Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

Podczas zakończonego w sobotę Europejskiego Szczytu Regionów i Miast w Atenach Komitet Regionów w zdecydowanym tonie ostrzegł, że realizacja celów unijnej strategii na rzecz wzrostu gospodarczego – „Europa 2020” – wisi na włosku z powodu ewidentnego braku włączenia w nią władz lokalnych.

Komitet Regionów, reprezentujący władze lokalne i regionalne UE, skrytykował aktualne podejście jako „ślepe na aspekt terytorialny” i przyjął tzw. deklarację ateńską, zawierającą 7-punktowy plan reform. W owej deklaracji politycznej Komitet przekonuje, że UE musi przemyśleć swoje podejście i na nowo obrać kierunek działań, jeśli zamierza dotrzymać swej obietnicy utworzenia do 2020 r. „inteligentnej, zrównoważonej gospodarki, sprzyjającej włączeniu społecznemu”.

 MG 77382W przemówieniu otwierającym szczyt przewodniczący KR Ramón Luis Valcárcel Siso stwierdził: „Najnowsze prognozy ekonomiczne pokazują, że mimo pierwszych oznak ożywienia gospodarczego, w Europie istnieją wciąż między regionami znaczne dysproporcje, których nie możemy zaakceptować. Musimy na nowo wytyczyć kierunek działań, by ułatwić miastom i regionom opracowanie ich strategii i wzięcie odpowiedzialności za ich wdrażanie. Jeśli nie chcemy znowu ponieść porażki, musimy wytyczyć regionalne cele unijnej strategii na rzecz wzrostu, zbudować partnerstwa pomiędzy wszystkimi poziomami sprawowania władzy i zapewnić wystarczające środki, by wszyscy nasi obywatele faktycznie odczuli ożywienie gospodarcze.” Przemawiając przed 800 uczestnikami z Grecji i z całej UE, przewodniczący Valcárcel Siso zauważył, że skoro władze lokalne i regionalne odpowiadają za jedną trzecią wydatków publicznych i za dwie trzecie inwestycji publicznych, to jak najbardziej mogą realizować priorytety UE”.

Przewodniczący polskiej delegacji w Komitecie Regionów Marek Woźniak, w swoim wystąpieniu oświadczył: „Konieczne jest wprowadzenie wymiaru terytorialnego do strategii Europa 2020 oraz wyznaczenie zróżnicowanych obszarowo celów, tak by regiony i miasta mogły wnosić swój wkład w osiąganie krajowych celów wzrostu. Konkurencyjność europejska nie istnieje sama w sobie, to suma konkurencyjności różnorodnych regionów i miast. Nie wolno więc narzucać im jednego wzorca wzrostu, lecz zastosować podejście terytorialne – dopiero w ten sposób ich potencjały rozwojowe zostaną należycie wykorzystane”.

 

7-punktowy plan Komitetu Regionów dotyczący strategii „Europa 2020”

1. Nadanie wymiaru terytorialnego strategii „Europa 2020”: mimo iż strategia zapewnia ogólne ramy działań, nie uwzględnia atutów, problemów i możliwości rozwoju poszczególnych regionów Europy. Trzeba ustanowić zróżnicowane cele dla poszczególnych terytoriów i zapewniać w całej UE aktualizowane i poszerzone dane pozwalające śledzić postępy na szczeblu lokalnym.

2. Krajowe programy reform na warunkach partnerskiej współpracy: zaangażowanie władz lokalnych i regionalnych w przygotowanie krajowych programów reform jest obecnie ograniczone – zasięga się opinii tych władz, ale nie traktuje się ich jak partnerów w określaniu celów

3. Przekształcenie wielopoziomowego sprawowania rządów w standardowe podejście: wielopoziomowe sprawowanie rządów umożliwia koordynację pomiędzy różnymi szczeblami władzy i jest nieodzowne, by strategia „Europa 2020” mogła przyczynić się do wzrostu, tworzenia miejsc pracy i większej spójności. Pakty terytorialne oraz wielopoziomowe porozumienia obejmujące władze publiczne każdego szczebla mogą pomóc we wdrażaniu strategii „Europa 2020”.

4. Dostosowanie europejskiego semestru do prawdziwie długoterminowych inwestycji: europejski semestr – doroczna koordynacja polityki fiskalnej i strukturalnej przez państwa UE – musi być bardziej dostosowana do celów inicjatyw przewodnich strategii „Europa 2020”, w tym do potrzebnych długoterminowych inwestycji.

5. Wykorzystanie inicjatyw przewodnich do ściślejszej koordynacji politycznej: siedem inicjatyw przewodnich musi stać się katalizatorem ściślejszej koordynacji polityki na wszystkich szczeblach, nastawionej na osiągniecie celów strategii „Europa 2020”.

6. Uruchomienie środków na inwestycje długoterminowe i zapewnienie lepszej jakości wydatków: Komisja Europejska powinna opublikować zieloną księgę dotyczącą synergii budżetowych pomiędzy wszystkimi poziomami sprawowania władzy, co pozwoliłby „zdziałać więcej za mniej”. Europejski Bank Inwestycyjny powinien zwiększyć wsparcie dla władz lokalnych i regionalnych. Należy też uruchomić źródła prywatne poprzez wykorzystanie innowacyjnych instrumentów finansowych. Trzeba poprawić jakość finansowania publicznego, aby zwiększyć skuteczność publicznych inwestycji.

7. Zwiększenie potencjału administracyjnego w celu skuteczniejszej realizacji strategii „Europa 2020”: UE i państwa członkowskie, stosując instrumenty UE, takie jak programy europejskiej współpracy terytorialnej, powinny wspierać analizę porównawczą, wymianę doświadczeń i partnerskie uczenie się między regionami i miastami. Należy utworzyć platformę innowacji sektora publicznego, której celem byłoby wspieranie i koordynowanie nowatorskich rozwiązań w sektorze publicznym.

Dalsze informacje

Komitet Regionów

Komitet Regionów jest zgromadzeniem przedstawicieli samorządów lokalnych i regionalnych UE ze wszystkich 28 państw członkowskich. Jego misją jest włączenie samorządów regionalnych i lokalnych oraz reprezentowanych przez nie społeczności w proces decyzyjny UE oraz informowanie ich o strategiach politycznych UE. Komisja Europejska, Parlament Europejski i Rada mają obowiązek zasięgania opinii Komitetu w odniesieniu do dziedzin polityki mających wpływ na regiony i miasta. Komitet może także wnieść skargę do Trybunału Sprawiedliwości, jeśli uzna, że naruszone zostały jego prawa lub że jakiś akt prawny UE łamie zasadę pomocniczości bądź nie respektuje uprawnień władz lokalnych i regionalnych.