Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

5 marca 2014 r. w Brukseli, z inicjatywy gabinetu komisarza UE ds. polityki regionalnej i miejskiej Johannesa Hahna, zorganizowano spotkanie przedstawicieli regionów europejskich poświęcone kwestiom wielopoziomowego zarządzania oraz przygotowania umów partnerstwa na lata 2014-2020. W wydarzeniu wzięła udział Monika Kapturska, dyrektor przedstawicielstwa Wielkopolski w Brukseli.

Spotkanie zostało zorganizowane na potrzeby raportu w sprawie stosowania zasady partnerstwa przez rządy krajów członkowskich UE wobec władz regionalnych, w procesie przygotowywania umów partnerstwa i programów operacyjnych, oraz ich negocjacji z Komisją Europejską. Dyskusję poprowadził doradca komisarza ds. wielopoziomowego zarządzania Luc Van den Brande, któremu powierzono przygotowanie dokumentu. Raport ma zostać opublikowany przed latem.
Proces przygotowania i konsultacji dokumentów strategicznych 2014-2020 w poszczególnych krajach nakreślili przedstawiciele Katalonii (Hiszpania), Bretanii i Ile-de-France (Francja), Berlina i Nadrenii Północnej Westfalii (Niemcy), Kornwalii (Wielka Brytania), Puglii ( Włochy), Skane (Szwecja) i Wielkopolski.
Wspólnie analizowano czy w poszczególnych państwach członkowskich zostały wdrożone właściwe procedury prowadzenia dialogu z partnerami samorządowymi, czy proces ten był transparentny, właściwie zaplanowany w czasie i wyposażony w odpowiednie narzędzia, czy władze samorządowe mają możliwość uczestniczenia w negocjacjach umowy partnerstwa z Komisją Europejską oraz czy aktualny proces przygotowywania dokumentów określających zasady wykorzystania funduszy strukturalnych 2014-2020 różni się od poprzedniego w zakresie włączenia władz regionalnych jako instytucji zarządzających programami operacyjnymi.
Stosowanie zasady partnerstwa oraz zasady wielopoziomowego zarządzania ma bardzo duże znaczenie dla osiągania wzrostu gospodarczego w UE. Dzięki stałemu dialogowi z poziomem rządowym i europejskim, samorządy regionalne otrzymują możliwość wpływania na kształt polityki spójności w swoich krajach, za wdrażanie której są w dużej mierze odpowiedzialne.

Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli