Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

HE logo226 czerwca 2023 r. odbyło się webinarium pt. „Jak strategicznie wykorzystać fundusze w ramach programu Widening Horyzontu Europa”, które zostało zorganizowane przez Horyzontalny Punkt Kontaktowy Polska Zachodnia oraz Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli. Podczas webinarium uczestnicy mieli okazję poznać cele strategiczne pakietu Widening, ofertę naborów które obejmuje oraz doświadczenia z realizacji projektu w ramach instrumentu Twinning.

Pakiet Widening jest częścią  unijnego programu ramowego na rzecz badań i innowacji Horyzont Europa. Jego głównym celem jest zwiększenie zaangażowania instytucji badawczych z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, Malty, Portugalii, Grecji oraz Cypru. Obejmuje on dziewięć rodzajów działań kierowanych do instytucji badawczych i firm z krajów objętych pakietem. Skupiają się one na budowaniu doskonałości oraz doświadczenia w realizacji projektów. Ponadto interwencje związane z pakietem Widening mają pomóc w znajdowaniu synergii pomiędzy różnymi źródłami finansowania, wymianie wiedzy na szczeblu europejskim, wspieraniu współpracy pomiędzy biznesem a instytucjami badawczymi, przyciąganiu najlepszych talentów oraz budowaniu nowych sieci badawczych.

Agata Janaszczyk, radca ds. badań w Stałym Przedstawicielstwa RP przy UE omówiła cele strategiczne oraz przyszłość pakietu Widening, który może zmienić formę m.in. z uwagi na ograniczone sukcesy w zakresie zwiększania udziału korzystających z niego jednostek badawczych w projektach współpracy w ramach drugiego filaru programu Horyzontu Europa. Ewa Kocińska Lange, dyrektor Biura NCBR w Brukseli przedstawiła pakiet z perspektywy Brukseli, podkreślając potrzebę udziału polskich instytucji badawczych w kształtowaniu jego przyszłości, jak i całego programu Horyzont Europa.

Paweł Kaczmarek z HPK Polska Zachodnia zaprezentował ofertę pakietu, które obejmuje takie działania jak Twinning, Teaming, ERA Chairs oraz ERA Talents. Zaprosił jednocześnie potencjalnych beneficjentów do bezpośredniego kontaktu w sprawie konkretnych pomysłów projektowych. Webinarium zakończyła prezentacja Agnieszki Możejko, menedżerki projektu NEXT_LEVEL realizowanego przez Instytut Genetyki Człowieka PAN w ramach działania Twinning. Opowiedziała ona o najlepszych praktykach, korzyściach, ale też wyzwaniach związanych z realizacją projektu wideningowego.

 

Prezentacje z webinarium:

  1. Widening
  2. Projekt NEXT_LEVEL - Twinning

 

Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli