Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

11Z przewodniczącymi Komisji Europejskiej José Manuelem Barroso rozmawia Artur Boiński – redaktor naczelny „Monitora Wielkopolskiego”.

– 10 lat istnienia przedstawicielstwa Wielkopolski w Brukseli i otwarcie jego nowej siedziby to dobry moment, by spytać o rolę, jaką powinny spełniać regiony w Unii Europejskiej. Czy obecnie ich wpływ na to, co i jak dzieje się w UE jest odpowiednio duży?


– Regiony odgrywają bardzo ważną rolę w UE i to nie tylko w kontekście politycznym, ale też gospodarczym, społecznym i kulturalnym. Każde państwo członkowskie ma swoje własne mechanizmy, dzięki którym głos regionów jest słyszalny na szczeblu krajowym, a przez to także na poziomie unijnym. Na szczeblu europejskim mamy również Komitet Regionów – specjalny organ, który daje wszystkim regionom bezpośredni głos w procesie decyzyjnym UE.

Ale co więcej, regiony i współpraca regionalna ogrywają istotną rolę w codziennym życiu Europejczyków. Dla przykładu – współpraca Wielkopolski z Hesją w dużej mierze wsparła przygotowania waszego regionu do przystąpienia do Unii. Poprzez różnorodne projekty z udziałem obywateli, przedsiębiorstw i polityków z Wielkopolski i Hesji tworzy się europejski wymiar w codziennym życiu i w świadomości ludzi uczestniczących w tych przedsięwzięciach. Ostatecznie te działania pomagają lepiej wzajemnie się zrozumieć oraz docenić możliwości, jakie oferuje Europa. Pokazują również, że wspólnie możemy osiągnąć więcej. Jest to istotne dla obu regionów, ale również dla Niemiec, Polski i Europy jako całości.     
Cały wywiad

Lipcowe wydanie „Monitora Wielopolskiego"