Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

obraz 1

Państwa członkowskie zatwierdziły dziś przedstawiony 3 maja pakiet wsparcia o wartości 100 mln euro dla rolników w Polsce, Bułgarii, na Węgrzech, w Rumunii i na Słowacji. Inwazja Rosji na Ukrainę, pandemia COVID-19 oraz zmiany klimatyczne wywołały ogromną presję na sektorze rolnym w całej Unii Europejskiej. Jednak to rolnicy z 5 krajów objętych pakietem borykają się z problemami związanymi ze spadkiem cen oraz zatorami logistycznymi, które wynikają ze znacznego przywozu niektórych produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Pakiet jest odpowiedzią na nadzwyczajne i tymczasowe środki zapobiegawcze dotyczące przywozu niektórych produktów z Ukrainy, które weszły w życie 2 maja i mają zostać wycofane do 15 września 2023 r.

Z zatwierdzonego dziś pakietu Bułgaria otrzyma 9,77 mln euro, Węgry – 15,93 mln euro, Polska – 39,33 mln euro, Rumunia – 29,73 euro, a Słowacja – 5,24 mln euro. Płatności w ramach tego pakietu wsparcia należy dokonać do 31 grudnia 2023 r. Państwa członkowskie objęte tym pakietem będą musiały powiadomić Komisję o szczegółach dotyczących wdrożenia środków, w szczególności o kryteriach stosowanych do obliczania pomocy, zamierzonym wpływie środków, ocenie ich wykorzystania oraz działaniach podjętych w celu uniknięcia zakłócenia konkurencji i nadmiernej rekompensaty.

Oprócz tego bezpośredniego wsparcia finansowego Komisja proponuje, aby umożliwić wypłacanie wyższych płatności zaliczkowych z funduszy Wspólnej Polityki Rolnej. Aby poprawić płynność finansową rolników, już od połowy października możliwe będzie udostępnienie do 70% płatności bezpośrednich i 85% płatności z tytułu rozwoju obszarów wiejskich (środki obszarowe i działania związane ze zwierzętami). Państwa członkowskie będą również miały możliwość zmiany swoich planów strategicznych WPR w celu przekierowania funduszy WPR na inwestycje przywracające potencjał produkcyjny gospodarstw, w których w wyniku niekorzystnych zjawisk klimatycznych doszło do zniszczenia upraw, utraty zwierząt gospodarskich lub uszkodzenia budynków, maszyn i infrastruktury. Zmiany wprowadzone przez rządy krajowe w związku z tymi inwestycjami nie będą wliczane do maksymalnej dopuszczalnej liczby zmian.

Źródło: Komisja Europejska