Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

sacharowBorys Niemcow – zamordowany niedawno w Moskwie rosyjski fizyk, były wicepremier i opozycyjny polityk oraz Nadija Sawczenko – przetrzymywana w rosyjskim więzieniu ukraińska pilotka, deputowana ukraińskiego parlamentu i ukraińska delegatka do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy - znaleźli się wśród nominowanych do tegorocznej Nagrody im. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli.

Zarówno w sprawie Niemcowa, jak i Sawczenko europosłowie zabierali głos już wcześniej, przyjmując poświęcone im specjalne rezolucje.

Na ujawnionej w czwartek liście kandydatów do wyróżnienia przyznawanego przez Parlament Europejski znaleźli się także: także Raif Badawi – bloger z Arabii Saudyjskiej, Edna Adan Ismail – była minister i somalijska aktywistka na rzecz zakazu obrzezania kobiet, demokratyczna opozycja w Wenezueli oraz trójka demaskatorów: Edward Snowden, Antoine Deltour i Stéphanie Gibaud

Formalnie nominacje zostaną ogłoszone 28 września na wspólnym posiedzeniu Komisji Spraw Zagranicznych (AFET) i Rozwoju (DEVE). Laureata poznamy w październiku, a ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się w grudniu. Ustanowiona przez Parlament Europejski w 1988 r. nagroda przyznawana jest co roku wybitnym aktywistom walczącym o prawa człowieka na całym świecie.

Kandydaci

Raif Badawi – bloger z Arabii Saudyjskiej jest autorem strony internetowej Free Saudi Liberals (Wolni Saudyjscy Liberałowie). Za obrazę islamu na swojej stronie internetowej został w zeszłym roku skazany na 10 lat więzienia, 1000 batów i wysoką grzywnę.

Demokratyczną opozycję w Wenezueli reprezentuje koalicja MUD (La Mesa de la Unidad Democrática) – koalicja wyborcza sformowana w 2008 roku w celu zjednoczenia opozycji wobec rządów prezydenta Hugo Chaveza i jego partii, a także tamtejsi więźniowie polityczni.

Edna Adan Ismail – była minister i somalijska aktywistka na rzecz zakazu obrzezania kobiet - jest fundatorką i dyrektorem Edna Adan Maternity Hospital w Hergeisa w Somalilandzie.

Nadija Sawczenko – ukraińska pilotka wojskowa, deputowana do Rady Najwyższej Ukrainy i ukraińska delegatka do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. W czerwcu zeszłego roku została wzięta do niewoli przez prorosyjskich rebeliantów i nielegalnie przewieziona na terytorium Rosji.

Borys Niemcow – rosyjski fizyk, były wicepremier i opozycyjny polityk uznawany za największego krytyka prezydenta Władimira Putina, zamordowany w lutym tego roku w Moskwie.

Trzej demaskatorzy: Edward Snowden – informatyk, zatrudniony przez amerykańską agencję NSA ujawnił na łamach prasy tysiące dokumentów tej instytucji, dzięki czemu opinia publiczna dowiedziała się m.in. systemie inwigilacji PRISM; Antoine Deltour – były audytor w PricewaterhouseCoopers (PwC), który przekazał dziennikarzom poufne informacje dotyczące interpretacji podatkowych władz Luksemburga, dzięki którym firmy korzystały preferencji podatkowych (afera LuxLeaks) oraz Stéphanie Gibaud - była pracownica UBS AG, która ujawniła uchylanie się od płacenia podatków oraz proceder prania brudnych pieniędzy w firmie.

Kandydatów do nagrody mogły zgłaszać grupy polityczne w PE lub przynajmniej czterdziestu europosłów. Teraz – po oficjalnej prezentacji kandydatur - komisje: Spraw Zagranicznych i Rozwoju wybiorą trzech finalistów, a potem Konferencja Przewodniczących zdecyduje, kto z tej trójki otrzyma nagrodę.

Kolejne kroki:

28 września 2015 - formalna prezentacja nominowanych na wspólnym posiedzeniu Komisji: Rozwoju (DEVE), Spraw Zagranicznych (AFET) oraz Praw Człowieka (DROI)

15 października 2015 - komisje DEVE i AFET wybiorą 3 finalistów

29 października 2015 - Konferencja Przewodniczących wybierze laureata lub laureatów

16 grudnia 2015, godz. 12.00 - ceremonia wręczenia nagrody w Strasburgu.

Źródło: Euractiv.pl