Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

P1010157Brukselskie przedstawicielstwa Wielkopolski, Emilii-Romanii, Hesji i Akwitanii w dn. 18 listopada 2013 r. zorganizowały po raz pierwszy wspólną wideokonferencję z Brukseli z partnerami w regionach. Jej tematem było wspieranie przedsiębiorczości w nowej perspektywie finansowej 2014-2020 przy wykorzystaniu wsparcia i finansowania oferowanego przez Unię Europejską. Wydarzenie odbyło się w przedstawicielstwie czterech regionów w Brukseli, skąd zaproszeni mówcy łączyli się na żywo z ekspertami znajdującymi się w Poznaniu, Bolonii, Wiesbaden i Bordeaux.

Ten pilotażowy projekt jest jedną ze wspólnych inicjatyw organizowanych pod hasłem „Cztery regiony, jedna siedziba”.

Uczestnicy wideokonferencji w czterech regionach – w przypadku Wielkopolski partnerem był Poznański Park Naukowo-Techniczny - mieli okazję zapoznać się z nowymi programami i inicjatywami UE, które zaczną być wdrażane od początku 2014 r. przedstawionymi przez przedstawicieli Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). Dr Bernd Reichert, odpowiedzialny w Dyrekcji Generalnej ds. Badań i Innowacji za badania i MŚP zapoznał uczestników z nowym programem ramowym w zakresie badań naukowych i innowacji Horyzont 2020, a Maria Pia Vigliarolo z Dyrekcji Generalnej ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu przedstawiła prezentację poświęconą programowi na rzecz konkurencyjności przedsiębiorstw i MŚP – COSME. Ostatni z mówców, Patrice Liauzu wystąpił w imieniu dwóch partnerów tj. Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego przedstawiając oferowane przez nie możliwości innowacyjnego finansowania MŚP.

P1010167Słuchacze zebrani w czterech regionach mieli nie tylko okazję do wysłuchania prezentacji, ale także przeprowadzenia dyskusji z osobami bezpośrednio odpowiedzialnymi za wymienione programy. Rozmowa skupiła się przede wszystkim na tym jak będą wyglądały najbliższe nabory wniosków, jakie podmioty będą mogły się ubiegać o dofinansowanie oraz czy polityka klastrowa będzie dodatkowo wspierana w ciągu kolejnych siedmiu lat.

Cztery partnerskie regiony w Brukseli planują w przyszłym roku zorganizować kolejne wspólne wideokonferencje. Dzięki tej inicjatywie w bezkosztowy sposób partnerzy w regionach będą mieli bezpośredni dostęp do fachowej wiedzy przedstawicieli instytucji unijnych w Brukseli.

Autor: BIWW