Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

Dzisiaj w przedstawicielstwie Wielkopolski w Brukseli rozpoczyna się dwudniowe seminarium poświęcone polityce transportowej UE w latach 2014-2020, w którym udział biorą specjaliści z zakresu transportu z regionów, Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego oraz Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE. Seminarium zostało zorganizowane z inicjatywy Stowarzyszenia Polskich Regionów Korytarza Transportowego Bałtyk – Adriatyk, przy współpracy z dziewięcioma biurami polskich regionów w Brukseli.

W październiku zeszłego roku Komisja Europejska opublikowała nowe mapy przedstawiające dziewięć głównych korytarzy transportowych (tzw. sieć bazową), które stanowić będą trzon transportu na jednolitym rynku europejskim. Przez Polskę przebiegają dwa korytarze transportowe: Bałtyk-Adriatyk oraz Morze Północne–Bałtyk. Zakończenie negocjacji ws. perspektywy finansowej 2014-2020 umożliwiło rozpoczęcie wdrażania zarówno działań dot. TEN-T, jak i nowego instrumentu „Łącząc Europę", również wpierającego tworzenie infrastruktury transportowej.
Seminarium „Korytarze transportowe Unii Europejskiej w perspektywie 2014-2020. Działania na rzecz efektywnego i zrównoważonego transportu w Europie. Rola i funkcje Korytarza Transportowego Bałtyk – Adriatyk w kontekście współpracy na poziomie ponadregionalnym" zostało tak zaplanowane, aby jak najlepiej przygotować członków Stowarzyszenia, w skład którego wchodzi również województwo wielkopolskie, na nowe możliwości związane ze zreformowaną unijną polityką w kwestii transportu.

Na początek uczestnicy seminarium zapoznają się z najnowszymi informacjami dotyczącymi kształtu sieci TEN-T po 2014 r. oraz możliwościami podejmowania działań na rzecz wspierania multimodalności i intermodalności w Europie. Po południu odbędzie się debata z przedstawicielami regionów austriackich i włoskich leżących na linii Korytarza Bałtyk-Adriatyk, w celu przedyskutowania możliwych wspólnych działań w przyszłości oraz wymiany dobrych praktyk.

Jutro, tj. 19 lutego tematyka seminarium skupiać się będzie przede wszystkim na finansowaniu infrastruktury transportowej w Europie, dzięki dostępnym programom i instrumentom wsparcia takim jak: „Łącząc Europę" czy „Horyzont 2020" (program ramowy w zakresie badań naukowych i innowacji). Uczestnicy odbędą również spotkania w Parlamencie Europejskim oraz zwiedzą intermodalny dworzec w samym centrum Brukseli w czasie przebudowy.

Program wydarzenia

Dyrekcja Generalna Mobilność i Transport, Komisja Europejska http://ec.europa.eu/transport/themes/infrastructure/connecting_en.htm

Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli