Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

biegiKomisja Europejska rozpoczęła tygodniowy cykl wydarzeń mających promować aktywność fizyczną w całej UE. Wydarzenia są promowane hashtagiem #BeActive, czyli – bądź aktywny/a.

Od 7 do 13 września w Europie będzie trwał pierwszy w historii Europejski Tydzień Sportu (ETS, oficjalna strona wydarzenia TUTAJ). Komisja Europejska chce zachęcić w ten sposób Europejczyków do aktywności.

Ogromny bezruch

A problem jest poważny. „Bezruch kosztuje Europę 80 mld euro i 500 tys. istnień ludzkich rocznie” – alarmuje Mogens Kirkeby, prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Sportu i Kultury (ISCA).

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dwie trzecie Europejczyków w wieku powyżej 15 lat nie osiąga zalecanego poziomu aktywności fizycznej – 30 minut dziennie pięć dni w tygodniu. Informacje te potwierdza Eurobarometr – 42 proc. Europejczyków deklaruje, że ani nie ćwiczy, ani nie uprawia sportu.

Europejski Tydzień Sportu

ETS ma za zadanie promować zdrowy styl życia. Chce to robić poprzez wsparcie zaangażowania w, jak wskazuje na to nazwa, aktywność fizyczną w różnej postaci – od sportów zespołowych w rodzaju piłki nożnej czy indywidualnych jak np. bieganie, po ruch zbliżony do zajęć fitness, takich jak TBC, joga czy zumba.

W jego ramach w całej Europie (i kilku terytoriach zamorskich poza nią) będzie miało miejsce ponad 1855 wydarzeń wspieranych przez KE (pełna ich lista dostępna jest TUTAJ). W Polsce wydarzeń, które uzyskały takie wsparcie jest 20 – m.in. Warszawski Memoriał im. Kamili Skolimowskiej (lekka atletyka), Poznań Bike Challenge, czy 53. Bieg Westerplatte.

By przyciągnąć uwagę obywateli, UE udało się zdobyć wsparcie kilkorga znanych sportowców, którzy zostali ambasadorami ETS. Są wśród nich m.in. tenisistka Caroline Wozniacki i piłkarz Steven Gerrard. Nie ma wśród nich polskich sportowców.

Wydarzenie flagowe

Jako wydarzenie flagowe, Komisja Europejska zaplanowała półdniową konferencję na 9 września (środa). W jej ramach będą miały miejsce warsztaty dla przedstawicieli NGOsów, rządów i innych organizacji skupionych na promocji sportu, a także przyznanie nagród za najlepsze działania na rzecz uaktywniania fizycznego Europejczyków.

Jak powiedział EurActiv.pl Yves Le Lostecque, dyrektor działu sportowego w Dyrekcji Generalnej Edukacji i Kultury Komisji Europejskiej, KE nie chce, by zaangażowanie Europejczyków w sport kończyło się tylko na tym tygodniu. „Dzięki temu, że Europejczycy spróbują różnych sportów w trakcie Tygodnia, dowiedzą się, czy jakaś dyscyplina szczególnie im się podoba. Może nawet taka, o której istnieniu nie mieli pojęcia. Tydzień Sportu uwzględnia też perspektywę średnio- i długoterminową. Projekty, które zamierzamy wesprzeć w ramach Tygodnia mają trwać cały rok” – podkreśla Le Lostecque.

Źródło: EurActiv.pl