Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

Szefowie rządów Polski, Danii i Cypru, tzw. trio prezydencji, spotykają się w poniedziałek w Warszawie. Przywódcy trzech państw sprawujących po sobie przewodnictwo w Radzie UE omówią m.in. plany polskiej prezydencji, współpracę w ramach trio, strategię negocjacji ws. nowego budżetu Unii i możliwe reakcje Wspólnoty na wydarzenia w Afryce Północnej.

Lars Lokke Rasmussen, premier Danii - która będzie sprawować prezydencję w pierwszej połowie przyszłego roku - i Dimitris Christofias, prezydent Cypru - który przejmie ją od Danii - będą gościć w Polsce na zaproszenie premiera Donalda Tuska w Dniu Europy. 

Współpraca w ramach trio - którą Polska, Dania i Cypr podjęły w 2008 roku - ma służyć koordynacji priorytetów tych państw. Trwa ona zarówno na poziomie ministrów spraw zagranicznych, jak i koordynatorów ds. przygotowań do sprawowania przewodnictwa każdego z państw trio.

Jednym z najważniejszych zadań stojących przed Polską, Danią i Cyprem, są negocjacje dotyczące kształtu wieloletniego budżetu unijnego po roku 2013. Polska rozpocznie rozmowy po przedstawieniu projektu budżetu przez Komisję Europejską, co planowane jest na 29 czerwca.

Według ministra ds. europejskich Mikołaja Dowgielewicza, politycy będą chcieli w Warszawie omówić właśnie prowadzenie negocjacji ws. budżetu. „Chodzi o harmonogram negocjacji, w jaki sposób je prowadzić, jaka w tym procesie będzie rola poszczególnych szefów rządów” – powiedział minister cytowany za PAP w mediach elektronicznych. Dodał, że trio chciałoby zakończyć rozmowy w tej sprawie już w czerwcu 2012 roku, czyli pod koniec prezydencji duńskiej.

„To spotkanie należy uznać za kolejny krok, który przygotowuje nie tylko nas, ale całą Unię Europejską do negocjacji budżetowych” - uważa rzecznik prezydencji Konrad Niklewicz, którego za PAP cytuje Onet.pl..

Innym ważnym tematem Polski, Danii i Cypru,  jest realizacja Partnerstwa Wschodniego i przygotowanie odpowiedzi na wydarzenia w Afryce Północnej i tego, jak UE może wspierać demokratyczne zmiany w tym regionie.

W czasie poniedziałkowego spotkania Donald Tusk przedstawi działania Polski podjęte już  w ramach wspierania demokratycznych przemian w Tunezji (w połowie marca przebywała tam specjalna misja przedstawicieli resortu spraw zagranicznych i organizacji pozarządowych). Przed kilkoma dniami w Tunezji przebywała też delegacja polskich ekspertów z byłym prezydentem Lechem Wałęsą na czele.

Tusk ma również zapowiedzieć specjalną konferencję nt. wsparcia procesów transformacyjnych krajów Afryki Północnej, jaką Polska ma zamiar zorganizować pod koniec swojej prezydencji - w grudniu 2011 roku.

Ma także przedstawić zamierzenia naszego kraju związane ze szczytem Partnerstwa Wschodniego, który ma się odbyć pod koniec września w Warszawie.

Niklewicz przypomniał, że Partnerstwo Wschodnie jest częścią europejskiej polityki sąsiedztwa i priorytetem polskiej prezydencji. Zapewnił też, że pozostanie priorytetem również kolejnych prezydencji.

Zauważył przy tym, że  Polska już od dawna podkreśla, iż trzeba przygotować nową strategię dla krajów południa, wspierać transformację demokratyczną i rynkową w takich państwach jak Egipt czy Tunezja, ale nie godzi się, by robić to kosztem wschodnich sąsiadów UE.

"Trójka" będzie też rozmawiała o Afryce Północnej. Niklewicz zwrócił uwagę, że uczestniczyć w nich będzie premier Cypru, państwa z południa Europy, które są szczególnie zainteresowane kwestią nielegalnych imigrantów, uchodźców i granic UE.

Rasmussen, Christofias i Tusk zajmą się również rozszerzeniem Unii. Polski rząd ma nadzieję, że jeszcze w tym roku uda się zakończyć negocjacje i podpisać traktat akcesyjny z Chorwacją. Natomiast Serbia ma szanse, by w czasie polskiej prezydencji uzyskać status kandydata na członka UE.

W czasie rozmów w Warszawie szefowie rządów państw trio prezydencji omówią także  działania na rzecz zwiększenia inwestycji w badania, innowację, edukację i szkolenia.

Zgodnie z Traktatem z Lizbony trio ma zapewniać spójność działań UE. Strategiczne planowanie i działanie Unii jedynie w czasie sześciu miesięcy okazało się mało efektywne, więc na mocy tego traktatu wprowadzono wzmocnioną współpracę trzech kolejno sprawujących  prezydencję państw, co rozszerzyło perspektywę do półtora roku. 

Polska, która przejmie prezydencję od Węgier 1 lipca, będzie pierwszym i największym państwem tego trio, w skład którego wchodzą ponadto Dania i Cypr. Przewiduje się, że głównym wyzwaniem wszystkich trzech państw będzie odbudowa wzrostu i konkurencyjności Wspólnoty oraz przygotowanie projektu wieloletniego budżetu UE po 2013 roku. (bba)

Autor: EurActiv.