Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

ErasmusPrzedstawiamy drugą część naszego kompendium wiedzy dotyczącego programu Erasmus+ i ogłaszanych w jego ramach naborów wniosków w 2023 roku. Poniżej znajdziecie Państwo informacje na temat sektorów edukacja szkolna oraz szkolnictwo wyższe.

  • EDUKACJA SZKOLNA - sektor, z którego mogą skorzystać podmioty takie jak: publiczne i niepubliczne przedszkola, szkoły podstawowe oraz średnie.

W ramach tego sektora istnieją dwa rodzaje akcji:

  • Mobilności edukacyjne – akcja I

Akcja I skierowana jest w szczególności do uczniów oraz kadry edukacyjnej. W ramach I akcji możemy zrealizować dwa typy projektów o charakterze krótkoterminowym oraz akredytacji.

Możliwe rodzaje wyjazdów:

  • Krótkoterminowe, trwające od 2 do 60 dni
  • Długoterminowe, trwające do pół roku
  • Grupowe.

Ponadto w ofercie są także kursy językowe, metodyczne, prowadzenie zajęć dydaktycznych (tzw. teaching assignment) czy też cieszący się coraz większą popularnością tzw. job shadowing, czyli staże pozwalające na obserwacje pracy innych osób.

Krótkoterminowe projekty mobilności, okres trwania wynosi od 6 do 18 miesięcy, wnioskodawca może ubiegać się maksymalnie o 3 projekty

Akredytowane projekty mobilności, w których co roku w formie wniosku uproszczonego wymagane jest określenie planowanych działań na okres 15 miesięcy

Terminy składania wniosków:

- dla projektów krótkoterminowych  23 lutego 2023 r. godz. 12:00

- dla projektów akredytowanych 19 października 2023 r. godz. 12:00

  • Partnerstwa – akcja II

Ten typ akcji dotyczy współpracy między instytucjami. Dzięki takowej współpracy podmioty mogą dzielić się doświadczeniami, a także wymieniać spostrzeżeniami, co prowadzi do podnoszenia efektów kształcenia, rozwoju oraz przede wszystkim podnoszenia kompetencji uczestników mobilności. Celem akcji II jest zaczerpnięcie wiedzy i wprowadzenie w swojej organizacji odświeżających i innowacyjnych zmian.

Beneficjenci mają możliwość realizacji dwóch typów projektów:

  • Partnerstwa współpracy
  • Partnerstwa na małą skalę.

Partnerstwa współpracy to projekty realizowane przez okres od 12 do 36 miesięcy. Tworzą je co najmniej trzy organizacje z różnych krajów i dotyczą przede wszystkim działań na większą skalę. Dofinansowanie jest przyznawane w trzech wysokościach 120 - 250 -  400 tys. euro.

Partnerstwa na małą skalę – czas realizacji projektów od 6 do 12 miesięcy. Współpracę budują co najmniej dwie organizacje, często mniej doświadczone, realizujące działania na mniejszą skalę. Wsparcie wynosi 30 - 60 tys. euro.

W obu przypadkach dofinansowanie przyznawane jest w postaci ryczałtu.

By realizować projekt w akcji II nie jest koniecznym posiadanie akredytacji.

Terminy składania wniosków: 22 marca 2023 r. godz. 12:00 oraz 4 października 2023 r. godz. 12:00

Dodatkowe informacje dla tej sekcji: https://erasmusplus.org.pl/sektory?sector=1

  • SZKOLNICTWO WYŻSZE to sektor, z którego mogą skorzystać studenci i pracownicy uczelni wyższych, posiadających kartę Erasmusa, a także podmioty takie jak: przedsiębiorstwa, instytuty badawcze czy organy publiczne.

W ramach tego sektora istnieją dwa rodzaje akcji:

  • Mobilność edukacyjna – akcja I

Z akcji mogą skorzystać przede wszystkim studenci (pierwszego oaz drugiego stopnia, a także studiów doktoranckich) realizując mobilność w ramach studiów, praktyki bądź stażu oraz pracownicy uczelni, biorąc udział w szkoleniach lub zajęciach dydaktycznych odbywających się w uczelni zagranicznej. Uczelnie mogą ubiegać się o współpracę z krajami stowarzyszonymi jak i współpracę z całym światem (w imieniu całej instytucji składany jest wówczas jeden projekt).

Możliwe rodzaje wyjazdów:

  • Wyjazdy krótkoterminowe, trwające od 5 do 30 dni, zawierające obowiązkowy komponent wirtualny
  • Wyjazdy długoterminowe, trwające od 2 do 12 miesięcy.

Warunkiem odbycia mobilności w ramach akcji I jest posiadanie statusu studenta. Wyjazd jest również możliwy na rok po ukończeniu studiów, jednak aplikacja powinna zostać złożona najpóźniej na ostatnim roku studiów. Stawka wypłacanego stypendium uzależniona jest od wybranego kraju oraz długości pobytu. Ponadto osoby z mniejszymi szansami (otrzymujące stypendium socjalne lub posiadające ważne orzeczenie o niepełnosprawności) mogą oprócz stawki stypendium liczyć na dofinansowanie w kwocie 250 euro.

Termin składania wniosków: 23 lutego 2023 r. g. 12:00

  • Partnerstwa współpracy – akcja II

Projekty realizowane przez okres od 12 do 36 miesięcy. Głównym celem tego typu projektów jest wzajemne dzielenie się doświadczeniami przez transfer informacji celem poprawy jakości kształcenia uczelni wyższych. Skład konsorcjum to minimum trzy instytucje z różnych krajów. Od 2022 r. można ubiegać się o jedną z trzech możliwych stawek ryczałtowych: 120 - 250 - 400 tys. euro. Wnioski w tej kategorii powinny być nieco bardziej rozbudowane i szczegółowo opisywać długofalowy plan działań.

Korzyści płynące ze skorzystania z możliwości oferowanych przez akcję II mogą umożliwić uczelni wyższej przebudowę systemu kształcenia, przyczynić się do wprowadzenia nowych metod nauczania, zyskania doświadczenia czy też poprawić bieżącą obsługę studentów.

Termin składania wniosków: 22 marca 2023 r. godz. 12:00 (za pośrednictwem strony Funding & tender opportunities)

Dostępne informacje w zakresie przygotowania wniosku:

  • strona internetowa www.erasmusplus.org.pl – zamieszczony na niej Przewodnik po programie Erasmus+ na rok 2023 wraz ze szczegółowymi kryteriami oceny
  • szkolenia online w terminach 31 stycznia 2023 r. oraz 1 lutego 2023 r.

Link do strony Erasmusa+: https://erasmus-plus.ec.europa.eu/pl