Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

internetParlament Europejski i Rada UE porozumiały się w sprawie zniesienia opłat za roaming. Zgodnie z życzeniem państw członkowskich, UE opóźni ich zniesienie o dwa lata.

Opłaty za roaming – korzystanie z telefonu komórkowego poza własnym krajem – miały być zniesione na terenie UE już w tym roku. Zgodnie z pakietem telekomunikacyjnym od połowy grudnia 2015 r. operatorzy komórkowi nie mogliby już pobierać dodatkowych opłat – korzystanie z telefonu na terenie całej UE kosztowałoby tyle samo, co we własnym kraju.

Opóźnienia roamingowe

Pakiet telekomunikacyjny został przyjęty przez Parlament Europejski w kwietniu 2014 r. Od tego czasu trwały negocjacje w obrębie Rady i między Radą, Parlamentem Europejskim a Komisją Europejską (trylog), a dzisiaj (30 czerwca) zawarto kompromis.

Zgodnie z nim, zniesienie opłat roamingowych zostanie odroczone do czerwca 2017 r. Państwa członkowskie, z których pochodzą wielkie firmy telekomunikacyjne obawiały się bowiem wpływu zniesienia opłat na funkcjonowanie tych firm i całego rynku telekomów w Europie. Dodatkowy czas zostanie wykorzystany na dostosowanie rynku do nowej sytuacji.

Na osłodę oczekiwania na czerwiec 2017 r., w przyszłym roku zostanie wprowadzona kolejna obniżka maksymalnych opłat roamingowych. Z obecnych limitów – 0,19 euro za minutę połączenia, 0,06 euro za wysłanego smsa i 0,2 euro za MB danych (bez VAT) – zostaną obniżone do: 0,05 euro za minutę połączenia, 0,02 euro za wysłanie smsa oraz 0,05 euro za MB danych.

Neutralność internetu

W ramach porozumienia zgodzono się również na przepisy mające zapewnić neutralność internetu. W tym przypadku nie doszło do dużych zmian w stosunku do projektu przyjętego w 2014 r. przez europosłów.

Internet ma być otwarty i dostępny dla wszystkich Europejczyków. Ponadto, cały ruch w sieci ma być traktowany jednakowo – operatorzy nie będą mogli naliczać opłat za nadawanie wyższego priorytetu połączeniom z niektórymi stronami czy w ramach niektórych usług ani spowalniać do nich dostępu. Będą mogli nadal ograniczać szybkość połączenia z uzasadnionych przyczyn technicznych (np. wysokie natężenie ruchu), ale nie będą mogli tego robić wybiórczo, jedynie w stosunku do wybranych obszarów internetu.

Po dzisiejszym porozumieniu tekst umowy musi być jeszcze przyjęty formalnie przez Radę i Parlament. Gdy się to stanie, jego przepisy wejdą w życie.

Źródło: EurActiv.pl