Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

Auto: EC Audiovisual Service27 czerwca br., podczas odbywającego się w Brukseli szczytu Rady Europejskiej, Ukraina, Mołdawia i Gruzja podpisały umowy stowarzyszeniowe z Unią Europejską, obejmujące m.in. utworzenie strefy wolnego handlu. To symboliczna chwila dla trzech krajów uczestniczących w projekcie Partnerstwa Wschodniego – umowy pogłębią polityczne i gospodarcze relacje z Unią Europejską, korzystnie wpłyną też na gospodarki trzech państw.

Z Ukrainą podpisana została druga część umowy, dotycząca wszechstronnej i pogłębionej strefy wolnego handlu, bowiem polityczna część została podpisana 21 marca br. Gruzja i Mołdawia podpisały swoje umowy w całości. Na dokumentach podpisy złożyli przywódcy trzech krajów stowarzyszonych: prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, premier Gruzji Irakli Garibaszwili i premier Mołdawii Iurie Leanca, zaś ze strony Unii Europejskiej: przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso oraz przywódcy 28 krajów UE.

"To wspaniały dzień dla Europy." - powiedział Herman Van Rompuy - "To nie są umowy, jak każda inna. To kroki milowe w historii naszych relacji i historii całej Europy."

Przewodniczący KE José Manuel Barroso podkreślał, że podpisane dzisiaj przez Ukrainę, Mołdawię i Gruzję "umowy stowarzyszeniowe są logiczną i naturalną konsekwencją przemian, które nastąpiły 20 lat temu, gdy kraje te stały się niepodległymi suwerennymi państwami. Są także punktem zwrotnym w naszej polityce Partnerstwa Wschodniego zakładającej polityczne stowarzyszenie i gospodarczą integrację z naszymi partnerami, którzy wyrazili taką wolę i są na to gotowi."

"Cóż za wspaniały dzień! Być może najważniejszy dzień dla mojego kraju od czasu uzyskania niepodległości." - powiedział prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w trakcie uroczystości. – „W ostatnich miesiącach Ukraina zapłaciła najwyższą możliwą cenę za swoje europejskie marzenia. To musi by nagrodzone tym, by wreszcie rozważyć zajęcie stanowiska w sprawie członkostwa Ukrainy w UE, stanowiska zgodnie z którym, gdy Ukraina będzie gotowa, wejdzie do UE. To stanowisko, które nic nie kosztuję Unię, dla mojego kraju ma wielkie znaczenie."

Premier Gruzji Irakli Garibaszwili uznał, że "Umowa stowarzyszeniowa toplan europejskiej integracji Gruzji. Gruzini, ze swoją unikalną tradycją i kulturą, muszą dołączyć do Unii, być częścią unii narodów demokratycznych."

Także premier Mołdawii Iurie Leanca oświadczył: "Chcemy należeć do rodziny europejskiej. Wiemy jak trudna będzie ta droga, ale nie miejcie wątpliwości co do naszej determinacji."

Utworzenie strefy wolnego handlu powinno mieć istotny i pozytywny wpływ na gospodarki trzech krajów, biorąc pod uwagę, że otworzy im dostęp do unijnego jednolitego rynku, największego na świecie. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorstwa z krajów partnerskich, których produkty i praktyki spełniają unijne standardy, będą mogły handlować w dowolnym państwie UE bez przeszkód w postaci ceł czy innych ograniczeń. Jednocześnie unijne towary, usługi czy inwestycje będą mogły być szybciej i taniej dostępne dla obywateli i przedsiębiorców w tych krajach.

Unia Europejska będzie współpracować z rządami wszystkich trzech krajów i przedsiębiorcami tak, by zrealizować niezbędne reformy i poprawić standard poszczególnych gałęzi przemysłu – od modernizacji rolnictwa po lepsze regulacje usług finansowych, które będą chronić inwestorów i system finansowy kraju. Umowa stowarzyszeniowa rozszerzy także ochronę konsumenta, zwiększając jego prawa i bezpieczeństwo produktów.

Po podpisaniu umowy państwa członkowskie UE oraz kraje Partnerstwa Wschodniego rozpoczną procedury ratyfikacyjne, których przeprowadzenie zajmie trochę czasu. Dlatego też w umowach z wszystkimi trzema krajami przewidziano tymczasowe stosowanie części zapisów, dotyczących ważnych dla UE wartości, takich jak demokracja, prawa człowieka i normy prawne, zasady wolnej gospodarki rynkowej, zrównoważonego rozwoju i skutecznego multilateralizmu.

W odniesieniu do Gruzji i Mołdawii mają zostać wdrożone ważne postanowienia dotyczące zapobiegania konfliktom, zarządzania kryzysowego i stabilności regionalnej. W odniesieniu do Ukrainy Akt Końcowy porozumienia zawiera zapis o stosowaniu regionalnym (zgodnie z polityką nieuznawania nielegalnej aneksji Krymu).

Część Umowy Stowarzyszeniowej dotycząca pogłębionej i wszechstronnej strefy wolnego handlu będzie praktycznie wdrożona bez ograniczeń. Tak samo jest w przypadku bardzo ważnego obszaru pomocy finansowej oraz przepisów dot. zwalczania nadużyć i kontroli.

Dodatkowe informacje:

GRUZJA

MOŁDAWIA

UKRAINA

TREŚĆ UMÓW STOWARZYSZENIOWYCH

Źródło: Przedstawicielstwo KE w Polsce