Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

MRF na pismie 2Parlament Europejski (PE) zakończył (…) przeciągające się negocjacje budżetowe. Po trwających wiele miesięcy rozmowach między rządami, Komisją Europejską (KE), Radą UE a PE, ostateczna wersja Wieloletnich Ram Finansowych została (...) przyjęta na trwającej właśnie sesji plenarnej PE. Przyjęcie Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2014-2020 zostało przegłosowane znaczącą większością głosów, przy 537 głosach za i 126 przeciw (oraz 19 wstrzymujących się).

 

Negocjacje i kształt WRF

Należy zauważyć, że PE był gotowy do zaakceptowania WRF w ich ogólnym kształcie już w czerwcu, lecz zdecydował się spędzić kilka ostatnich miesięcy na negocjacjach dotyczących paru kluczowych dla siebie zapisów. Jednym z głównych warunków, jakie postawił PE współdecydującym instytucjom unijnym, było dopuszczenie większej elastyczności budżetowej, czyli ułatwienie przenoszenia pieniędzy pomiędzy poszczególnymi kategoriami  wydatków oraz zapewnienie KE dodatkowych funduszy, zgodnie z jej prośbą, by pokryć tegoroczny deficyt. Zostały one spełnione, więc  komisja budżetowa PE zagłosowała wczoraj (18 listopada) za obiema propozycjami, co zostało dziś zatwierdzone na posiedzeniu plenarnym.

Przegłosowanie WRF 2014-2020 umożliwi europosłom przyjrzenie się w pozostałej części tygodnia konkretnym programom inwestycyjnym na następne lata. One również zostały zmienione w negocjacjach z Radą UE i każdy z nich będzie poddany debacie.

Wartość WRF na resztę obecnej dekady wynosi 960 mld euro, z czego na płatności będzie przeznaczone 908,4 mld euro. Jest to spadek o niecałe 4 proc. w porównaniu z WRF 2007-2013, w którym poziom płatności 924,78 mld euro. Jednak wszystkie trzy instytucje – Rada, Komisja i Parlament – podkreślają, że mimo redukcji ogólnego budżetu, wydatki w nim zawarte są przeznaczone na długoterminowe, przyszłościowe projekty, które wspomogą długofalowy rozwój gospodarczy Starego Kontynentu.

Cały budżet jest podzielony na sześć działów (z dalszymi podpodziałami): Konkurencyjność, Spójność (tworzące razem dział 1. Inteligentny Wzrost), Trwały wzrost gospodarczy: surowce naturalne, Bezpieczeństwo i Obywatelstwo, Globalny wymiar Europy , Administracja oraz Wyrównania (27 mld euro przeznaczone dla Chorwacji, jako że budżet był uchwalany przed jej formalną akcesją, co nie pozwoliło zawrzeć jej, jak innych państw członkowskich, w pozostałych programach). Bez wątpienia działy 1. i 2. Są najpotężniejszymi elementami budżetu i wynoszą, odpowiednio niecałe 451 mld euro oraz ponad 373 mld. Co ciekawe, dział Inteligentny Wzrost dysponuje w tym okresie rozliczeniowym odrobinę zwiększonymi środkami (o 1 proc.) niż w okresie 2017-2013. Może to wskazywać, że mimo cięć wywołanych kryzysem, UE nie traci z oczu dłuższej perspektywy rozwojowej.

Najbardziej został zredukowany dział 2., o prawie 50 mld euro (11,3 proc.). Jest to dział, do którego wlicza się, m.in., Wspólna Polityka Rolna (WPR). UE planuje w ciągu najbliższych 7 lat więcej wydajniej wydawać fundusze na nią przeznaczone. Zamierza, np., uzależnić dopłaty w ramach WPR od czynników ekologicznych, co w założeniu ma pomóc innym unijnym celom związanym z ochroną środowiska i redukcją emisji.

Polska

Polska jest żywotnie zainteresowana WRF, jako że duża część funduszy będzie przeznaczona dla niej, w tzw. „polskiej kopercie”. W ramach różnych programów działów 1. i 2. do Polski trafi niecałe 106 mld euro,  co stawia ją na pierwszym miejscu spośród wszystkich państw członkowskich pod względem wielkości unijnego wsparcia finansowego.

Premier Donald Tusk w opublikowanym oświadczeniu, stwierdził, że tyle funduszy daje Polsce szanse na „drugi skok cywilizacyjny”, ale tylko jeśli za funduszami unijnymi pójdą fundusze krajowe.

Radość premiera jest również podzielana przez polskich europosłów z grupy EPL. „Nowy wieloletni budżet Unii Europejskiej, mimo iż negocjowany i przyjmowany w czasach kryzysu zapewnia odpowiedni poziom finansowania kluczowych dla Polski i Europy obszarów” – zauważa europoseł Jan Kozłowski.

Jego koleżanka z EPL Danuta Hübner zgadza się z nim, mówiąc „Polska i Europa potrzebują wzrostu, potrzebują inwestycji wspierających małe i średnie przedsiębiorstwa, edukację i badania, innowacyjność, infrastrukturę cyfrową, energetyczną i transportową. Dzisiejsze głosowanie w Parlamencie Europejskim nad budżetem 2014-2020 wyraża mocne poparcie dla finansowania tych inwestycji (…)”.

Budżet na 2014

W środę PE będzie obradował nad budżetem na przyszły rok. Rada UE zgodziła się na żądania PE zapewnienia większych funduszy na walkę z bezrobociem wśród młodych, politykę humanitarną (uchodźcy, pomoc humanitarna, polityka azylowa) oraz ochronę granic. W sumie budżet UE na 2014 r. wzrósł przez to do 135,5 mld euro.

Oprócz budżetów

Na agendzie PE jest również debata i głosowanie w sprawie kwot kobiet dla firm notowanych na europejskich giełdach. PE proponuje, by musiały one mieć przynajmniej 40 proc. kobiet wśród niewykonawczych dyrektorów (non-executive directors). Po raz pierwszy będzie również dyskutowany projekt jednej siedziby dla PE (zamiast obecnych trzech) oraz uproszczenie procesu inwestycji dla drobnych inwestorów. (kk)

Autor: www.euractiv.pl

Zdjęcie: PE