logo komisjaKomisja Europejska z zadowoleniem przyjęła 10 listopada porozumienie między Parlamentem Europejskim a państwami członkowskimi UE w Radzie w sprawie kolejnego długoterminowego budżetu Europy oraz tymczasowego narzędzia służącego odbudowie gospodarki – NextGenerationEU. Pakiet ten opiewa łącznie na 1,8 bln euro i kiedy zostanie przyjęty, stanie się największym pakietem, jaki kiedykolwiek finansowano za pomocą budżetu UE. Przewidziane w nim środki pomogą w odbudowie Europy po pandemii COVID-19, a za ich sprawą nasz kontynent stanie się bardziej przyjazny dla środowiska, bardziej cyfrowy, odporniejszy i lepiej przygotowany na obecne i przyszłe wyzwania.

Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen stwierdziła: Z zadowoleniem przyjmuję dzisiejsze porozumienie w sprawie naszego planu odbudowy dla Europy i kolejnych wieloletnich ram finansowych. Musimy teraz podjąć kolejne kroki, aby do końca roku sfinalizować porozumienie w sprawie następnego długoterminowego budżetu i narzędzia NextGenerationEU. Potrzebna jest pomoc dla obywateli i przedsiębiorstw ciężko doświadczonych przez kryzys związanym z koronawirusem. Nasz plan odbudowy pomoże nam przekształcić wyzwania związane z pandemią w szansę na odbudowę, której motorem będzie transformacja ekologiczna i cyfrowa.

Komisarz europejski Johannes Hahn, który jest odpowiedzialny za budżet i od początku kadencji dokładał starań, aby doprowadzić do porozumienia, powiedział: Dzisiejsze porozumienie umożliwi zwiększenie środków na niektóre programy finansowane z długoterminowego budżetu na lata 2021–2027 (m.in. na program „Horyzont Europa”, Erasmus+, Program UE dla zdrowia). Łączne środki, jakie zostały przewidziane w długoterminowym budżecie UE oraz w ramach narzędzia NextGenerationEU, wynoszą ponad 1,8 bln euro. Będą one odgrywać zasadniczą rolę we wspieraniu odbudowy i pomogą nam zapewnić tradycyjnym beneficjentom funduszy unijnych odpowiednie środki, które umożliwią im kontynuowanie działalności w tych jakże trudnych dla wszystkich czasach.

Główne elementy dzisiejszego kompromisu:

Co dalej?

Zatwierdzone dziś rozporządzenie w sprawie wieloletnich ram finansowych oraz porozumienie międzyinstytucjonalne muszą teraz zostać formalnie przyjęte przez Parlament Europejski i Radę, zgodnie z ich odpowiednimi zadaniami i procedurami.

Jednocześnie konieczne jest kontynuowanie prac zmierzających do ostatecznego przyjęcia wszystkich pozostałych elementów pakietu, w tym przepisów sektorowych i decyzji w sprawie zasobów własnych.

W przypadku decyzji w sprawie zasobów własnych, która umożliwiłaby Komisji zaciąganie pożyczek, konieczna jest również ratyfikacja przez wszystkie państwa członkowskie zgodnie z ich wymogami konstytucyjnymi. Na wrześniowej sesji plenarnej Parlament Europejski wydał już pozytywną opinię na temat tego aktu prawnego. Kolejnym etapem jest przyjęcie go przez Radę.

Równolegle muszą być prowadzone negocjacje w sprawie rocznego budżetu na 2021 r. 21-dniowy okres pojednawczy, podczas którego Parlament Europejski i Rada powinny osiągnąć porozumienie, potrwa od 17 listopada do 7 grudnia bieżącego roku.

Komisja jest nadal w pełni gotowa wspomagać ten proces.

Podstawowe informacje

2 maja 2018 r. Komisja przedstawiła wniosek dotyczący następnego długoterminowego budżetu UE. Krótko po wniosku dotyczącym ram finansowych przedłożono wnioski ustawodawcze dotyczące 37 programów sektorowych m.in. w takich dziedzinach jak polityka spójności i polityka rolna, a także wnioski dotyczące takich programów jak Erasmus, „Horyzont Europa” itp. W okresie od 2018 r. do początku 2020 r. Komisja ściśle współpracowała z rotacyjną prezydencją Rady oraz z Parlamentem Europejskim, aby zapewnić postęp w negocjacjach.

27 maja 2020 r., w reakcji na bezprecedensowy kryzys spowodowany koronawirusem, Komisja Europejska zaproponowała tymczasowe narzędzie służące odbudowie gospodarki – NextGenerationEU – o wartości 750 mld euro, a także zwiększenie środków w długoterminowym budżecie UE na lata 2021–2027, z przeznaczeniem na określone cele.

21 lipca 2020 r. szefowie państw lub rządów UE osiągnęli polityczne porozumienie w sprawie tego pakietu. Od tego czasu Parlament Europejski i Rada, z udziałem Komisji Europejskiej, odbyły 11 politycznych posiedzeń trójstronnych, podczas których dopracowywano ostateczny kształt porozumienia.

Więcej informacji

Zestawienie informacji

Strona internetowa poświęcona wieloletnim ramom finansowym

Pytania i odpowiedzi

autor: Komisja Europejska