Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

dialog obywatelski 7ik32Kończy się Europejski Rok Obywateli, który miał na celu promowanie wśród Europejczyków wiedzy na temat przysługujących im praw oraz zachęcanie do dialogu pomiędzy władzami na szczeblu lokalnym, regionalnym, krajowym i unijnym oraz społeczeństwem obywatelskim. Już za kilka tygodni rozpocznie się kolejny europejski rok tematyczny, który tym razem będzie dotyczył łączenia pracy zawodowej i życia rodzinnego.

Tymczasem w przyszłym roku, w dniach 22-25 maja odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego – jedynej instytucji unijnej, której członkowie są wybierani w powszechnych i bezpośrednich wyborach, stając się tym samym przedstawicielami obywateli Europy. Kampania informacyjna na ten temat rozpoczęła się już na początku września i będzie trwać dłużej niż do momentu zakończenia wyborów, bo aż do lipca 2014 r., kiedy nowo wybrani europosłowie mianują Przewodniczącego Komisji Europejskiej. Jej slogan to „Działaj. Reaguj. Decyduj.”, a cel kampanii jest bezpośrednio związany z jednym z najważniejszych elementów obywatelstwa UE, czyli prawem do wyboru swoich przedstawicieli do instytucji, która współtworzy politykę i prawo unijne.

Kampania ma służyć zwiększeniu zaangażowania Europejczyków i odwróceniu spadkowego trendu dotyczącego frekwencji, która w ostatnich wyborach wyniosła jedynie 43%. Polacy brali udział w wyborach do PE już dwukrotnie – w 2004 i 2009 r. i mimo, że u nas frekwencja za drugim razem była wyższa to i tak znaleźliśmy się w grupie kilku państw z najniższym udziałem w wyborach.

Warto także przy tej okazji przypomnieć, że wyborach do Parlamentu Europejskiego mogą głosować wszyscy obywatele UE od 18. roku życia, którzy nie zostali pozbawieni prawa wyborczego w swoim kraju. Jeśli chodzi o bierne prawo wyborcze, państwa członkowskie same określają szczegółowe warunki, które muszą być spełnione przez kandydatów. W Polsce o wybór do PE mogą starać się osoby, które ukończyły 21. rok życia, nie zostały pozbawione prawa wyborczego, ani skazane za przestępstwo umyślne. Prawo do kandydowania przysługuje również obywatelom Unii, którzy od co najmniej 5 lat mieszkają w innym państwie członkowskim i zostali tam wpisani do rejestru wyborców. Muszą oni jednak również spełnić szczegółowe warunki określone przez dany kraj.

2013 to Europejski Rok Obywateli, poświęcony tematyce praw obywatelskich przysługujących osobom pochodzącym z 28 państw członkowskich UE. Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli omawia w swoim cyklu najważniejsze przysługujące Europejczykom prawa. Artykuły te pojawiają się również w "Monitorze Wielkopolskim" - comiesięcznym dodatku do "Gazety Wyborczej" i "Głosu Wielkopolskiego".