Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

dsc05227.jpgW ramach 9. Europejskiego Tygodnia Miast i Regionów OPEN DAYS 2011 w siedzibie Biura Informacyjnego Województwa Wielkopolskiego w Brukseli odbyła się debata Creative Cities and Regions for an Innovative Europe – Kreatywne miasta i regiony na rzecz innowacyjnej Europy.

W seminarium uczestniczyli przedstawiciele instytucji wspierających kreatywność, innowacje oraz design z dziesięciu europejskich miast i regionów. W debacie, prowadzonej przez Neila Petersona, szefa Działu Stosunków Międzynarodowych i Handlowych Rady Miasta Liverpool, uczestniczyli między innymi Eduard Miralles – doradca do spraw kulturalnych w Barcelońskiej Radzie Regionalnej oraz przewodniczący Fundacji Interarts, Xavier Troussard – kierownik Działu Polityki Kulturalnej, Zróżnicowania i Dialogu Międzykulturowego, reprezentujący Komisję Europejską oraz Joanna Waligóra – zastępca dyrektora Departamentu Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Zaproszeni paneliści podzielili się doświadczeniami dotyczącymi dotychczasowych osiągnięć w ramach działań na rzecz kreatywnej i innowacyjnej gospodarki regionalnej. Uczestnicy debaty mogli usłyszeć m.in. o szeregu działań podejmowanych w Wielkopolsce w celu zwiększenia świadomości społecznej na temat znaczenia sektora kreatywnego i designu dla rozwoju kulturalnego i gospodarczego regionu.

Wśród wniosków, które zaakcentowano w trakcie debaty, można wymienić konieczność edukacji kulturalnej, także wśród dzieci i młodzieży od najmłodszych lat. Ważne jest też prowadzenie przez regionalne władze odpowiedniej zintegrowanej polityki rozwoju, łączącej aspekty zarówno artystyczne, polityczne, jak i biznesowe. Podejmowanie odpowiednich działań powinno nie tylko dawać artystom możliwości rozwoju w zakresie sztuki, designu i kreatywności, ale także umożliwiać tworzenie nowych przedsiębiorstw oraz miejsc pracy. Kolejną istotną kwestią, podkreślaną przez większość panelistów, było tworzenie sieci współpracy zarówno na poziomie lokalnym, jak i międzynarodowym. Rozwój sektora kreatywnego wymaga kooperacji artystów, a także organizowania przez lokalne władze specjalnych „stref pracy”, gdzie twórcy mogliby wspólnie podejmować działania, wymieniać się swoimi spostrzeżeniami czy tworzyć swoje prace.

Podczas spotkania dyskutanci podkreślali możliwości łączenia tradycji z nowoczesnością, wprowadzania nowoczesnych modeli designu do życia codziennego czy przemysłu. Działania podejmowane w tej dziedzinie przez regiony wpisują się w realizację unijnej strategii rozwoju społeczno-gospodarczego „Europa 2020”.

Partnerami Wielkopolski w powyższym przedsięwzięciu były: prowincja Barcelona, regiony Centralnej Finlandii, Północno - Zachodniej Anglii, Apulia, województwo pomorskie, region miejski Lublana, Wiedeń,Warna i Sofia.

Wielkopolska zaprezentowała również swoje osiągnięcia z zakresu nowoczesnych technologii, innowacji oraz designu w ramach „Miasteczka polskiego”, zorganizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i polskie województwa w ramach Open Days, w Parku Cinquantenaire w Brukseli. Zadaniem „miasteczka polskiego” było pokazanie działań podejmowanych w regionach, w ramach wykorzystywania Funduszy Europejskich na terenie Polski.

miasteczko_polskie1.jpgDo reprezentowania osiągnięć Wielkopolski zaproszone zostały: Centrum Badań DNA, które prezentowało swoje osiągnięcia w ramach działań podejmowanych w celu zapobiegania chorobom nowotworowym oraz Politechnika Poznańska, która przedstawiała możliwości nowoczesnych technologi z zakresu robotyki. Zaprezentowano również inne działania podejmowane w ramach Wielkopolksiego Regionalnego Programu Operacyjnego przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego m.in. Nowy Folk Design, Food Design, Światowe Dni Innowacji, Wola - Innowacje i kreacje. Stoisko odwiedziła wraz z marszałkiem Markiem Woźniakiem minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

Dodatkowe informacje znaleźć można na stronie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego:

Link

Autor: BIWW/DPR  

Zdjecia: A.Boiński