Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

logope.jpgWalka z zadłużeniem w strefie euro, reforma Wspólnej Polityki Rolnej czy obniżenie cen za używanie telefonu komórkowego za granicą – m.in. tymi sprawami ma zająć się Parlament Europejski w 2012 roku. Zmieni się także przewodniczący oraz schemat organizacyjny unijnego zgromadzenia.

W 2012 roku Parlament Europejski zamierza uczestniczyć w reformie unijnego Paktu Stabilności i Wzrostu mającej na celu walkę z deficytem budżetowym. Reforma ta związana jest z decyzjami podjętymi przez unijnych przywódców podczas grudniowego szczytu UE w sprawie wzmocnienia nadzoru nad budżetami państw członkowskich.

W styczniu europosłowie będą głosować nad surowszymi przepisami w dziedzinie utylizowania odpadów elektronicznych. Jak zwraca uwagę PE, zaledwie 1/3 takich odpadów jest utylizowana prawidłowo w Unii Europejskiej. Reszta znika w UE lub poza nią, zasilając niejednokrotnie nielegalny handel.

Europosłowie z komisji przemysłu w PE w lutym zagłosują nad udostępnieniem sieci zagranicznym operatorom po niższych cenach. W ten sposób konkurencja się wzmocni, a ceny za używanie telefonu komórkowego za granicą będą mogły się obniżyć. Końcowe głosowanie w Parlamencie Europejskim w tej sprawie powinno odbyć się podczas sesji plenarnej w kwietniu.

Parlament Europejski w 2012 zajmie się również reformą Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Celem reformy jest zwiększenie konkurencyjności rolnictwa, jego zrównoważony rozwój oraz rewitalizacja obszarów wiejskich. PE przypomina, że co roku WPR pochłania 55 mld euro, czyli 43 proc. unijnego budżetu. Reforma WPR powinna zostać wdrożona do 2014 roku.

Po kryzysie w 2011 roku na wyspie Lampedusa, gdzie w krótkim czasie pojawiły się tysiące imigrantów z Afryki Północnej oraz po tym, jak Dania jednostronnie przywróciła tymczasową kontrolę granic, zasady dotyczące strefy Schengen mają zostać zmienione. Jest to istotne również w świetle trwającej obecnie dyskusji nad włączeniem Bułgarii i Rumunii do strefy Schengen, do której dziś należą 22 państwa.

Parlament Europejski ma zająć się również m.in. nowymi propozycjami rozszerzenia programu wymiany Erasmus.

17 stycznia wygasa kadencja przewodniczącego Jerzego Buzka i wówczas europosłowie wybiorą jego następcę. Kolejnym szefem Parlamentu Europejskiego wybrany ma zostać przewodniczący frakcji Socjalistów i Demokratów, Martin Schulz.

Przewodniczącego Parlamentu europosłowie wybierają w głosowaniu tajnym, bezwzględną większością głosów. W każdej, pięcioletniej kadencji Parlamentu, na mocy umów między frakcją chadeków a socjalistów, jest dwóch przewodniczących, których kadencja trwa po dwa i pół roku.

Autor: EurActiv (jsk)