2,5 proc., natomiast relacja długu do PKB powinna spaść do 85,8 proc. w 2017 r. z 87,8 proc. przewidywanych w roku bieżącym.

Niższe ceny ropy czasowo powodują spadek inflacji

Gwałtowny spadek cen ropy naftowej i innych surowców spowodował w strefie euro i UE we wrześniu tego roku inflację ujemną. Maskuje to jednak fakt, że wzrost płac, zwiększenie spożycia prywatnego i zmniejszenie luki produktowej zaczynają wywierać zwiększoną presję na ceny. Roczna inflacja ma wzrosnąć z 0,1 proc. w strefie euro i 0 proc. w UE w bieżącym roku do, odpowiednio, 1,0 proc. i 1,1 proc. w przyszłym roku, a następnie do 1,6 proc. na obu tych obszarach w roku 2017.

Spowolnienie w gospodarce światowej osłabia popyt na eksport z UE

Perspektywa ogólnoświatowego wzrostu gospodarczego i handlu światowego znacznie się pogorszyła od wiosny, głównie z powodu spowolnienia gospodarek rynków wschodzących, przede wszystkim Chin. Koniunktura w gospodarkach rynków wschodzących ma osiągnąć w tym roku najniższy poziom i zacząć poprawiać się począwszy od 2016 r.

Do tej pory eksport w strefie euro uniknął w zasadzie negatywnych skutków osłabienia światowej wymiany handlowej, głównie dzięki wcześniejszej deprecjacji euro. Jednakże wzrost eksportu ma zwolnić w 2016 r., a przyspieszyć nieznacznie dopiero w 2017 r.

Wzrost nadwyżki na rachunku obrotów bieżących

Nadwyżka na rachunku obrotów bieżących w strefie euro powinna wzrosnąć jeszcze w tym roku ze względu na niższy deficyt w handlu ropą i poprawę warunków wymiany handlowej, ale również ze względu na wysokie nadwyżki w jednych państwach członkowskich i korektę wcześniejszych deficytów w innych. Nadwyżka na rachunku obrotów bieżących w strefie euro i UE powinna nieco zmniejszyć się w 2017 r. ze względu na skok cen ropy i pogorszenie warunków wymiany handlowej.

Napływ osób ubiegających się o azyl może mieć niewielki, ale pozytywny wpływ na gospodarkę

Prognoza ta zawiera pierwszą ocenę gospodarczych skutków masowego napływu osób ubiegających się o azyl w UE. O ile w perspektywie krótkoterminowej dodatkowe wydatki publiczne powodują wzrost PKB, w perspektywie średnioterminowej spodziewany jest dodatkowy pozytywny wpływ na wzrost spowodowany większą podaży pracy, pod warunkiem prowadzenia odpowiedniej polityki służącej ułatwieniu dostępu do rynku pracy. Dla UE jako całości wpływ na wzrost gospodarczy pozostaje niewielki, ale może on być bardziej odczuwalny w niektórych państwach członkowskich.

Prognozy te są obarczone ryzykiem - przede wszystkim zewnętrznym i w dużej mierze negatywnym

Rosną czynniki zagrażające globalnej perspektywie gospodarczej. Groźba obniżonego wzrostu na rynkach wschodzących, w szczególności gwałtowne dostosowanie gospodarki Chin oraz skutki spodziewanej normalizacji polityki pieniężnej USA dla rynków wschodzących mogłyby mieć bardziej negatywne skutki dla inwestycji i działalności gospodarczej w Europie niż przewiduje się to obecnie.

Źródło: Komisja Europejska