Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

juncker„Regiony są gotowe uczestniczyć w określaniu i realizacji projektów, jednak system zarządzania funduszami musi zapewniać przejrzystość i maksymalne oddziaływanie terytorialne”

„Regiony i miasta mają nadzieję, że jakość projektów finansowanych za pomocą nowego pakietu dotyczącego inwestycji, jak również korzystne warunki rynkowe sprawią, iż powiedzie się plan pozyskania inwestorów prywatnych. Wyłączając z paktu stabilności i wzrostu nakłady państw członkowskich na współfinansowanie projektów, wykonuje się pierwszy krok we właściwym kierunku; zasadą tą należy objąć wszystkie krajowe i regionalne inwestycje związane z europejskimi funduszami strukturalnymi i inwestycyjnymi”. Takim stwierdzeniem przewodniczący Komitetu Regionów Michel Lebrun przyjął ogłoszony w środę przez Komisję Europejską pakiet dotyczący inwestycji o wartości 315 mld EUR.

Zdaniem przewodniczącego Lebruna „choć nie przewidziano dodatkowych środków, zaproponowany Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych może uzupełniać aktualną ofertę Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) i promować wykorzystanie instrumentów finansowych także we wdrażaniu polityki spójności”. Jednocześnie podkreślił, że „szersze zastosowanie tego rodzaju instrumentów nie może odbywać się ze szkodą dla regionów znajdujących się w niekorzystnym położeniu, w wypadku których – w przeważającej mierze – nie sposób zastąpić dotacji kredytami, inwestycjami kapitałowymi i gwarancjami”.

Odnosząc się do obaw regionów i miast dotyczących związku między polityką spójności a przedstawionym właśnie planem, przewodniczący Lebrun podkreślił, że projekty finansowane w ramach nowego pakietu inwestycyjnego muszą być ściśle skoordynowane z europejskimi funduszami strukturalnymi i inwestycyjnymi. „Nowy pakiet dotyczący inwestycji – stwierdził przewodniczący – musi być zgodny z priorytetami ustalonymi w ramach nowych programów operacyjnych i strategii inteligentnej specjalizacji, by pomóc UE powrócić na ścieżkę wzrostu”. Z tej perspektywy – jego zdaniem – system zarządzania pakietem inwestycyjnym powinien być zaprojektowany w taki sposób, by wykorzystać dostępną w regionach i miastach wiedzę i znajomość lokalnych realiów gospodarczych w procesie ustalania strategicznych projektów oraz w trakcie ich realizacji.

Mówiąc o zakresie nowego planu dotyczącego inwestycji, przewodniczący Lebrun zwrócił uwagę, że „w wypadku nowego funduszu należy dopuścić możliwość finansowania projektów o zasięgu lokalnym i regionalnym, w tym projektów na niewielką skalę i grup projektów, które często można o wiele szybciej zrealizować i które bezpośrednio przekładają się na wzrost i zatrudnienie”. Olbrzymie znaczenie miałoby zatem włączenie w skład tworzonego komitetu ds. inwestycji ekspertów w dziedzinie lokalnego i regionalnego planowania oraz finansowania, tak aby sekwencji projektów nadać wyraźniejszy wymiar terytorialny. Z tej perspektywy można by dalej rozwinąć aktualną współpracę między Komitetem a EBI , co pomogłoby zwiększyć finansowanie ze strony regionów i inwestorów prywatnych.

„Komitet Regionów niezwłocznie przystąpił do pracy nad oceną wniosku Komisji – oznajmił przewodniczący Lebrun z myślą o procedurze przyjmowania pakietu – i zamierza odpowiednio wcześnie przedstawić Parlamentowi Europejskiemu i Radzie istotne propozycje mające na celu silniejsze skupienie przedłożonego planu w wymiarze regionalnym”.

Źródło: Komitet Regionów