Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

p1000417.jpg„Lokalne i regionalne inicjatywy internacjonalizacyjne na rzecz inteligentnego wzrostu” były tematem debaty zorganizowanej w minioną środę w Biurze Informacyjnym Województwa Wielkopolskiego w Brukseli. Wydarzenie, które odbyło się w ramach 10. edycji Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast – Open Days zostało przygotowane wspólnie przez sześciu partnerów reprezentujących  różne kraje członkowskie: Wielkopolskę, prowincję Barcelona (Hiszpania), region Hanower (Niemcy), hrabstwo Merseyside (Wlk.Brytania), miasto Lille (Francja) oraz prowincję Rzym (Włochy).

Dyskusję, której przysłuchiwało się ponad 100 osób, moderował przedstawiciel Komisji Europejskiej Mikel Landabaso, kierownik Wydziału ds. zrównoważonego i inteligentnego rozwoju w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej. W panelu udział wzięli mówcy reprezentujący wszystkich sześciu partnerów. Wielkopolska reprezentowana była przez Michała Ptaszyńskiego z Departamentu Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Wszyscy uczestnicy debaty zgodzili się, że internacjonalizacja jest istotnym czynnikiem wpływającym na rozwój ich terytoriów. Nawet jeśli regiony nie posiadają ściśle określonych strategii w tym zakresie, to prezentują podejście pozwalające na podejmowanie działań internacjonalizacyjnych. Paneliści podkreślali, iż przy prowadzeniu takich inicjatyw duże znaczenie ma partnerstwo z różnymi podmiotami lokalnymi i regionalnymi, a także tymi funkcjonującymi na poziomie krajowym, a nawet unijnym. M. Landabaso przypomniał, iż środki dostępne w ramach funduszy strukturalnych mogą być w części wykorzystywane do finansowania działań internacjonalizacyjnych. Jednak budowanie strategii internacjonalizacji nie jest możliwe tylko i wyłącznie w oparciu o środki publiczne (włączając w to nawet unijne fundusze); by mogła być ona prowadzona efektywnie, konieczne jest wsparcie sektora prywatnego.

Podczas debaty omówione zostały różne obszary podlegające internacjonalizacji: turystyka, kultura, nauka i badania oraz wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw. Michał Ptaszyński podkreślał, że województwo wielkopolskie prowadzi działania wspierające regionalnych przedsiębiorców przy wchodzeniu na rynki międzynarodowe, zwłaszcza w Chinach, Brazylii czy Indiach. Jednak, jak zaznaczył, przedsiębiorców nie należy zmuszać do podejmowania tego typu inicjatyw, a jedynie zachęcać, dlatego urząd marszałkowski nie stara się działać ofensywnie; wsparcie jest jednak udzielane w sposób stały i przejrzysty.

Podsumowując dyskusję paneliści zgodzili się, iż internacjonalizacja na poziomie samorządowym jest konieczna. Pomimo tego, iż wydawałoby się, że zakłada ona raczej konkurencję pomiędzy samorządami, to współpraca gmin, powiatów i regionów z różnych państw także jest możliwa.

Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli, 12.10.2012