Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

research.jpgZmiany klimatu, energia, zdrowie i MŚP – na tych podstawowych kwestiach Komisja Europejska koncentrowała będzie się w przyszłości przy finansowaniu badań. Program otrzymuje nową nazwę i ma rozwiązać dotychczasowe problemy w korzystaniu z funduszy unijnych.

Nowa nazwa, nowy program: ramowy program badawczy, którego siódma edycja wygasa w 2013 r., powinien ustalić nowe priorytety w przyszłości europejskiej strategii badań naukowych. Jest też nowa nazwa programu. Komisja Europejska spodziewa się gorących dyskusji, wywołanych przez nową pulę środków finansowych.

Nowa nazwa i ogólny przyszły zarys programu został przedstawiony podczas konferencji w Brukseli z udziałem przedstawicieli uczelni i państwowych instytutów naukowych, urzędników państwowych i liderów biznesu.
Komisja Europejska zapewne jeszcze w tym roku opublikuje Białą Księgę na temat przyszłej strategii badawczych UE. Biała księga ma na celu określenie, w jaki sposób w ramach nowego programu rozdzielane będą fundusze na badania. Zamierzeniem było zgromadzenie pod jednym dachem ponad setki istniejących programów strukturalnych i spójności.

Raport pokazuje, że systemy edukacyjne powinny być dostosowane do potrzeb innowacyjnych przemysłu a małe i średnie przedsiębiorstw (MŚP) powinny być silniej wspierane.

Wymagane jest także zmniejszenie istniejących różnic płci w sektorze nauki i badań, a także podjęcie działań badawczych, by powstrzymać zmiany klimatu.

Prywatne inwestycje w badania

Według raportu do tej pory inwestycje firm prywatnych w badania były wielką słabością Europy. W porównaniu do Korei Południowej czy Japonii w Europie poziom inwestycji sektora prywatnego w badania naukowe jest o połowę mniejszy.

Biurokracja i brak efektywności

W ubiegłą środę parlament UE przyjął rezolucję w sprawie okresowej oceny siódmego ramowego programu badań. Według niej największymi problemami są skomplikowane struktury administracyjne, biurokracja, brak przejrzystości i zbędna zwłoka.Raport zobowiązał komisję i państwa członkowskie zobowiązane do poprawy współpracy i koordynacji między krajowymi i europejskimi programami finansowania.

Autor: EurActiv, (tmw)