Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

Jednolity rynek jest uznawany za jedno z największych europejskich osiągnięć, a ocena jego funkcjonowania przez obywateli wpływa na ich postrzeganie UE jako całości. Parlament Europejski przyjął sprawozdanie, w którym zawarł zalecenia dla Komisji Europejskiej przygotowującej przegląd funkcjonowania rynku wewnętrznego.
 
W przyjętym dziś sprawozdaniu posła Jacquesa TOUBONA (EPP-ED, FR) posłowie podkreślają, że jednolity rynek stanowi bezprecedensowe osiągnięcie, które zapewnia konsumentom szerszy wybór i niższe ceny, tworząc jednocześnie konkurencyjne i dynamiczne środowisko dla przedsiębiorczości. Jego budowa nie jest jednak procesem zamkniętym i podlega ciągłym dostosowaniom do zmieniających się warunków, dlatego dalsza poprawa funkcjonowania jednolitego rynku jest nieodzowna. Zdaniem posłów istnieje pilna potrzeba pełnego otwarcia branż sieciowych, takich jak transport, telekomunikacja, usługi pocztowe i przesył energii.

 
Zaufanie i równowaga
 
Biorąc pod uwagę rolę i znaczenie jednolitego rynku, należy dążyć do zwiększenia zaufania wszystkich jego uczestników - konsumentów, przedsiębiorców. Należy także wspierać równowagę między konkurencyjnością a spójnością społeczną -  zatrudnieniem, ochroną środowiska, różnorodnością kulturową, ochroną konsumentów.
 
Spójność społeczna i terytorialna to jeden z podstawowych elementów jednolitego rynku. Posłowie podkreślają, że silne i nowoczesne usługi publiczne są niezbędne do realizacji celów użyteczności publicznej. Parlament zachęca Komisję do podjęcia inicjatyw mających na celu przezwyciężenie niepewności prawnej dotyczącej statusu usług użyteczności publicznej, zwłaszcza przepisów związanych z pomocą państwową i zamówieniami publicznymi. Parlament nalega też na Komisję, aby przyjęła globalną strategię dotyczącą praw własności intelektualnej i podkreśla znaczenie ustanowienia patentu wspólnotowego.
 
Olbrzymie znaczenie ma powstrzymanie zmian klimatycznych i zapewnienie zrównoważonego rozwoju. Zdaniem posłów cele te można osiągnąć jedynie przy pomocy wyważonej kombinacji źródeł energii i należy w tym celu promować w ramach jednolitego rynku zrównoważoną i konkurencyjną energię. Posłowie z zadowoleniem przyjmują w tym zakresie wnioski prezydencji ze szczytu Rady Europejskiej w Brukseli, choć uważają, że w niewystarczający sposób zajęto się tam potencjalnym udziałem energii nuklearnej.
 
Zmniejszanie obciążeń administracyjnych
 
Posłowie uważają, że należy dążyć do dalszego zmniejszania obciążenia administracyjnego przedsiębiorstw bez ograniczania niezbędnej ochrony obywateli, konsumentów i pracowników. 
 
Sprawozdanie podkreśla konieczność pełnego stosowania procedury wzajemnego uznawania, aby zagwarantować realizację zasady swobodnego przepływu towarów. Większa harmonizacja, zdaniem posłów, może okazać się niezbędna w niektórych dziedzinach, zwłaszcza w dziedzinie detalicznych usług finansowych (z uwzględnieniem środków płatniczych) i w funkcjonowaniu systemu podatkowego.
 
Aspekt międzynarodowy
 
Sprawozdanie zwraca uwagę, że dobrze funkcjonujący jednolity rynek stanowi przewagę konkurencyjną Europy w obliczu globalizacji i krytykuje niektóre państwa członkowskie za podejmowanie działań w celu ochrony własnego rynku krajowego. Zdaniem posłów należy unikać konkurencji między państwami członkowskimi w zakresie przepisów prawnych.
 
Sprawozdanie podkreśla, że inicjatywy zmierzające do zwiększenia konkurencyjności nie mogą obniżać standardów europejskich i przypomina, że duże znaczenie dla opracowania norm międzynarodowych ma prowadzenie konstruktywnego i zrównoważonego dialogu z partnerami zewnętrznymi, takimi jak USA, Rosja, Chiny, Indie, Brazylia, czy Japonia.
 
Parlament wzywa instytucje Unii Europejskiej, aby określiły stanowisko UE w stosunku do przyszłych tendencji w gospodarce światowej w celu zapewnienia zarówno skuteczności ochrony handlu Unii, jak i jej trwałej konkurencyjności. Zdaniem posłów, właściwym środkiem realizacji tych celów mógłby być wewnętrzny rynek transatlantycki.
 
Jacques TOUBON (EPP-ED, FR)
Sprawozdawca
 
A6-0295/2007
Sprawozdanie w sprawie przeglądu jednolitego rynku: przezwyciężanie barier i niewydolnych rozwiązań poprzez lepsze wprowadzanie przepisów prawa w życie i ich stosowanie