Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

flagi pl euWiceprzewodniczący KE Jyrki Katainen odpowiedzialny za zatrudnienie, wzrost, inwestycje i konkurencyjność oraz unijna komisarz ds. do spraw rynku wewnętrznego, przemysłu oraz małych i średnich przedsiębiorstw Elżbieta Bieńkowska będą dziś w Katowicach przedstawiać plan inwestycyjny dla Europy na Europejskim Kongresie Gospodarczym. Będzie tam również komisarz ds. badań, nauki i innowacji Carlos Moedas.

W tym tygodniu Polskę odwiedzi także szef KE Jean Claude Juncker oraz komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych, umiejętności i mobilności pracowników Marianne Thyssen.

Katainen ws. planu inwestycyjnego dla Europy

W czasie rozpoczynającej się dziś dwudniowej wizyty w Polsce Katainen spotka się m.in. z prezydentem Bronisławem Komorowskim, premier Ewą Kopacz, wicepremierem, ministrem gospodarki Januszem Piechocińskim, ministrem finansów Mateuszem Szczurkiem i prezesem NBP Markiem Belką.

Wiceprzewodniczący KE odwiedza jednak Polskę przede wszystkim w związku z prezentacją planu inwestycyjnego dla Europy, który ma ożywić unijną gospodarkę i zmniejszyć bezrobocie. Ten trzyletni plan, nazywany także planem Junckera (bo jesienią zeszłego roku przedstawił go nowy szef KE Jean Claude Juncker), ma do 2017 roku uruchomić publiczne i prywatne inwestycje o wartości co najmniej 315 mld euro. Kapitał początkowy funduszu wyniesie 21 mld euro i ma zostać zgromadzony w połowie tego roku.

Pierwszy dzień wizyty w Katowicach

Prezentację planu inwestycyjnego dla Europy Katainen przedstawi właśnie w czasie otwarcia Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG) w Katowicach, gdzie inauguracyjne wystąpienie wygłosi prezydent RP Bronisław Komorowski. Potem odbędzie się panelowa dyskusja, w której obok wiceszefa KE ma uczestniczyć także komisarz Elżbieta Bieńkowska. Oboje spotkają się potem z przedstawicielami polskiego sektora bankowego, a w ramach EKG Katainen spotka się jeszcze z ministrem Piechocińskim i polskimi przedsiębiorcami.

"Polska należy do gorących zwolenników planu inwestycyjnego, dlatego spodziewam się owocnej dyskusji i pomysłów na ścisłą współpracę przy jego skutecznej realizacji" – cytuje Katainena komunikat KE.

Trzy elementy tzw. planu Junckera

Objazdowe prezentacje Katainena obejmują trzy części składowe planu inwestycyjnego dla Europy. Pierwsza z nich to uruchomienie finansowania inwestycji. W styczniu Komisja przyjęła wniosek ustawodawczy ws. Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (EFIS) i do lata tego roku zamierza przyjąć rozporządzenia ws. EFIS. Umożliwiłoby to ustanowienie funduszu najpóźniej we wrześniu i faktyczne uwolnienie środków finansowych do jesieni.

Drugi element dotyczy utworzenia europejskiego wykazu projektów inwestycyjnych. "Powstanie specjalny portal możliwości inwestycyjnych w Europie zwiększający przejrzystość dla inwestorów” - wyjaśnia KE i zapowiada, że nowy ośrodek pomocy technicznej pomoże autorom projektów w prawidłowej strukturyzacji zgłaszanych prac i przestrzeganiu wymogów prawnych.

Trzeci element to reformy regulacyjne. Komisja tłumaczy, że dąży do usunięcia barier regulacyjnych, które utrudniają inwestycje i wzmocnienia jednolitego rynku, zgodnie z programem prac KE na ten rok. W lutym KE przyjęła zieloną księgę w sprawie unii rynków kapitałowych, co stanowi pierwszy krok w usuwaniu barier i poprawy dostępu do finansowania zwłaszcza dla małych i średnich firm.

Jeszcze w poniedziałek wiceszef Komisji weźmie także udział w debacie „Przyszłość Europy” ze studentami na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, a potem odwiedzi innowacyjne polskie przedsiębiorstwo.

W drugim dniu wizyty były premier Finlandii spotka się w Warszawie z premier Ewą Kopacz, prezesem NBP Markiem Belką, oraz z prezydiami sejmowych komisji ds. UE, gospodarki i finansów publicznych. Tego samego dnia Katainen weźmie też udział we wspólnej konferencji prasowej z ministrem finansów Mateuszem Szczurkiem. Potem spotka się z przedsiębiorcami z Konfederacji Lewiatan.

Polska gospodarka stabilna, ale niedoinwestowanaWedług podanych w piątek danych GUS, w zeszłym roku PKB Polski wzrósł o 3,4 proc., a deficyt sektora finansów publicznych wyniósł 3,2 proc. PKB. Ponadto Polska charakteryzuje się stabilną dynamiką wzrostu gospodarczego ze wzrostem PKB rzędu 3,5 proc. przewidywanym na ten i na przyszły rok.

Jednocześnie można zaobserwować zaskakująco niską stopę inwestycji (czyli udział inwestycji w PKB) mimo znacznego wzrostu realnych inwestycji w naszym kraju (łącznie około 30 proc. w okresie 2008-2016). W ocenie KE zbyt niski jest też oczekiwany w latach 2015-2016 wzrost inwestycji publicznych i prywatnych. Tymczasem – podkreśla KE - utrzymanie trwałej dynamiki wzrostu wymaga zwiększenia nakładów, zwłaszcza na badania i rozwój oraz infrastrukturę. „W tym kontekście celem planu inwestycyjnego dla Europy jest wzmocnienie inwestycji i wzrostu gospodarki w Polsce w perspektywie średnio- i długoterminowej" - głosi komunikat Komisji.

Z Polski Katainen pojedzie do Grecji, a potem do Luksemburga, Danii i Szwecji. Do października plan inwestycyjny dla Europy ma być przedstawiony w każdym z 28 państw członkowskich UE. Pod koniec roku wiceprzewodniczący KE zamierza odwiedzić także państwa spoza UE, żeby również tam popularyzować unijny plan inwestycji.

Moedas ws. innowacyjności

W EKG w Katowicach wezmą także udział dwaj inni komisarze: jeszcze dziś Carlos Moedas, komisarz ds. badań, nauki i innowacji, a jutro, komisarz ds. polityki klimatycznej i energetycznej Miguel Arias Cañete.

Komisarz Moedas wystąpi w sesji zatytułowanej „Innowacyjna Europa - czas konkretnych działań”. Spotka się też z minister nauki i szkolnictwa wyższego Leną Kolarską-Bobińską, przedstawicielami Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Agencji Rozwoju Przemysłu.

Natomiast komisarz Cañete wystąpi na EKG jutro w panelu poświęconym Unii Energetycznej z tekstem zatytułowanym "Unia Energetyczna - konkurencyjna, bezpieczna i zrównoważona energia dla europejskiego przemysłu". Odwiedzi także Centrum Czystych Technologii Węglowych w Zabrzu i wróci na Kongres, by spotkać się z ministrem gospodarki, Januszem Piechocińskim i wziąć udział w panelu dotyczącym wizji europejskiej energetyki w roku 2030.

W tym tygodniu w Polsce będzie jeszcze Juncker i Thyssen

W czwartek Polskę odwiedzi również przewodniczący KE Jean-Claude Juncker. W położonym na granicy z Niemcami Zgorzelcu odbierze Międzynarodową Nagrodę Mostu Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz 2014 za rolę, jaką odegrał i odgrywa w procesie integracji Europy i zbliżania nowych i starych członków UE.

Natomiast komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych, umiejętności i mobilności pracowników Marianne Thyssen będzie w Krakowie w czwartek i piątek. Jako gość specjalny III Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy w krakowskim Centrum Kongresowym ICE będzie rozmawiać z polskimi przedsiębiorcami m.in. o ich problemach z delegowaniem pracowników do pracy w państwach członkowskich UE.

W piątek komisarz Thyssen odwiedzi projekty finansowane przez Europejski Fundusz Społeczny: punkt sprzedaży produktów piekarniczych i kawy „Bochenek” oraz spółdzielnię socjalną „Równość”.

Autor: euractiv.pl