mt_ignore

Fundusze spójności działają, szwankuje komunikacja

Lepsze komunikowanie wpływu funduszy spójności na życie obywateli pozostaje niezwykle ważnym wyzwaniem dla decydentów i organizacji pozarządowych w państwach Unii...

więcej
Fundusze spójności działają, szwankuje komunikacja

Unijne decyzje ws. podatków większością głosów?

Unijny komisarz ds. finansowych Pierre Moscovici przedstawił wczoraj w Strasburgu propozycję KE, zgodnie z którą decyzje dotyczące kwestii podatkowych zapadałyby...

więcej
Unijne decyzje ws. podatków większością głosów?

Europejskie reakcje na zabójstwo prezydenta Gdańska

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem wczoraj (13 stycznia) wieczorem podczas koncertu kończącego gdański finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy....

więcej
Europejskie reakcje na zabójstwo prezydenta Gdańska

Aktualności

Prezydencja rumuńska: posłowie czekają na WRF, przyszłość UE do opanowania

romaniaPo raz pierwszy od wejścia do UE w 2007 r. Rumunia przejmuje rotacyjną prezydencję w Radzie w dniu 1 stycznia. Rumuńscy posłowie do PE powiedzieli nam, czego oczekują.

 

Na ten sześciomiesięczny okres Rumunia wyznaczyła następujące priorytety: 

  • stymulować wzrost gospodarczy w UE;
  • poprawić warunki konkurencyjności;
  • zwiększyć bezpieczeństwo wewnętrzne;
  • propagować wspólne wartości europejskie: demokrację, wolność i poszanowanie godności ludzkiej w UE i poza jej granicami;
  • skoncentrować się na walce z rasizmem, ksenofobią, antysemityzmem, nietolerancją i populizmem.

W trakcie rumuńskiej prezydencji w Radzie UE będzie także musiała zająć się:

W dniu 9 maja w Rumunii odbędzie się nieformalne posiedzenie Rady Europejskiej (w Sybinie), na którym liderzy będą omawiać plany dotyczące przyszłości UE. Będzie to ich pierwsze posiedzeniu po wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa z UE oraz ostatnie posiedzenie przed wyborami europejskimi w dniach 23–26 maja.

Oczekiwania posłów do PE

Marian-Jean Marinescu, wiceprzewodniczący grupy PPE: „Rumuńska prezydencja pokrywa się w czasie z bardzo ważnymi kwestiami europejskimi, takimi jak migracja, brexit, wieloletnie ramy finansowe i oczywiście ponowne określenie przyszłości Unii Europejskiej. Z mojego punktu widzenia negocjowanie wieloletniego budżetu UE (2021–2027) to będzie ważny test zarówno dla Rumunii, jak i UE, bo ponowne określenie przyszłości europejskiej wspólnoty wymaga konkretnego przełożenia na politykę i finansowanie. ”

Victor Boștinaru, wiceprzewodniczący grupy S&D: „Ja oczekuję porozumienia w sprawie wizji Europy, która wyklucza podejście oparte na dwóch czy wielu prędkościach oraz napięcia mogące zaszkodzić europejskiemu projektowi. Dlatego chciałbym wierzyć, że na posiedzeniu w Sybinie powstanie wizja, w której zwyciężą solidarność i jedność. Spodziewam się, że dojdzie na nim do porozumienia w sprawie budżetu. Możliwe, że potwierdzona zostanie umowa w sprawie brexitu, na posiedzeniu w Sybinie powinna także zostać podjęta ważna decyzja potwierdzająca politykę rozszerzenia na Bałkany Zachodnie i określająca Partnerstwo Wschodnie w sposób bardziej pragmatyczny. Myślę, że w trakcie rumuńskiej prezydencji powinno się ściśle wyznaczyć kierunek dla europejskiej polityki obronnej.”

Laurențiu Rebega, ECR: „Przede wszystkim chciałbym zobaczyć aktywne i inteligentne postępowanie w trzech ważnych kwestach: WRF, sprawach związanych z brexitem i wyborami europejskimi w maju. Ponadto dobrze byłoby, gdyby Rumunia wznowiła projekty z zakresu polityki spójności, które wzbudziłyby nadzieje i zaufanie wszystkich obywateli UE.”

Norica Nicolai, wiceprzewodnicząca grupy ALDE: „Pierwsza rotacyjna prezydencja przypada niestety w czasie trudnym i dla UE i dla mojego kraju. Brexit i WRF naznaczą przyszłość Unii Europejskiej. Mam nadzieję, że w kontekście rosnącego w Unii populizmu i ekstremizmu Rumunia umocni proeuropejskie wartości. Wierzę, że Rumunia poradzi sobie z tą prezydencją i wesprze politycznie starania na rzecz ukończenia przyjmowania przepisów.”

Autor: Parlament Europejski