Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL
jerzy_pomianowski_za_biurkiem__msz_.jpg

Rada Gubernatorów Europejskiego Funduszu na Rzecz Demokracji (EED) zdecydowała w środę, że dyrektorem wykonawczym funduszu zostanie podsekretarz stanu w polskim MSZ - Jerzy Pomianowski. Tym samym startuje jedna z najważniejszych inicjatyw Polski w Unii Europejskiej.

Polska inicjatywa. Inicjatywę powołania Funduszu zgłosił szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski dwa lata temu, tuż po brutalnym stłumieniu przez władze protestów na Białorusi i na początku tzw. arabskiej wiosny. „Europie potrzeba nowej instytucji, która wspierałaby dążące do demokracji społeczeństwa i ich liderów” – uzasadniał wtedy Sikorski.

 

W drugiej połowie 2011 roku polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej przyspieszyła prace nad utworzeniem EED, który zyskał poparcie unijnych władz (szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton, Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego) oraz  państw członkowskich UE.

Fundusz na rzecz demokratycznych przemian w sąsiedztwie

Europejski Fundusz na Rzecz Demokracji ma służyć wspieraniu przemian demokratycznych w południowym i wschodnim sąsiedztwie Unii Europejskiej. Swoje działania zamierza kierować przede wszystkim do młodych liderów prowadzących działania prodemokratyczne, do niezależnych mediów, dziennikarzy, blogerów oraz instytucji pozarządowych.

W ocenie rzecznika MSZ Marcina Bosackiego, utworzenie Funduszu jest podwójnym sukcesem Polski. „ Polska w krótkim czasie przeprowadziła – od pomysłu do działania - ważny dla całej UE projekt. A Polak, wiceminister MSZ, okazał się najlepszym, z kilkudziesięciu chętnych, kandydatem na tak odpowiedzialne stanowisko” - uzasadniał.

Jerzy Pomianowski, dyplomata z dużym doświadczeniem, podobnymi sprawami zajmował się już w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Pełnił tam funkcję dyrektora Partnerstwa dla Demokratycznego Rządzenia i odpowiadał za pomoc administracjom krajów zdestabilizowanych skutkami konfliktów zbrojnych lub katastrof naturalnych.

Informując o wyborze dyrektora wykonawczego EED resort wyraża nadzieję, że realizację pierwsze projekty będą realizowane już za kilka miesięcy.

Pomianowski – zawodowy dyplomata,

Jerzy Pomianowski jest związany z ministerstwem spraw zagranicznych od 1991 roku. Od tego czasu sprawował kolejno funkcje: wicedyrektora Departamentu Azji, Afryki, Australii i Oceanii, a potem przez pięć lat (1992-1997) funkcję dyrektora tego departamentu. W latach 1997-2002 był ambasadorem w Japonii, a następnie stał na czele Komisji Zamówień Publicznych w Departamencie Promocji (2003-2004). W latach 2004-2005  przewodniczył Komitetowi Organizacyjnemu III Szczytu Rady Europy w Warszawie oraz kierował Międzynarodowym Komitetem Redagującym deklarację polityczną szczytu, która nadal stanowi ważny dokument określający mandat polityczny RE. W latach 2005-2006 był dyrektorem generalnym Służby Zagranicznej, a potem dyrektorem Departamentu Współpracy Rozwojowej i koordynatorem Polskiej Pomocy Zagranicznej.

Od 1 lipca 2011 roku jest podsekretarzem stanu odpowiedzialnym za politykę pozaeuropejską i agendę demokratyzacyjną. W latach 2008–2011 pracował w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), jako dyrektor Partnerstwa dla Demokratycznego Rządzenia, inicjatywy międzynarodowej (OECD/UNDP) wspierającej administracje publiczne krajów destabilizowanych skutkami konfliktów zbrojnych lub katastrof naturalnych.

socjolog, opozycjonista i sportowiec

Z wykształcenia socjolog (ukończył Wydział Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego w 1987 roku), w przeszłości działał w demokratycznej opozycji. Był m.in. członkiem zarządu NZS Uniwersytetu Warszawskiego oraz współzałożycielem i szefem niezależnego wydawnictwa akademickiego Studenckiej Oficyny Wydawniczej SOWA – NZS.

Posługuje się językiem angielskim, rosyjskim, francuskim i bułgarskim.

Jerzy Pomianowski jest też uznanym w świecie autorytetem w środowisku aikido (szósty dan w Aikido-Aikikai, przewodniczący Polskiej Federacji Aikido oraz  założyciel i dyrektor merytoryczny Ośrodka Sportów Japońskich BUDOJO w Warszawie; ponadto specjalizuje się w starych szkołach japońskich sztuk walki: koryu bujutsu i kenjutsu). (bba)

Źródło: Euractiv.pl