Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

121205_mlodziez.jpgKomisja Europejska zaproponowała środki mające pomóc państwom członkowskim w walce z problemem bezrobocia i wykluczenia społecznego osób młodych, osiągającym niemożliwą do zaakceptowania skalę. Środki te dotyczą zatrudnienia, kształcenia i szkolenia.

- Wysoki poziom bezrobocia osób młodych ma dramatyczne konsekwencje dla naszej gospodarki, naszych społeczeństw i przede wszystkim dla samych młodych ludzi. Dlatego też musimy teraz inwestować w młodych Europejczyków – powiedział europejski komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych i włączenia społecznego László Andor. - Proponowany pakiet pomoże państwom członkowskim zapewnić młodym ludziom łatwiejsze przejście do zatrudnienia. Niepodjęcie żadnych kroków miałoby katastrofalne skutki.

Zgodnie z wezwaniem Rady Europejskiej i Parlamentu Europejskiego komisyjny pakiet na rzecz zatrudnienia młodzieży obejmuje wniosek dotyczący zalecenia Rady w sprawie ustanowienia gwarancji dla młodzieży. Gwarancja ta ma zapewnić wszystkim młodym ludziom do lat 25 otrzymanie dobrej jakości oferty zatrudnienia, możliwość dalszego kształcenia, przyuczenia do zawodu lub praktyk zawodowych w ciągu czterech miesięcy od zakończenia nauki lub od utraty pracy.

W zaleceniu, którego dotyczy wniosek, wzywa się państwa członkowskie do ustanowienia solidnych struktur partnerstwa z zainteresowanymi stronami, zapewnienia wczesnej interwencji służb zatrudnienia i innych partnerów wspierających młodych ludzi, wprowadzenia środków wspierających integrację zawodową, pełnego wykorzystania w tym celu Europejskiego Funduszu Społecznego i innych funduszy strukturalnych, dokonywania oceny programów związanych z gwarancją dla młodzieży i ciągłego ich ulepszania oraz sprawnej realizacji.

Komisja będzie wspierać państwa członkowskie dzięki środkom z funduszy UE, promując wymianę dobrych praktyk między państwami członkowskimi, monitorując realizację gwarancji dla młodzieży w ramach europejskiego semestru oraz podejmując działania na rzecz podnoszenia wiedzy w tym zakresie.

W celu ułatwienia przejścia ze szkoły do pracy proponowany pakiet łączy się z rozpoczęciem konsultacji z europejskimi partnerami społecznymi na temat ram jakości dla staży, aby umożliwić młodym ludziom zdobywanie doświadczenia zawodowego dobrej jakości w bezpiecznych warunkach.

Częścią pakietu jest także zapowiadany europejski sojusz na rzecz przyuczania do zawodu mający na celu poprawę jakości i podaży dostępnych ofert przyuczenia do zawodu poprzez upowszechnianie skutecznych systemów przyuczania do zawodu w państwach członkowskich. W pakiecie wskazuje się również sposoby usuwania przeszkód dla mobilności młodych ludzi.

Około 5,5 mln młodych ludzi na rynku pracy (więcej niż jedna piąta) nie może znaleźć pracy, a 7,5 mln młodych ludzi w wieku od 15 do 24 lat to młodzież NEET – młodzież niekształcąca się, niepracująca ani nieszkoląca się. Koszty gospodarcze braku integracji młodych ludzi na rynku pracy zostały oszacowane przez Eurofound na ponad 150 mld euro rocznie, tj. na 1,2 proc. unijnego PKB.

Źródło: Komisja Europejska

W przypadku niektórych państw, jak np. Bułgarii, Cypru, Grecji, Irlandii, Łotwy, Polski, Węgier i Włoch, to co najmniej 2 proc. ich PKB.Korzyści z uniknięcia tych kosztów gospodarczych teraz i w przyszłości zdecydowanie przewyższają koszty budżetowe proponowanej gwarancji dla młodzieży.