Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

dialog obywatelski 7ik32Jedyny dokument, o którym nie możemy zapomnieć wyjeżdżając do innego kraju Unii Europejskiej to dowód osobisty lub paszport i sami możemy zadecydować który z nich zabierzemy ze sobą w podróż. Dokumenty te nie muszą być ważne przez kolejne 3 lub 6 miesięcy, a jedynie na okres naszego pobytu za granicą.

Większość państw unijnych oraz kraje Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Islandia, Norwegia i Szwajcaria) są objęte strefą Schengen, na której zniesiono kontrole graniczne. Brak kontroli na granicach nie zwalnia nas jednak z obowiązku posiadania przy sobie dokumentu, który w razie potrzeby potwierdzi naszą tożsamość podczas pobytu za granicą. Ponadto Irlandia i Wielka Brytania nie zdecydowały się na przyłączenie do strefy Schengen, a jej pełnoprawnymi członkami nie są jeszcze Bułgaria, Cypr, Rumunia i Liechtenstein.
Jeżeli nasz wyjazd trwa krócej niż 3 miesiące, kraj, w którym przebywamy nie może wymagać od nas żadnych formalności z wyjątkiem zgłoszenia pobytu, co jest wymagane przez niektóre państwa członkowskie. W przypadku dłuższej podróży lub przeprowadzki do innego kraju, może on nałożyć warunki pobytu i zobowiązać do pewnych formalności, jak obowiązek meldunku, przedstawienie zaświadczenia o zatrudnieniu, świadectwa o prowadzeniu działalności gospodarczej lub wpisu na studia w przypadku studentów zagranicznych.
W podróży zawsze może nam towarzyszyć małżonek, nawet jeśli pochodzi z kraju niebędącego państwem członkowskim UE. W takim przypadku, jeżeli podróż trwa krócej niż 3 miesiące, paszport jest wystarczającym dokumentem, który zezwala na pobyt w innym kraju unijnym wraz z małżonkiem będącym obywatelem UE.
2013 to Europejski Rok Obywateli, poświęcony tematyce praw obywatelskich przysługujących osobom pochodzącym z 28 państw członkowskich UE. Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli omawia w swoim cyklu najważniejsze przysługujące Europejczykom prawa. Artykuły te pojawiają się również w "Monitorze Wielkopolskim" - comiesięcznym dodatku do "Gazety Wyborczej" i "Głosu Wielkopolskiego".