Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

ero2013.pngOd 1 stycznia trwa Europejski Rok Obywateli, poświęcony tematyce praw obywatelskich przysługujących osobom pochodzącym 27 państw członkowskich Unii Europejskiej. Z tej okazji Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli przygotowało cykl materiałów informacyjnych dotyczących praw obywateli UE. W jego dzisiejszej, pierwszej części  przedstawiamy koncepcję obywatelstwa europejskiego i podstawowe prawa z nim związane.

Czym jest obywatelstwo UE?

Każdy z 500 milionów obywateli państw członkowskich UE automatycznie posiada również obywatelstwo Unii, które zostało ustanowione 20 lat temu Traktatem z Maastricht. Jest ono dodatkowe i nie zastępuje obywatelstwa danego kraju, którego warunki uzyskania i utraty państwa członkowskie UE ustalają we własnym zakresie.  Mimo, że obecnie większość Europejczyków, w tym 90% ankietowanych Polaków, zna pojęcie obywatelstwa UE to wielu przyznaje, że nie wiedzą co ono dokładnie oznacza i z jakimi prawami się wiąże.

Podstawowe prawa obywateli UE

Podstawowe prawa przysługujące każdemu Europejczykowi  dotyczą swobody przemieszczania się pomiędzy państwami członkowskimi, a także podróży poza obszar Unii Europejskiej, obejmują też prawa wyborcze. Konkretnie, są to:

- swoboda przemieszczania się i przebywania na terytorium państw członkowskich UE,

- prawo do głosowania i kandydowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego, ale również w wyborach lokalnych w swoim miejscu zamieszkania, nawet jeśli znajduje się ono w kraju, którego obywatelstwa nie posiadamy,

- prawo do korzystania z ochrony dyplomatycznej i konsularnej każdego z państw UE, jeżeli znajdujemy się poza granicami Unii Europejskiej, a w państwie, w którym przebywamy nie ma przedstawicielstwa naszego kraju,

- prawo do kierowania petycji do Parlamentu Europejskiego, odwoływania się do Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich, a także zwracania się do instytucji i organów doradczych UE w swoim języku ojczystym (który jest jednym z 23 języków oficjalnych UE) oraz otrzymania odpowiedzi w tym języku.

Europejska Inicjatywa Obywatelska – masz wpływ na prawodawstwo UE!

Od kwietnia 2012 roku, dzięki Europejskiej Inicjatywie Obywatelskiej, osoby pochodzące z UE mają również możliwość proponowania nowego unijnego ustawodawstwa lub zmian istniejącego prawa.  W tym celu, powołany komitet musi złożyć wniosek podpisany przez co najmniej  milion obywateli  z siedmiu państw członkowskich. Dając możliwość wywierania bezpośredniego wpływu na ustawodawstwo unijne, inicjatywa w znaczny sposób umacnia siłę unijnych obywateli i poszerza zakres ich dialogu z instytucjami.

Prawa obywatelskie na co dzień – czy wiesz, że …

Oprócz podstawowych praw związanych z obywatelstwem europejskim, istnieje również wiele innych, z których często korzystamy podczas podróży zagranicznych lub pracując czy studiując w państwie UE,  które nie jest naszym krajem pochodzenia. Obejmują one takie zagadnienia jak: prawa pasażerów, opieka zdrowotna, ubezpieczenia czy prawa związane z korzystaniem z Internetu.

Wybrane prawa, które towarzyszą nam w życiu codziennym, przedstawimy w kolejnych częściach naszego cyklu.  Zapraszamy do lektury!

 

Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli