EICKomisja Europejska uruchomiła dziś, podczas wydarzenia onlineEuropejską Radę ds. Innowacji (EIC), której budżet na lata 2021–2027 wynosi ponad 10 mld euro w cenach bieżących. Środki te zostaną przeznaczone na opracowywanie i rozwijanie przełomowych innowacji. Nowa Europejska Rada ds. Innowacji, opierająca się na udanym programie pilotażowym w ramach programu „Horyzont 2020”, jest nie tylko nową inicjatywą w ramach programu „Horyzont Europa”, ale jest również wyjątkowa na światową skalę: łączy badania nad powstającymi technologiami z akceleratorem dla start-upów i specjalnym funduszem kapitałowym – funduszem Europejskiej Rady ds. Innowacji – w celu zwiększenia skali działalności innowacyjnych przedsiębiorstw typu start-up oraz małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Na fundusz EIC zostanie przeznaczone około 3 mld euro z budżetu EIC.

Ponadto opublikowano pierwszy roczny program prac Europejskiej Rady ds. Innowacji, otwierający możliwości finansowania w wysokości ponad 1,5 mld euro w 2021 r. Jednocześnie rozpoczęto przyjmowanie kandydatur do dwóch nagród: Europejskiej Nagrody dla Innowatorek oraz Europejskiej Stolicy Innowacji.

Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca wykonawcza do spraw Europy na miarę ery cyfrowej, powiedziała: Mamy teraz fundusz, który wesprze MŚP wprowadzające przełomowe innowacje, ułatwi dostęp do kapitału i pomoże przedsiębiorstwom typu start-up rozwinąć skrzydła. Jest to sposób na przekształcanie wyników badań w przedsięwzięcia biznesowe i opracowanie wizji przełomowych technologii i innowacji.

Marija Gabriel, komisarz ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży, powiedziała: Europejska Rada ds. Innowacji jest najbardziej ambitną europejską inicjatywą mającą wspierać przełomowe zmiany, których Europa potrzebuje, aby wyjść z kryzysu gospodarczego i przyspieszyć przejście na zieloną i cyfrową gospodarkę. Poprzez inwestycje w wizjonerskie badania i innowacyjne przedsiębiorstwa wzmocni ona europejską suwerenność technologiczną, rozszerzy skalę działania setek najbardziej obiecujących europejskich przedsiębiorstw typu start-up i utoruje drogę dla przyszłej europejskiej przestrzeni innowacji.

Europejska Rada ds. Innowacji wykorzystuje doświadczenia i osiągnięcia z fazy pilotażowej prowadzonej w latach 2018–2021. Z budżetu w wysokości 3,5 mld euro wsparto wtedy ponad 5 tys. MŚP i przedsiębiorstw typu start-up, a także ponad 330 projektów badawczych.

Najważniejsze nowości w ramach Europejskiej Rady ds. Innowacji

Europejska Rada ds. Innowacji (EIC) posiada szereg cech, dzięki którym w wyjątkowy sposób może wspierać pionierskie przedsięwzięcia i projekty.

Rada doradcza EIC, złożona z czołowych innowatorów, realizuje strategię Europejskiej Rady ds. Innowacji i doradza w kwestiach związanych z jej wdrażaniem (zob. dzisiejsze oświadczenie rady doradczej EIC).

Możliwości finansowania w 2021 r.

Możliwości finansowania zapowiedziane dziś w pierwszym programie prac Europejskiej Rady ds. Innowacji obejmują:

Wszystkie projekty Europejskiej Rady ds. Innowacji mają dostęp do usług z zakresu przyśpieszenia rozwoju przedsiębiorstw, które zapewniają trenerów, mentorów i wiedzę fachową, partnerstwo z przedsiębiorstwami, inwestorami i innymi podmiotami oraz szereg usług i wydarzeń. 

Nagrody Europejskiej Rady ds. Innowacji

Kilka nagród zostało włączonych do Europejskiej Rady ds. Innowacji, aby uczcić tych, którzy kształtują przyszłość innowacji w Europie.

Europejska Nagroda dla Innowatorek i Europejska Stolica Innowacji są otwarte do składania wniosków od dziś, a pozostałe dwie nagrody zostaną otworzone jeszcze w tym roku.

Kontekst

W 2018 r. Komisja uruchomiła projekt pilotażowy Europejskiej Rady ds. Innowacji w ramach programu „Horyzont 2020”, aby wesprzeć najbardziej utalentowanych europejskich innowatorów w szybkim i skutecznym zwiększaniu skali przełomowych innowacji radykalnych, który dysponował budżetem w wysokości 3,5 mld euro. Więcej informacji na temat projektu pilotażowego Europejskiej Rady ds. Innowacji można znaleźć w ocenie skutków.

Po dzisiejszej inauguracji, w piątek 19 marca odbędzie się dzień dla wnioskodawców, podczas którego otrzymają oni informacje na temat funkcjonowania Europejskiej Rady ds. Innowacji, sposobu składania wniosków i warunków udziału. Sesje będą obejmować informacje na temat możliwości finansowania zespołów badawczych, przedsiębiorstw typu start-up, MŚP oraz inwestorów.

Dodatkowe informacje

Zestawienie informacji: Europejska Rada ds. Innowacji w programie „Horyzont Europa”

Europejska Rada ds. Innowacji

Inauguracja – Europejska Rada ds. Innowacji

Program „Horyzont Europa”