Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

europieniadzKomisja Europejska zaczyna przygotowania do reformy strefy euro, która ma ruszyć po 2017 r.

Zgodnie ze źródłami w KE, państwa strefy euro „czują głód” reform, co miało być szczególnie widoczne w trakcie ostatniego spotkania ministrów finansów tych krajów 12 września. Jeszcze przed spotkaniem Francuzi i Niemcy wymienili uwagi o możliwej przyszłości wspólnej unijnej waluty.

Zmiany w nastrojach

Jednak reforma euro wymagałaby najprawdopodobniej zmian w traktach unijnych, na co wcześniej nie chciały się zgodzić stolice. Teraz jednak, widząc zmianę w nastrojach, Komisja Europejska chce wykorzystać okazję i przygotować długoterminowe plany reform.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny za euro i dialog społeczny Valdis Dombrovskis ujawnił, że KE chce utworzyć grupę ekspertów, którzy przygotują tzw. white paper nt. reformy strefy euro. Pozostaje to zgodne z koncepcjami nakreślonymi w planie pięciu przewodniczących (KE, Parlamentu Europejskiego, Rady Europejskiej, Eurogrupy oraz Europejskiego Banku Centralnego) z czerwca tego roku, w którym przedstawiono dwa etapy takiej reformy (krótko- i długoterminowy) – eksperci KE mają się zająć drugim, długoterminowym etapem.

Grupa ekspercka

Zgodnie z informacjami źródła EurActiv w KE, ostateczny kształt i zakres obowiązków tej grupy eksperckiej nie jest jeszcze znany. Mają jednak do niej należeć przedstawiciele różnych instytucji unijnych oraz państw członkowskich.

Grupa będzie pracować do 2017 r. Wtedy KE przedstawi zbiór reform wspólnej waluty i zasad działania samej strefy euro, opracowanych na podstawie prac ekspertów. Zgodnie z doświadczeniami minionych lat – kryzysu finansowego, a zwłaszcza wydarzeń w Grecji – jednym z priorytetów będzie stworzenie mechanizmów absorbcji szoków makroekonomicznych.

Plany krótko- i długoterminowe

Jednym z pomysłów przedstawionych przez szefa KE Jean-Claude’a Junckera w raporcie pięciu przewodniczących był unijny system ubezpieczeń dla bezrobotnych. Czerwcowy raport podkreślił jednak, że takie rozwiązanie „wymaga głębszej analizy” – której dostarczy tworzona właśnie grupa ekspercka.

Jeżeli natomiast chodzi o plany krótkoterminowe przedstawione w raporcie pięciu przewodniczących, to zmian tutaj możemy się spodziewać dużo szybciej. Komisja Europejska zapowiada, że propozycje swoich reform w tym zakresie przedstawi w połowie przyszłego miesiąca.

Źródło: Euractiv.pl