Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

krowaKomisja Europejska przeznaczy 500 mln euro na pomoc dla producentów mleka oraz wieprzowiny i wołowiny w związku z trudną sytuacją na rynkach rolnych. W efekcie spotkania unijnych ministrów rolnictwa przywrócony ma być program dopłat do przechowywania wieprzowiny i wcześniejsze płatności bezpośrednie dla rolników. Kolejne spotkanie ministrów rolnictwa w przyszłym tygodniu.

"500 mln euro to prawdziwe pieniądze” – przekonywał na poniedziałkowej konferencji prasowej wiceszef KE Jyrki Katainen. „One powinny pomóc rolnikom prowadzić produkcję żywności w zrównoważony sposób" – podkreślił.

Pomoc UE dla dotkniętych suszą problematyczna

KE nie przewiduje jednak wsparcia dla rolników dotkniętych suszą, o co zabiegał polski minister rolnictwa Marek Sawicki. Nie zakłada bowiem podjęcia specyficznych działań dla żadnego z państw członkowskich.

"Są to środki daleko niewystarczające dla Europy” – ocenił w poniedziałek Sawicki wynik spotkania unijnych ministrów. „Nie znamy koncepcji ich podziału, ile które państwo z tych środków dostanie, więc to jest kolejny problem" - wyliczał. Przyznał przy tym, że bardzo trudno będzie przekonać KE do pomocy dla rolników dotkniętych suszą.

Katainen zaznaczył, że nie określono jeszcze zasad podziału środków między państwa członkowskie. "Nie potwierdziliśmy konkretnych liczb, jeśli chodzi o rozmiar kopert narodowych. Teraz rozmawiamy o kwocie 500 mln euro, znaczna część z tych środków będzie przydzielona do kopert narodowych" – zapowiedział wiceszef KE.

Do ustalenia pozostają też szczegóły dotyczące programu dopłat do prywatnego przechowywania produktów rolnych.

Protest rolników w Brukseli

W czasie gdy na nadzwyczajnym spotkaniu ministrowie rolnictwa omawiali kryzys na rynkach produktów rolnych, kilka tysięcy rolników z państw członkowskich UE protestowało przed budynkiem Rady UE w Brukseli, domagając się pomocy finansowej. Producenci mleka, wieprzowiny, wołowiny, owoców i warzyw skarżą się na coraz niższe ceny skupu i – w efekcie - nieopłacalność produkcji. Susza, spadek eksportu do Chin i rosyjskie embargo, to najczęściej wymieniane powody kryzysowej sytuacji.

Zaproponowane przez KE dopłaty dla producentów wieprzowiny i mleka w proszku do przechowywania własnych produktów mają pomóc w stabilizacji sytuacji. Już wcześniej udawało się w ten sposób "zdjąć" z rynku nadprodukcję i pomóc w podniesieniu cen. Ponadto KE zamierza przeznaczyć pieniądze na promocje produktów nabiałowych i wieprzowiny tak, by ułatwić rolnikom wchodzenie na nowe rynki zbytu.

Komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan (który w poniedziałek był chory i dlatego zastępował go Katainen) ma również starać się o otwarcie rynków państw trzecich na unijne produkty. Powołana ma być także "grupa wysokiego szczebla", która będzie się zajmować problemami występującymi w łańcuchu dostaw produktów rolnych.

Rezultat poniedziałkowego spotkania ministrów rolnictwa państw UE minister Sawicki ocenił jako „mizerny". Swoja ocenę uzasadniał brakiem pomocy skierowanej konkretnie dla polskich rolników cierpiących w wyniku suszy. "Kilkanaście państw biorących udział w dyskusji poparło mój wniosek koniecznego wsparcia dla Polski i Rumunii w tym zakresie, natomiast wygląda na to, że będzie to się mieściło w tej łącznej puli środków 500 mln euro, jakie KE chce przeznaczyć na stabilizację na rynku mleka i wieprzowiny" - powiedział po spotkaniu Marek Sawicki. Dodał jednak, że przy podziale środków może być uwzględniania specyficzna sytuacja polskich producentów.

Źródło: Euractiv.pl